Családban jó!
Adán egyelőre hat házaspár jelentkezett nevelőszülőnek
A szociális kérdésekkel foglakozó szerbiai minisztérium a norvégiai kormány jóvoltából novemberben kampányt indított Hogy ő is családban élhessen elnevezésű szociális program népszerűsítésére, amelynek célja nevelőotthonban illetve rossz szociális körülmények között nevelkedő gyerekek elhelyezése családban nevelőszülőknél. Ezek a gyermekek különböző etnikai közösségből származnak, különböző anyanyelvűek és vallásúak, különböző szükségletekkel rendelkeznek életkoruktól, szellemi fejlettségüktől és élettapasztalatuktól függően. Február elsejével befejeződött a kampány, ami természetesen nem azt jelenti, hogy nem fogadják továbbra is az érdeklődőket, tudtam meg Géci Tibortól, az adai Szociális Központ igazgatójától. A kampány községi eredményéről és jelentőségéről érdeklődtem az igazgatónál. A következőt nyilatkozta lapunknak:
- A községben nem jellemző a társadalmi gondoskodás, de az intenzív kampánynak meglett az eredmény. Január végétől kezdtek érdeklődni az emberek. Hivatalosan hat házaspár adta át dokumentumait. Viszont sokan érdeklődtek, és kérték a jelentkezéshez szükséges okmányok listáját. Többen azt mondták, hogy gondolkodnak még, mivel egyelőre nem döntöttek. Az első találkozás alkalmával ismertettük a programot az érdeklődőkkel, valamint közöltük velük, hogy milyen iratokat kell beszerezni a jelentkezéshez. A Szociális Központ segített az okmányok megszerzésénél, különösen, ha vidéken kellett beszerezni őket. Ezzel párhuzamosan értesítettük a minisztériumot, valamint a körzeti szociális központot, amely a mi munkánkat irányítja. Ezt követi a leendő nevelőszülők élet- és családi körülményeinek ellenőrzése, vagyis megfelelők-e a gyermeknevelésre. A leendőbeli nevelőszülőknek előbb Adán, majd vidéken tartunk csoportos képzést, melyen felkészítjük őket a gondviselői szerepkörre és feladatokra. A minisztérium által megszabott feltételeknek megfelelő személyek és házaspárok professzionális nevelőszülői bizonyítványt kapnak.
Kérdésemre, hogy miért fontos a nevelőszülők képzése, az igazgató elmondta, hogy Adán nincs nevelőotthon, a legközelebbi Szabadkán és Pancsován található. Ez miatt a múltban az állami gondozott gyerekek nyolc- vagy kilencéves korukig az említett két város nevelőotthonaiban éltek. Az idősebbek viszont belgrádi vagy más szerbiai otthonokban kötöttek ki, ami nagy gondot okozott különösen a magyar anyanyelvűeknek. Ezért sokszor kénytelenek voltak beavatkozni a családok életébe, azért hogy ne kelljen a gyereket intézetbe küldeni, vagyis elválasztani a szüleitől. Hiszen más megoldást nem találtak, mivel családi elhelyezést biztosító házaspár sem volt a községben.
- A családi elhelyezés lehet térítésmentes, amikor a nevelőszülő állami segítség nélkül vállal gyermeket, valamint lehet térítéses, amikor állami segítséggel teszi ugyanezt. Nyilvánvaló a nevelőszülőknek a minisztérium megpróbál olyan anyagi feltételeket biztosítani, amely ösztönözheti a házaspárokat erre a feladatra, még akkor is, ha már van gyermekük. Adáról is több család érdeklődött, amelynek már van gyermeke, akár több is. Ők azt mondják, hogy a többi mellett elfér még egy gyerek. Ebben az esetben valószínűleg az anyagiak vonzzák őket, hiszen a legkevesebb havi térítés 10.500 dinár, ami mellé más támogatások is járnak.- közölte Géci Tibor.
Csin