Nyelvi figyelő
Sző-fon: nem takács
Vargha Katalin: Találós kérdések
Érdeklődéssel forgatom Vargha Katalin Találós kérdések c. gyűjteményét, melyet a Tinta Könyvkiadó jelentetett meg 2010-ben Az ékesszólás kiskönyvtára sorozat 12. köteteként. A több mint ezer hagyományos magyar szóbeli rejtvényt tartalmazó kiadványról Voigt Vilmos azt írja a bevezetőben, hogy „Hihetetlen, de igaz: ez a könyv a legelső magyar szövegantológia szóbeli rejtvényeinkből.” Tényleg hihetetlen: nincs ember, aki gyerekkorától kezdve ne ismerne jó néhány találós kérdést, és méltán gondolhatnánk, hogy már nem egy gyűjtemény megjelent az idők során. S mivel az eddig nem történt meg, ideje volt a kötet összeállításának.
A kiadvány a 19. században gyűjtött szövegeket tartalmaz, amelyek eredetüket tekintve akár évezredes múltúak is lehetnének, és van köztük olyan, amely konkrétan egy-egy helyhez kötődik, de olyan is lehet, amely kontinenseken keresztül terjedt el. Szám szerint pontosan 1295 találós kérdést tartalmaz a kötet, és természetesen a megfejtéseket is megtaláljuk a könyv második részében. A találós kérdések tematikailag csoportosítva követik egymást a kiadványban. Hogy csak néhány csoportot említsünk: Élőlények, Állatok, Emberek, Növények, Tárgyak, Összehasonlítások, Leírások, Számtani feladványok, Tréfás kérdések stb.
Lássunk hát néhány közismert példát a találós kérdések gazdag tárházából! (A megfejtéseket a találós kérdések után zárójeles formában megadjuk.)
Folt hátán folt, tű benne sose volt. (káposzta)
Se ablaka, se ajtaja, mégis négyen laknak benne. (dió)
Sző-fon: nem takács. (pók)
Két hét hány hét? (hetvenhét)
Meddig fut a nyúl az erdőbe? (a közepéig)
Meddig tanul a tinó? (míg ökör nem lesz)
Ha feldobom fehér, ha leesik sárga. (tojás)
Megemlíthetjük azt is, hogy külön csoportosítva kétértelmű, sikamlós találós kérdésekkel is találkozhatunk a könyv lapjain..
Igen érdekes, élvezetes olvasmány a Találós kérdések c. szöveggyűjtemény. Gyerekkorunk játékos-kedves fejtörői felelevenednek, ahogy lapozgatjuk a könyvet, de emellett sok-sok új, számunkra eddig ismeretlen találós kérdéssel is találkozhatunk. Valamennyi élvezetes tanúsága a furfangos népi gondolkodásnak és az ötletes nyelvi megformálásnak.
Befejezésül lássunk egy elgondolkodtató komoly és ugyanakkor tréfás számtani feladatot a találós kérdések közül:
Hová mész te húsz lúd? Nem vagyunk mi húsz lúd: ha még annyian meg félannyian volnánk, akkor volnánk húsz lúd. Hányan voltak hát? (nyolcan). A kiadványt bátran ajánlhatjuk minden korosztálynak, biztos, hogy mindenki talál benne kedvére való találós kérdést.
Hódi Éva