RÓMÁBAN A VADVIRÁG GYERMEKCSOPORTJAI
Pápai áldás is esedékes
Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör nemrégiben ünnepelte tíz éves fennállását, és a több mint egy évtizedes időszak tartalmas munkája, sikerei az adai művelődési közösségek elsőszámú képviselőjévé tették. Így él ez a község lakosainak tudatában is, és munkálkodásuk terve az idei évben sem lazább a megszokottnál, sőt a tagság növekedésével a tevékenység is elmélyül, tartalmában és kivitelezésben gazdagodik.
Mégis, munkálkodásukra az idén az teszi fel a koronát, ha egy jóindulatú külföldi támogató jóvoltából sikerül az az álomszép terv, hogy a Tarsóka és a Kisbokréta tánccsoport tagjai, a szükséges kísérőkkel április végén, május elején Rómába látogat, pápai fogadáson vesz részt és a Szentatya áldásában is részesül.
- Útközben ellátogatunk Velencébe, Páduába, megtekintjük Róma nevezetességeit, a Vatikánban pedig a bevezetőben említett rendkívüli programban lesz részünk - mondja Bartók Ildikó, a Vadvirág Hagyományápoló Kör elnöke. - Harminc kisgyermekről és a kísérőkről van szó és minden bizonnyal életre szóló élményben lesz részük!
Menjünk azonban sorjában! Tekintsük át a Vadvirág idei terveit!
- Február elején indult csoportjainknál a munka - mondja Ildikó. - Hetedikén énekeseink és táncosaink részt vettek a III. Tordai Művelődési Napokon, 14-én pedig itt Adán harmadik alkalommal rendeztük meg a Batyubált, vasárnap pedig gyermeklakodalmas farsangi bál volt, ami Ada központjára, a központi parkra is kiterjedt. Itt vendégeink voltak a csantavéri általános iskola tanulói is.
- Részt veszünk, azaz hordozói leszünk az 1848/49-es magyar szabadságharc és forradalom évfordulója alkalmából sorra kerülő, március 15-ei rendezvényeknek, részt veszünk a szokásos községi amatőrszemlén (a művelődési egyesületek szemléjén - ha lesz!). Minden évben arany és ezüstérmeket hoztunk az újvidéki Szólj síp, szólj, valamint a becsei Kőketánc népzenei és néptánc-versenyről így természetes, hogy az idén is ott leszünk, a lehető legerősebb összetételben és az eddiginél több résztvevővel.
Az idén is kiváló szereplést várunk és szinte biztosak is vagyunk a sikerben, hisz az előkészületek során mindent megteszünk a jó felkészülés érdekében. A gyerekek és a szülők is messzemenően támogatnak bennünket!
Áprilisban megszervezzük a hagyományos tojásfestést, tagjaink közül ki-ki maga megoldja a húsvét utáni locsolkodást. Ebben a hónapban a Pipacs tánccsoport Szegedre kapott megtisztelő meghívót és részt is vesz az ottani Százszorszép Gyermekház fesztiválon. Májusban májusfát állítunk, megrendezzük a hagyományos Anyák-napi műsort, júniusban pedig évzáró előadást adunk a színházteremben, ahol minden létező csoportunk fellép és bemutatja tudását.
Lesz-e ismét honismereti tábor?
- Igen, a hippodrom körzetében, a megszokott foglalatosságokkal idén is megtartjuk a hagyományos nyári honismereti tábort, aminek lesz egy nagy záróünnepsége. Részt veszünk a törökfalusi kenyérszentelő ünnepségen és az Ada-napi rendezvényeken, valamint az idei Durindón és Gyöngyösbokrétán is. Közben a Vadvirág tagjai hazai és külföldi nyári táborokban vesznek részt, és ott igyekeznek gyarapítani ismereteiket és tudásukat.
A batyubál zenekara Bartók Ildikóval
Szeptember, október és november az intenzív felkészülés jegyében telik majd el, közben fellépünk a hagyományos Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok rendezvényén, az aradi vértanúk emlékezetére rendezendő emlékműsoron, megrendezzük a hagyományos történelmi témájú tudásvetélkedőt, a szavalóversenyt.
December ismét idényzáró jelleget kap?
- Annyiban, hogy a karácsonyi műsorunk összegezése lesz 2004-es tevékenységünknek és eredményeinknek - mondja az elnökasszony. Előtte azonban megrendezzük a Mikulás-napi műsort, részt veszünk a moholi Betlehemes Találkozón - ha a felmerülő nehézségek ellenére megszervezik. Év közben több alkalommal táncházat is rendezünk, ahova meghívjuk az alsós osztályok tanulóit. Az ilyen rendezvények lelkes résztvevőiből kerül ki a Vadvirág sok leendő tagja.
A december-végi, karácsonyi műsorunk az adai színházban valóban gazdagnak ígérkezik, de addig még sok idő van hátra. Minden csoportunk és minden oktató előtt nagy munka, alapos felkészülés áll.
Mondjunk valamit a személyzeti dolgokról is!
- Zenei csoportot indítottunk óvodás korúaknak, és az ő vezetőjük Tóth Anna. Az ismert Asszonykórusunk vezetője Csonka Katalin, a drámai csoport vezetője Várkonyi Zsuzsanna, koreográfusunk Lukács Imre, a vers- és szövegmondó, szavaló csoport vezetője pedig Varga Mária. Ők majd a zentai népmese-mondó versenyen is részt vesznek.
Mostantól fogva a felkészülésben részt vállalnak az idősebb tehetséges tagjaink. Így a gyermekekkel Resócki Roland, Szabó Hermina és Varga Viola foglalkozik, a hagyományápolók vezetője Mihalek Ildikó, a zenekar oktatója pedig Szabó Árpád.
Van-e elegendő anyagi támaszuk?
- Az egyesület szinte semmilyen községi támogatást nem kap. Se az önkormányzat, se a művelődési közösség, ami most könyvtár néven működik, nem igazán támogat bennünket, így magunkra és azokra a nemeslelkű támogatókra, szülőkre vagyunk szorulva, akik szívügyüknek érzik a népi kultúrát, gyermekeik nemzeti érzelmű és irányultságú művelését. Ebben szerencsénk van, mert elég erősek még a gyökerek bennünk és a szülőkben ahhoz, hogy a legkisebbektől kezdve felszínre törjön őseink hagyománya, ami a népi műveltségben, a hagyományos viseletben, ének- és zeneszóban, szemet gyönyörködtető táncban, vagy akár a kézművességekben tornyosodik ki. Reméljük ez így is marad. Ezért csináljuk.
Sok sikert, és mi, a közönség, majd tapsolunk hozzá!
Király János