Állatok, mint segítőtársaink a kertben
Ha az ember a hasznos állatokat a kertbe akarja csalogatni, és ott is szeretné tartani őket, akkor nagyon fontos, hogy táplálja őket és menedéket nyújtson nekik. A madarak számára teremtsünk fészkelési lehetőséget, télen állítsunk fel etetőket. Az emlősök számára a kert elhagyatottabb zugában rójunk össze gallyakból, lombból kis menedéket, és egy elhagyott kőrakást, ahol „barátaink” tanyát üthetnek. Épp ilyen fontos a kerti tavacska, partján mocsári növényekkel, ahol egyes vízhez kötött állatok élhetnek. A hasznos rovarok számára hasadékok, fugák és korhadó fadarabok nyújtanak életteret.
Egy kis „csapatismertető”
Emlősök: sün, vakondok, cickány és a denevér, valamennyien szorgalmas kisragadozók, és tetemes mennyiségű kártevőt pusztítanak el.
Madarak: nagyon sok fajtájuk létezik, valamennyiükre jellemző, hogy főleg a költési időszakban hatalmas mennyiségű tetűfélét, nyüveket, hernyót, más lárvafélét és számtalan rovart fogyasztanak, illetve hordanak kicsinyeiknek..
Csúszómászók: nálunk a kertben csak a gyíkfélék élnek, csigákat, lárvákat, rovarokat fogyasztanak.
Kétéltűek: leggyakoribb a varangyos és a levelibéka. Mindkettőnek szüksége van vízfelületre és a sűrű parti növényekre. Rovarokkal, lárvákkal és meztelen csigákkal táplálkoznak.
Rovarok: fátyolka, katicabogár, egyes fürkészdarazsak, fürkészlegyek, valamennyien nagy levéltetű, pajzstetű és atkapusztítók.
Pókok és atkák: rovarok tömegeit pusztítják el, a rablóatka a takácsatkák veszedelmes ellenségei.
Giliszták: mérhetetlen hasznuk abban van, hogy az elpusztult szerves anyagokból értékes humuszt állítanak elő, átjárják és lazítják a talajt.
Kelemen László