AZ IDENTITÁS A CSALÁDBAN DŐL EL
Január 27-én Krizsán Vilmos, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége alelnöke és a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége elnöke és Világos Tibor, Ada község alpolgármestere Budapestre látogattak. Sallay Teréz, a KCSSZ elnöke, dr. Szabó Endre, a KCSSZ alelnöke, Szivák János, az Összefogás a Kárpátaljai Magyar Családokért egyesület elnöke, Csiki Sándor és Dánél Sándor, az Erdélyi Családszervezetek Szövetsége elnöke és alelnöke társaságában először Ulicsák Szilárdhoz, a Bethlen Gábor Alap főkoordinátorhoz látogattak. A Szülőföld Alap jogutódjaként létrejött intézmény vezetője a támogatásáról biztosította a KCSSZ közös programjait, az egyes régiók képviselőitől az idei évi aktivitásokról kért tájékoztatást és arra ösztönözte a családszervezetek vezetőit, hogy helyi szinten egyeztessenek azokkal a a politikusokkal, akik a MÁÉRT szakbizottságai munkájában vesznek részt.
Ez után a Nemzeti Erőforrás Minisztérium két főosztályvezetöjével Téglássy Kristóffal és Fűrész Tündével beszélgettek az ifjúsági és családügyi kérdésekről. Felmerült annak a lehetősége, hogy Zánkán egy közös családos tábort szervezzenek, a népszámlálással kapcsolatban segíteni tudnak a kérdezőbiztosok felkészítésében, végül pedig szeptemberben egy közös határon túli családos konferencia előkészítését irányozták elő.
Kövér László, a Magyar Parlament elnöke fogadta a küldöttséget és a majdnem egy órás beszélgetés vezérfonala volt, hogy a nyelvi identitás a családokban dől el. A találkozó után kiadott sajtóközleményben kiemelték, hogy a KCSSZ nagy örömmel vette tudomásul a Parlament egyik első intézkedését, mely szerint a lakhelytől függetlenül igényelhető a magyar állapolgárság. Ennek következtében nem csak a magyar identitás határon túli megerősödése várható, hanem a magyar szórványok beolvadása is lelassulhat. Egyetértettek a Magyar Alkotmány nemzeti jellegének erősítésével, és kidolgozásában, amennyiben erre lehetőség nyílik, a civilek is szívesen részt vállalnak. Felhívták a figyelmet arra, hogy a magyar nemzet jövője elsősorban a családok megerősítésétől függ, és a gyermekvállalás függvénye, illetve az identitás elsősorban a ( nagy ) családokban dől el.
A házelnökkel abban is megegyeztek, hogy a KCSSZ közgyűlését március 30-án a Parlamentben tartják meg, azt a házelnök nyitja meg és lehetőség szerint a miniszterelnök is jelen lesz. Amennyiben lehetőség lesz rá egy erdélyi magyar család, a KCSSZ vezetői közül néhányan a média előtt a Parlamentben teszik le az állampolgársági esküt.
Délután Székely Hajnalkával a Nagycsaládosok Országos Egyesülete elnökével, és Márki Lászlóval, az Európai Nagycsaládos Szövetség alelnökével találkoztak az adai vendégek és az idei évi programokról egyeztettek.
A délutáni órákban Ada testvértelepülésére, Budakalászra is ellátogattak, ahol Rogán László polgármesterrel, Székely Zoltánnal és a Weitzinger Zsuzsannával a Testvérkapcsolatok Egyesülete vezeteőivel és Wettstein Andrással, a cserkészek elnökével egyeztettek az elkövetkező programokról. A március 15-ei ünnepek alatt Adára látogatnak a budakalásziak, amikor sor kerül a Damjanich emléktábla leleplezésére, és a cserkészek kiválasztják a nyári táborozásuk helyszínét a Tisza partján.
Velez Teodóra