SIKERES ÉVET ZÁRT A VADVIRÁG
„Lelkünkben gyújts pici gyertyát sokat” (Babits)
Zenészeink januárban részt vettek a Szenttamáson megrendezésre került 6. Őseink zenéje című rendezvényen, ahol Vajdaság legjobb népzenészei muzsikáltak. Nagy megtiszteltetés ért bennünket a 2008-as év februárjában, ugyanis a budapesti Honvéd együttes és vezetője Novák Ferenc Tata, valamint a Hegedős együttes a Vadvirág vendége volt. Rendkívüli történelemórát tartottak az adai színházteremben, melyen a magyar néptáncok történeti kialakulásával, történelmével, táncainak eredetével, az egyes európai tánc-divatok ezeréves múltra visszatekintő magyarországi elterjedésével foglalkoztak. Az est a Vadvirág székházában táncházzal folytatódott. Március 14-én a katolikus temetőben a magyar forradalomra emlékeztünk. Ebben a hónapban szervezték meg kézimunkázóink nagysikerű hagyományos tavaszi kézimunka kiállításukat, melyen több mint 50 húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó díszes munka került kiállításra. Ugyanebben a hónapban zajlott a Középiskolások Művészeti Vetélkedője, melyen Raffai Anikó első, míg Varga Imola és Virág György néptánc páros harmadik díjat kapott. Ezután következetek a Szólj, síp szólj! Népzenei verseny selejtezői, melyen az Esztena népzenei együttes továbbjutott. A döntőben második helyezést értek el. Május 12-én Anyák napja címmel anyák napi műsort tartottunk a Vadvirág székházában, melyen a magyar irodalom legszebb anya ihletésű versei hangzottak el, valamint népdalok és néptáncok. Május 23-án, 24-én és 25-én tartottuk meg a Tavaszi Vadvirág Fesztivált. A házigazda a Tarsóka néptánc-együttes volt, vendégei pedig a méhkeréki Nyisztor György hagyományőrző együttes, a horgosi Bartók Béla Közművelődési Központ táncosai, a páterrévei Tisza táncegyüttes tagjai, az adai Aranykapu Művelődési Egyesület táncosai, a Vadvirág Pipacs és Iglice néptánc-együttesei valamint Égető Emese a békéscsabai Bartók Béla Művészeti Iskola népdalénekese. A fesztivál utcai felvonulással kezdődött, majd a színházteremben egy egész estét betöltő műsorral folytatódott. A rendezvény után ünnepi vacsora várta a fellépőket és a vendégeket, a táncház hajnalig tartott. Ugyanezen a szombaton zajlott a Kőketánc néptáncverseny Becsén, ahol az Iglice néptánc-együttes második helyezést ért el. A Tarsóka táncegyüttes május 31-én a tornyosi Művelődési Egyesület felkérésére Megyerre látogatott el, mely Magyarország legkisebb faluja, és ott sikeresen vendégszerepelt.
Az idén Nagykikinda adott otthont a Durindónak és a Gyöngyösbokrétának. A Durindón a Vadvirág asszonykórusa vett részt, nagyon szép sikerrel, hiszen a zsűri beválasztotta a kórust a gálaműsorba. A Tarsóka néptánc-együttest is meghívták a Gyöngyösbokréta gálájára, ami azt jelenti, hogy a legjobb tíz táncegyüttes egyike Vajdaságban. Június 20-án a Pipacs és a Tarsóka népitánc-együttes Debrecenbe utazott a Főnix táncegyüttes meghívására. A táncosoknak felejthetetlen vendéglátásban volt részük. Kirándultak Hortobágyra. Fürödtek Hajdúszoboszlón. Felléptek a Hajdúszoboszlói Nyár című rendezvényen a város központjában.
21-én délelőtt játékos vetélkedő keretében ismerkedhettek Debrecen város nevezetességeivel. Délután három órától hajnalig pedig a Tűztánc fesztivál zajlott, melyen nemcsak felléptek, hanem szórakoztak is a résztvevők, hiszen a házigazdák jobbnál jobb programokról gondoskodtak. Július 4-én a Pipacs, Tarsóka és az Iglice csoportok valamint az Esztena népzenei együttes és a Füzike énekcsoport fellépett az Ada napja alkalmából megrendezett hagyományos ünnepségen.
Július 6-a és 12-e között tartottuk meg a XIV. Vadvirág népitánc-tábort. A korábbi évektől eltérően, idén a Vadvirág székházában bonyolítottuk le az oktatást. A vendégek családoknál voltak elszállásolva. Rendkívül színvonalas oktatásban volt részük a táborozóknak. Gömöri táncokat tanított Kovács Henrik százhalombattai táncoktató és a felvidéki Juhász Eszter.
Július derekán az Iglice táncegyüttes és az Esztena népzenei együttes Völgyparton vendégszerepelt a falu napján.
A Tarsóka népitánc-együttes a temerini Szirmai Károly Művelődési Egyesület táncosaival együtt meghívást kaptak a VII. Interetno fesztivál keretein belül megrendezésre került Vajdasági Magyar Táncegyüttesek Bemutatójára, ahol 5 tagú zsűri értékelte és díjazta a látottakat. A két együttes közös produkciója harmadik díjat érdemelt ki ezen a rangos rendezvényen. A közös táncolásnak már több előzménye volt ebben az évben, hiszen júliusban együtt vendégszerepeltek Mórahalmon és Temerinben is az Illés napi ünnepségen.
A Vadvirág asszonykórusa szeptember elején részt vett a Csókán megrendezésre kerülő II. Magyar Nemzeti Kórustalálkozón, melyen arany minősítést érdemelt ki.
Október 3-án tisztújító közgyűlést tartottunk és meghatároztuk a Vadvirág Hagyományápoló Kör további működésének feltételeit. A tagság egyöntetű véleménye volt az, hogy a Vadvirág székházának belső terét fel kell újítani, át kell festeni, vidámabbá, otthonosabbá kell tenni. Az asszonykórus részt vett a Törökbecsén megrendezésre került Durindó gálaműsorán.
A kézimunkázó szakkör Varga Erzsébet emlékére kiállítást rendezett a Szarvas Gábor Könyvtár kiállítótermében, ezen a vidékünkön fellelhető paraszti hímzés gyönyörű darabjai voltak láthatóak.
Október utolsó hetében a Cseh Károly Általános Iskola mindkét épületében néptáncos bemutatót tartottak a Vadvirág táncosai és népzenészei. A következő héten, mintegy kétszáz óvodást láttunk vendégül a Vadvirág székházában. Ennek a programnak a célja az volt, hogy a magyar népi kultúra kincseit: néptáncot, népzenét, népi hangszereket, népviseletet stb. közelebbről is megismertessük a gyerekekkel.
November 8-án Márton-napi táncházat tartottunk a Vadvirág székházában. Alkalomhoz illő, hangulatos díszlettel láttuk el a termet, ahol délutántól kézműves foglalkozást tartottunk a több mint félszáz óvodás és kisiskolás gyermek részére.
Ezután este nyolcig ropták a táncot a gyerkőcök szakavatott népitánc-oktatók vezetésével, a talpalávalót a Véka népzenei együttes húzta. A felnőtt táncház csak ezután vette kezdetét. Vajdaság egész területéről érkeztek táncosok és zenészek. A mulatság reggelig tartott. E rendezvényünk után kezdtük meg a terem felújításának munkálatait. Szerencsére olyan jól haladt, hogy közben a próbákat nem kellett elhalasztani és november 20-ára be is fejeződött.
December 5-én Mikulás-napi ünnepséget szerveztünk az Iglice táncosai részére.
13-án Luca-napi kézműves kirakodóvásárt tartottunk a Vadvirág székházában, ugyanezen a napon a Tarsóka néptánc-együttes tagjai Temerinben vendégszerepeltek. Vadvirágos ifjak évről évre betlehemezni indulnak a karácsonyt megelőző időszakban. Ezt tették idén is. Örömet vittek adai otthonokba, jókívánságaikkal elárasztották a családokat, felelevenítve ezzel a régi szép szokást. December 19-én hagyományos karácsonyi műsort szerveztünk az adai színházteremben. Babits Mihály: Karácsonyi ének című versét választottuk ünnepségünk mottójául: „Lelkünkben gyújts pici gyertyát sokat...”
Rendezvényünket jelenlétével megtisztelte: Tóth Tamás, a Szerb Köztársaság képviselője, ifj. Tóbiás József, a Vajdasági Képviselőház küldötte, Világos Tibor, Ada község elnökhelyettese, Gruber Ferenc, a községi tanács tagja. Jó alkalom volt ez arra is, hogy a Vadvirág Hagyományápoló Kör nevében megköszönjük a székház felújításhoz nyújtott községi támogatást. A rendezvény a hagyományokhoz híven meghitt, bensőséges karácsonyi ünnepet varázsolt a nézőközönség számára.
Varga Lívia