AKIK SZERETIK A SZÉPET
Mind többen támogatják az üdülőközpontot
Azt hinné az ember, hogy a nyár elmúltával megszűnik az élet az üdülőközpontban, hisz üresek a medencék, nincs nyüzsgés, bezártak a kioszkok, zár alatt van a bejárati kapu is. Csakhogy ez valójában nem így van, mert a zárt ajtó mögött továbbra is folyik a munka. Most van alkalom a terep rendezésére, kisebb-nagyobb javításokra. Ez az időszak a legalkalmasabb a pázsit, a virágágyások felújítására, facsemeték ültetésére. Az a kis számú munkás, az igazgatóval az élen, nagy munkát végez ilyenkor is, nekik még egy ideig nincs holt szezon, mert ha a központ különlegességét vesszük figyelembe, már most el kell kezdeni a felkészülést a következő idényre.
Szem előtt tartva az üdülőközpont fontosságát, kihasználtságát, célját, a vállalat vezetése mindent elkövet a központ további népszerűsítése érdekében. Fontos a reklám, hogy tudatosodjon az emberekben a létesítmény valósága, nemcsak szűkebb környezetünkben, hanem községünk határain túl, sokkal szélesebb régiókban. Ennek érdekében számos állami és magáncéggel kötött adományozási szerződést, de szép számban jelentkeztek és jelentkeznek a mai nap is magánszemélyek, akik támogatni, segíteni szeretnék az üdülőközpontot, mert látják, van értelme. Nos erről az egyetlen kérdésről beszélgettünk el TÓTH János igazgatóval, kik az ADICA támogatói, és milyen formában valósul meg a támogatás?
- Az akció lényegében tavaly indult, amikor MIKLÓS FERENC hozott egyfajta örökzöldet, és kérte ültessük el és írjuk ki a nevét – kezdi az igazgató. Az idén ugyanők újra jelentkeztek ezúttal egy szecsuani ősfenyővel. Ez a fa Kínából származik, és egyike azon ritka fajnak, amely az őskortól a mai napig megmaradt. A medence területén még egy ősfa található – ez a ginkgo biloba, a páfrányfenyő. Elmondhatom, hogy hamarosan arborétum jellege lesz az üdülőközpontnak, hisz több mint 100 növényt fogunk megjelölni, olyan egyedek, melyek ezen a tájon vagy nincsenek, vagy csak nagyon ritkán fordulnak elő.
A Miklós családon kívül mások is szívesen és nagy előszeretettel adományoznak a központnak. Néhány tengeren túli honfitársunk például repülőgéppel hozott Kanadából fenyő-csemetét. Ezek az adai KASZAP fivérek voltak, Károly (a sokszoros birkózó világbajnok) és öccse Ottó, akik arra kértek, hogy gyerekeik nevét tüntessük fel a táblákon. Ez már olyan lendületet adott akciónak, ami megállíthatatlan, és ami dicséretre méltó. Meg kell még említenem REMET Rudolf kanizsai virágkertészt, aki egész évben nyíló virágokkal látta el a bejárat környékén lévő virágtartókat, vagy Vujicčić Savot és Rózsa Károlyt Zentáról, akik a kereti-tavakat készítették. Mindenesetre ki kell emelnem BODOR VERONKA adai virágkertészt, aki elsőként vállalta a szökőkút körüli virágágyás rendezését és ápolását.
Visszatérve a legutóbbi fásítási és ágyásrendezési akciónkra, elmondhatom, hogy az olimpiai medence kelet felöli részét olyan fákkal ültettük be, melyek több száz évet is megérhetnek. Felszólítottam néhány polgártársunkat, hogy ha tudják, anyagilag támogassák ezt az akciót. Meglepően jól fogadták, sokan azonnal jelentkeztek, hogy egy-két fát „megvesznek”. Érdekes mód, nemcsak a helybeliek, hanem vidékről is jelentkeztek, akik ismerik a központot, és megtetszett nekik az ötlet. Mondhatjuk, hogy ilyen akció által maguk az egyének, illetve a családok is bekapcsolódnak a medencék környékének szépítésébe.
Adományozók által ültetett fák a fürdő területén
November 5.-én megkaptuk a minisztériumi engedélyt 14 különleges fajtájú fa behozatalára Szombathelyről. 20.-án már meg is érkeztek a fák, és másnap a földbe kerültek. Ezek már fejlett példányok, némelyikük eléri az 5 m. magasságot, 20-25 cm. átmérőjű törzzsel. Ekkor történt a nyugdíjas medence déli részén a virágágyások felújítása is, azzal, hogy a 15x4 méteres területet öt szektorra osztottuk, és összesen 35 fajta díszcserjét ültettünk el. Ezután történt a donációkról szóló szerződések megkötése az érdekelt polgárokkal, aki „megvásárolták” a fákat, az ágyásokat, azzal, hogy minden adományozó nevét feltüntetjük a megjelölő táblán, úgy ahogyan az adományozó kéri. Ez azért is jelentős, mert 15 magánszemély és cég vállalta a támogatást, ami egyben azt is jelenti, hogy valójában ők végezték el a zöldesítésnek azt a részét. Az említett fák adományozói: Világos Frigyes és Szabó Szabados Ilona, Árpási Veronka (Ewery Day), Bálint Ferenc (Agro 2000), Vlanikolin Ljiljana, Micsíz József és Katalin, László Gizella (ART Ada), Pro-technik Becse, Elektromechanika Becse, Varga József és dr.Farkas Ilona, Ürményi Ferenc és Erika, Tanasić Đorđe és Ilona, míg a virágágyások adományozói a következők: Adankó Nándor, Tanasić Ilona, Elektromechanika Becse, Sterbik Árpád, és jelentkezett még Lékó Péter magyar sakknagymester, akivel most folynak a megbeszélések.
Ha mindehhez hozzáadjuk a több tíz adományozót, akik a kőzetgyűjtemény számát gyarapították, meg a másik több tíz magáncéget és vállalatot melyek reklámtáblát helyeztek el a lelátókon, mondhatjuk, hogy nagyon sok ember pozitív hozzáállása segíti az üdülőközpont fejlődését, előrelépését, ily módon olyanná formálva amilyennek ők szeretnék látni. Szépnek, elfogadhatónak, élvezhetőnek.
V.J.