Tallózás
Adai adalék
Az utóbbi években sokat fejlődött Obornyacsa. A helyi közösség munkáját a Halász József birtok is támogatta és a településen kigyulladt a villany, nemrég pedig a vízvezeték hálózatot is lerakták. A település lakói számára legfontosabb kezdeményezés az útépítés, azonban egyik napról a másikra megfeneklett. Egyik obornyacsai képviselő ugyanis, akinek javaslatát az útépítéssel kapcsolatban nem fogadták el, hogy bebizonyítsa szervezőképességét, más munkába fogott. Nagy sikerrel megszervezte a templomépítést. A polgárok önkéntes adományaiból téglát vásárolt és a munka szépen haladt. Az imaházban - így nevezték az itteniek az új létesítményt - egyre nagyobb gondot okoz. Ha felépül is, télvíz idején a bokáig érő sárban, főleg az idősebbek, aligha tudnak addig elevickélni. Mi legyen hát tovább: út, vagy imaház? Az obornyacsaiak talán a bibliában bíznak, mely szerint megváltónk annak idején a vizet borrá változtatta, és most abban reménykednek, hogy mire a templom felépül, a sarat kővé varázsolja.
TÖBB MAGYAR NYELVŰ KÖNYVET KELLENE VENNI ADÁN
A szűkös anyagi eszközökből azonban egyelőre nem futja új könyvekre
Az adai községi szkupstina művelődési, közoktatási és testnevelési tanácsa napokban értekezletet tartott. Legtöbb szó az iskolai könyvtárak és a Népkönyvtár helyzetéről esett.
Az iskolai könyvtárak szerény keretek között működnek, és egyre kevésbé felelnek meg a követelményeknek. A felaprózott könyvállomány nem elégíti ki a szükségleteket, és a fiataloknak főképp a kötelező házi olvasmányok, beszerzése okoz gondot. Pedig az utóbbi időben a Népkönyvtárral szoros együttműködés jött létre. .Az iskolákban rendezték a könyvállományt, és szó van arról is, hogy a meglévő könyveket egy helyre összpontosítsák, és legalább ezzel növelik a választékot. Ez azonban aligha lehet megoldás, hiszen a könyvállományt bővíteni kellene, és főleg magyar nyelvű könyveket vásárolni. A Népkönyvtárnak egyelőre a szűkös anyagi eszközökből nem futja új könyvek vásárlására és a probléma megoldása esetleg csak jövőre, nagyobb anyagi támogatás esetén lehetséges.
Az értekezleten szó volt az utrinai József Attila Elemi iskola munkájáról is. A felszólalók hangsúlyozták, hogy a szakelőadók hiánya nagyban hátráltatja a munkát, és a tanulók tudása a kívánt szint alatt, van. Különösen az ötödikes diákok oktatása okoz gondot és szakelőadók nélkül nem csoda, hogy ezek a gyerekek lemaradnak kortársaiktól. Az összejövetelen az a vélemény alakult ki, hogy Utrinán az ötödik osztályt meg kellene szüntetni, és a diákokat beíratni az adai iskolába, ahol megfelelő oktatásban részesülnének.
(Magyar Szó 1968.)