A legmélyebb szakadékból is van kiút
Szemináriumsorozat az adai Kékkeresztben
Nemrégiben az adai Kékkereszt Egyesület egy négynapos hétvégi szemináriumsorozatot tartott, ahol már megkezdték kiképezni a második csoportját azoknak az önkénteseknek, akik szenvedélybeteg társaik segítőivé szeretnének válni, hogy minél hamarabb, és végérvényesen megszabaduljanak függőségüktől. A rendezvény szervezője Lakatos Zoltán, a Jugoszláv Kékkereszt Egyesület elnöke:
- Adán már 1998 óta eredményesen működik az egyesület, és a sikereken felbuzdulva szeretnénk a környező községekben is csoportokat alakítani. Már több helységben jártunk, beszámoltunk a tevékenységünkről, de nem találtunk olyan képzett embereket, akik velünk együttműködve irányítani tudnák a csoportok munkáját. Néhányan részt vettünk egy magyarországi szemináriumsorozaton, ahol olyan segítőket képeztek, akik támogatni tudják a szenvedélybetegeket a gyógyuláshoz vezető úton. Úgy éreztük, hogy Adán is szükség lenne egy hasonló előadássorozatra, hogy kiképezzünk olyan embereket, akiknek segítségével a kihelyezett csoportok eredményesen működnének, és azok az emberek, akik egy idő után rájönnek, hogy segítség nélkül nem tudnak kilábalni a bajból, tudjanak bizalommal fordulni ezekhez a személyekhez. A német Kékkereszttel közösen megnyertünk egy pályázatot, ami biztosította a feltételeket a szeminárium megtartásához. Már a segítők második csoportjának felkészítését kezdtük meg, a képzés folyatására áprilisban kerül majd sor. Bízunk abban, hogy ebből a csoportból is lesznek olyanok, akik csoportvezetőként, vagy segítőként bekapcsolódnak a Kékkereszt munkájába.
Heinz Klement és Lakatos Zoltán
A szeminárium főelőadója Heinz Klement, a német Kékkereszt főmunkatársa:
- Az én feladatom az, hogy azokat a tapasztalatokat, amelyeket hosszú évtizedek alatt Németországban szereztünk, előadások formájában, átadjam a résztvevőknek. De ezek a tapasztalatok csak beszélgetési alapként szolgálhatnak, a nyugati gyakorlatot módosítani kell ahhoz, hogy itt, Vajdaságban is sikeresen lehessen alkalmazni, mert a szociális és a kulturális helyzet teljesen más ezen a vidéken. Egészen jellemző Németországban is, és Vajdaságban is, hogy a szenvedélybetegek és a hozzátartozóik egy alacsonyabb minőségű életet kénytelenek élni. Feladatomnak tartom azt is, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy a szenvedélybetegek számára van segítség. Ha el tudjuk őket fogadni, és éreztetjük velük, hogy fontosak a számunkra, akkor megkapják azokat az erőforrásokat, amelynek segítségével szembenézhetnek a saját függőségükkel - mondta Heinz Klement.
A szemináriumon előadást tartott Nagy László noszvaji református lelkész, és családterapeuta, és felesége, Nagy Drezner Zsuzsanna református lelkész és adiktológus is:
- Az egész szemináriumot áthatja az a szellemiség, amit mi egy fajta spirituális alapként értékelünk. A szeretet forrását abban a Krisztusban találjuk meg, aki megtanított minket arra, hogy mit jelent igazán embernek lenni. Ebben nincs semmiféle misszionálási törekvést, senkit sem akarunk befolyásolni se felekezeti, se egyéb jelleggel, hiszen a Kékkereszt egy felekezetek feletti mozgalom, amelynek csupán az a célja, hogy életsegítséget nyújtson, és megtanítsa az embereket, hogy hogyan kell igazán embernek lenni. A szemináriumot azzal a megállpítással kezdtük, hogy mi nem szeretjük egy részéből megítélni az embert, az embernek egészét próbáljuk tekinteni, és nem a beteg részét tesszük a központba, hanem az emberség egészének a lényegét, és azt keressük, hogy miként lehet áthidalni azt a feszültséget, ami a rosszul működő rész és az egész között alakult ki. A képzésen a szenvedélybetegségek kialakulásának miértjeire keresünk választ, és felhívjuk a figyelmet a szenvedélybetegek családjában bekövetkező változásokra, a megfelelő kommunikáció fontosságáról is szó lesz, és a segítők önismereti tudását is bővíteni szeretnénk – jelentette ki Nagy László.
A szeminárium munkája nem a megszokott módon folyik. A bevezető, alapismereteket közlő előadások után, csoportos beszélgetések, szituációs játékok következnek, ahol a résztvevők saját tapasztalataikat is megoszthatják a többiekkel.
- Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ne csak egy elméleti, ne csak egy csoportmunka legyen a képzés része, mert a szenvedélybetegséggel jár az is, hogy az ember a maga testiségével, lelkiségével egészében nem igazán tud mit kezdeni, ugyanez a segítőknél és a hozzátartozóknál is gyakori. Ezért fontosnak tartottunk beépíteni a programba a testtel való foglalkozást. Ez azt jelenti, hogy olyan áhítatot tartunk egyik este, amelyben úgynevezett test imát gyakorlunk, amelyben mozdulatokkal fejezzük ki azt, amit belsőleg szeretnénk kimondani. Zenés meditáció egy másik este programja, itt megéreztetjük a résztvevőkkel, hogy a közösség fontos részei, és itt megismerhetik érzelmeiket, és megtanulhatnak bánni velük - mondta Nagyné Drezner Zsuzsanna.
A képzésre a résztvevők Vajdaság egész területéről, Topolyáról, Óbecséről, Felsőhegyről, Kishegyesről, Becskerekről, Újvidékről, Magyarkanizsáról és Adáról érkeztek. A tizenhárom segítő között volt orvos, egészségügyi nővér, pszichológus és író is.
A szemináriumon bárkit szívesen látnak, aki úgy érzi, hogy szeretne segíteni a szenvedélybetegeken, vagy csak többet akar tudni a függőségekről. A szemináriumsorozat a tervek szerint még két évig tart, ez az idő még kb. 1-2 csoport segítő felkészítését teszi lehetővé. Az érdeklődők Lakatos Zoltánnál jelentkezhetnek a 024\851-76-es vagy a 063-8-518-956-os és 064-2-976-249-es telefonszámokon, vagy ellátogathatnak keddenként 17 órakor Adára, a Kékkereszt Egyesület összejövetelére (Dózsa György utca 25.)
Krizsán Mónika