Hazai szakértelem, szlovén tőke
Az adai Litostroj-Potisje saját fejlesztésű esztergagép gyártásába kezdett
A szlovéniai Litostroj csoporthoz tartozó adai cég 2007-ben öntvények gyártásával kezdte meg a termelést. A tavalyi évtől szerszámgépgyár is folyik Litostroj-Potisjeban, amely szeptember végén Adán bemutatta a legjelentősebb szerbiai fémipari cégek képviselőinek saját fejlesztésű univerzális ciklusvezérlésű CNC-esztergagépet, a PD 1300 CM-et. A bemutatón Miroslav Gnamuš, a Litostroj-csoport többségi tulajdonosa ismertette a cégcsoportot, amely évente 75 millió eurós forgalmat bonyolít le, és mintegy 650 dolgozót foglalkoztat Szlovéniában és Szerbiában. Felszólalt Bilicki Zoltán adai polgármester is, aki elmondta, hogy a községi vezetés fontos célkitűzése a helyi gazdasági fellendítése, és emiatt támogatják a Litostroj-Potisje törekvéseit. Az esztergagépet Koós Sándor, a cég ügyvezető igazgatója és Fekete Lajos villamosmérnök mutatta be a szakembereknek.
A bemutató után Koós Sándor ügyvezető igazgató elmondta, hogy a Litostroj-Potisjenek sikerült kifejleszteni egy nehéz szerszámgépet, amelyhez hasonló méretű és felszereltségű gépet még nem gyártottak Adán:
– Az esztergagép nagy átmérőjű munkadarabok megmunkálására alkalmas, összetett megmunkálási folyamatok elvégzésére képes, és számjegyvezérlésű. Ezzel a géppel szeretnénk bebizonyítani, hogy a Litostroj-Potisje folytatni kívánja a szerszámgépgyártást adai hagyományait, fejleszteni akar, valamint közepes minőségű gépekkel kíván megjelenni a világpiacon. A gépet a német és olasz piacon szeretnénk értékesíteni. Az esztergagép megvásárolható Németországban, Ausztriában, Svájcban, Szlovéniában és Kanadában. A gépet igyekszünk értékesíteni az Európai Unió többi országában, valamint az orosz piacon is. Hamarosan bemutatjuk a milánói szakkiállításon is. A reményeink szerint az értékesítéssel nem lesz gond, mivel az ár, a minőség és a formatervezés tekintetében a közepes kategória felső osztályába tartozik az esztergagép, amely teljes egészében adai fejlesztés. A berendezés 148 000 euróba kerül, és ezzel a vételárral versenyképes a vele egy kategóriába tartozó gépekkel, amelyek megközelítőleg ezen az áron vagy ettől drágábban vásárolhatók meg – hallottuk az ügyvezető igazgatótól.
Koós Sándor megjegyezte, hogy jelenleg 130 munkás dolgozik a Litostroj-Potisjeban. A szerszámgépgyártással mindössze 35 munkás foglalkozik. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor az idén mintegy 10 emberrel növelnék az alkalmazottak számát, amit az elkövetkező néhány évben 100 főre szeretnének emelni. A jelenlegi kapacitással a cég évente mintegy 15 esztergagépet tud legyártani, de a dolgozók létszámának növelése után ez 40-50 darabra nőhet.
Csincsik Zsolt