ÚJ FÉNYBEN AZ ÁLLATORVOSI ÁLLOMÁS
-
Az adai állatorvosi állomást az 1950-es évek elején alapították. Először a Halász József MB kötelékébe tartozott, és mint társult munka-alapszervezet működött. 1991-ben kivált a birtokból, és önálló állami vállalatként végezte munkáját. Újabb változás 2008 áprilisában történt, amikor magánosításra került sor, és az újvidéki árverésen gazdára talált a vállalat illetve vagyonának 70%-a magánkézbe került. A vevő nem más, mint az akkori igazgató, dr. Rusák József. Ettől kezdve mint KFT működik tovább.
Az új tulajdonos-igazgatóval történt beszélgetés során megismerhetjük az intézmény tevékenységét, működési területét, feladatait, kötelezettségeit és terveit, ugyanakkor elmondhatjuk, hogy egy sikeres magánosításról van szó, ahol közel egy év alatt szemmel látható pozitív változások történtek, korszerűsödött, fejlődött az állomás.
Az adai Állatorvosi Állomás épülete
– A magánosítás eléggé nehezen indult, sokat gondolkodtunk azon, hogyan oldjuk meg – kezdi a beszélgetést dr. Rusák József, az új tulajdonos. – Közösen nem tudtuk megvenni a vállalatot, mert a kollégák elálltak tőle, de én kitartottam mellette, mert nem akartam, hogy valami messziről jött idegen kezébe kerüljön. Jócskán van Adán példa arra, hogyan viszonyul az újdonsült tulajdonos a megvásárolt vállalathoz, az alkalmazottakhoz stb. Nos, én ezt más szemmel próbáltam nézni. A kollégák összefogásával és támogatásával végül is sikerült a vásárlás.
Ezek szerint a személyzet, a munkaerő maradt?
– Igen, mert az emberek nem eladók, őket nem lehet megvenni. A kollégák kifejezték óhajukat, hogy maradnak tovább, így személyi változásokra nem került sor, nem voltak felmondások, amitől viszont sokan féltek. Elmondhatom, hogy néha még kevesen is vagyunk, habár négy állatorvos, három állatorvosi technikus látja el a munkát, továbbá két könyvelő, és egy segédszemélyzet.
Dr. Rusák József igazgató-tulajdonos a munkahelyén
Milyen az állomás felépítése, főbb tevékenysége?
– Állomásunk szerkezeti felépítése a következő: Adán van a központ, emellett két rendelőnk van: az egyik Moholon, a másik Törökfaluban. Mindkét helyen állatorvos és technikus vezeti a rendelőt, így az egész községet le tudjuk fedni az állatorvosi szolgáltatással. Ebből kifolyólag állami támogatást is nyertünk a betegségek megelőzésére és az állatok bejegyzésére vonatkozóan. A betegség megelőzése elsősorban a vakcinák beadásából áll, különösen a házi kedvencek (kutyák, macskák), de ugyanúgy a haszonállatok is részesülnek benne. Ugyanakkor a haszonállatok (marhák, sertések, juhok) megjelölése, bejegyzése és vizsgálata is fontos. A bejegyzés a mezőgazdasági minisztérium rendelete alapján történik már 2-3 éve, és elmondhatom, hogy Adán ezt már 100%-ban elvégeztük, az új állomány bejegyzése pedig folyamatos. Ez azt jelenti, hogy minden állat fülébe egy azonosító számot nyomunk, ugyanezt bevisszük a központi adatbázisba. Ezáltal egész Szerbiában nyilvántartásba kerül minden állat, mert van azonosító száma, ezáltal ismert a gazdája és a helye. Adán pl. minden pillanatban tudjuk, hány szarvasmarha, sertés, juh található. Ha véletlen járvány üti fel a fejét az ország bármely részében, pontosan lekísérhető melyik állattól, területről ered a járvány, tudjuk mekkora területet kell lezárni. Az azonosítási szám segítségével kísérni tudjuk az állatok mozgását, a velük való kereskedelmet, így kizárható a feketekereskedelem. Ezzel a módszerrel ezt a jelenséget már 90%-ban kiküszöböltük, így a betegség esetleges terjedését is megelőztük.
A jól fölszerelt gyógyszertár
Ezek szerint konkrétan megállapítható melyik állattól ered a betegég és az állat származási helye?
- Természetesen. Ez már az európai szabványok szerint van felállítva. Példaként megemlíthetném, hogy a házi kedvenceknél (főleg a kutyák esetében) is elvégeztük a megjelölést mikrocsippel (ez egy búzaszem nagyságú leadó), amit a bőr alá ültetünk be, és az állat élete végéig ott marad. Ennek leolvasásával bárhol is van a kutya, azonosítani tudjuk a gazdáját. Ez a rendszer nemcsak az országban, hanem egész Európában működik. Az ebek ez mellé ún. „kutyapasszust” kapnak, ami már uniós formátum, és minden akadály nélkül lehet a kutyákat az uniós országokba vinni (az emberekkel még nem ez a helyzet).
Mintavétel a húsból
Milyen szolgáltatást nyújt még az állomás?
– Az állomásunk szolgáltatása igen széleskörű. Többek között vérelemzést is végzünk, a baromfioltással is mi foglalkozunk, és, ami talán újdonság, itt az ambulancián, amit felújítottunk, különböző műtéteket is hajtunk végre, mint pl. tumorok eltávolítását, ivartalanítást, idegen tárgyak eltávolítását a szervezetből és más kisebb műtéteket. Rendelkezünk ultrahangos készülékkel a vemhesség megállapítására, ezen kívül még takarmány-kiegészítők forgalmazásával is foglalkozunk. Jól felszerelt gyógyszertárunkban szinte minden állat számára kapható gyógyszer.
Azt hiszem, az állomás egyik alapvető feladata a vágójószág, különösen a sertéshús ellenőrzőse, a trichinellosis kiszűrése.
– Ami a trichinellosist illeti, röviden elmondhatom, hogy egy parazitás (élősködő) megbetegedés, amit a trichinella spiralis okoz. Szabad szemmel nem látható, és a disznó húsában található. Különben a rágcsálók terjesztik (patkányok), és ha a disznó megeszi, a parazita hordozójává válik. Jelenlétét a húsban trichinoszkóppal lehet megállapítani, és ezt a műveletet a mezőgazdasági minisztérium állattenyésztési titkársága által kiadott meghatalmazás alapján szabad végezni. A mi állomásunknak van ilyen meghatalmazása, így ezt az ellenőrzést itt Adán biztonságosan végezhetjük. Jelen pillanatban nagyon is aktuális ez az ellenőrzés, hisz most van a disznóvágások ideje. Épp ezért megkérek minden polgárt, aki disznót vág, hogy hozzon be az állomásra egy borsónyi nagyságú húsdarabot a rekeszizomból, mert így kiszűrhetjük az esetleges fertőzés lehetőségét. Különben a trichinellosis betegség komoly tünetekkel és következményekkel is járhat, haláleset is történt már emiatt. Aki egyszer megkapja, örökre szervezetében marad, és a következmények nem maradnak el. Egy ellenőrzés ára 450 dinár, ennyiért pedig nem érdemes kockáztatni az ember egészségét.
A trichiniszkóp által vizsgált sertéshús
Hogy állunk az ebek veszettség elleni védőoltásával?
– A másik dolog, ami érdekli a polgárokat, a kutyák és a macskák veszettség elleni védőoltása. Ezt minden képen el kell végezni, mert tudvalevő, hogy ezek az állatok terjesztik, a médiákon keresztül kísérhetjük hol és milyen mértékben ütötte fel a fejét a veszettség. A védőoltást év végén adjuk be, de az akció nem zárult le december 31-ével. A kedvenceket bármikor behozhatják és 550 dinár (mikrochippel 650) ellenértékben megkaphatják a vakcinát. Ebben a szezonban 700-750 kutyát oltottunk be eddig, ami a tavalyihoz képest kb. 25%-al kevesebb. Sajnos, az állam tovább nem támogatja a vakcinációt, mint ahogyan baromfioltást sem támogatja.
Trichiniszkóp
- ezzel állapítják meg a trichinellosis élősködőt
Mi a kóbor kutyák sorsa, mit tesz az állomás a számuk csökkentése érdekében?
– Mivel Adán nincs hivatalos sintér (gyepmester), ezért az állomás szerződést kötött egy személlyel, aki szabad idejében, papírokkal ellátva végzi a kutyák humánus befogását. Ezért a munkájáért juttatás jár, mégpedig a befogott ebek számától függően. Ezt a költséget a községi költségvetés fedezi. Mióta ilyen formában oldottuk meg a kóbor ebek eltüntetését az utcákról, észrevehetően csökkent a számuk. Havonta ugyanis 25-30 ebet is összefogdos. Ha a kutyában van mikrochip, értesítjük a gazdáját, és ő meghatározott összegért kiválthatja kedvencét, ugyanis meg kell fizetnie a befogást, a kutyamenhelyen való elhelyezés költségeit stb., ám ha nem váltja ki, a kutyát elaltatjuk. Itt is felhívnám a polgárok figyelmét, hogy ha kóbor kutya-falkákat észlelnek, jelentsék az állatorvosi állomáson, mert így még hatékonyabban tudunk fellépni.
Végül néhány szót a tervekről.
– Az eddig elmondottakon kívül az állomáson végezzük majd az anyakocák mesterséges megtermékenyítését, ami minőséget biztosít a vágójószág tenyésztése szempontjából. Tervezzük továbbá a tenyészállatok (apa- és anyaállatok) teljes törzskönyvezését, amire a termelő pályázat útján anyagi támogatást is kaphat. Természetesen minőségileg és területileg is igyekszünk továbblépni mindezt a fejlesztés érdekében – fejezte be a tulajdonos-igazgató Dr. Rusák József.
Vastag János