Nyelvi figyelő
Talányos igék
Némely közlésünk tartalmilag világos ugyan, megértjük, alapjában véve azonban magyarázatra szorul. Többek között a következő is ilyen: A kutya megjuhászodik. Tudjuk, hogy ebben a mondatban egy dühös háziállat lecsillapodásáról van szó, de hogy ennek a dolognak mi köze van a juhászokhoz, fogalmunk sincs. Tényleg, miért mondjuk valakiről, valamiről azt, hogy megjuhászodik? Vajon a juhászok békésebbek, türelmesebbek, mint a más foglalkozású emberek? Nem biztos, hogy igaza van annak, aki a megjuhászodik ige értelmezése kapcsán erre a következtetésre jut. A megjuhászodik ige ugyanis nem a juhász főnév származéka, hanem a kevésbé ismert juházik igéé. A népies és irodalmi használatú juházik igének hasonló a jelentése, mint amit a megjuhászodik hordoz: 'felindult ember, dühös állat csillapodik, engesztelődik'. A székelyek körében a kanászodik is azt jelenti, mint a juhászodik, illetve a juházik. Egyébként a köznyelv többnyire gyerekről mondja, hogy elkanászodik vagy elkanászosodik, azaz neveletlen, fegyelmezetlen, rendetlen, durva lesz. A megjuhászodik ige valószínűleg egy elavult szóval van összefüggésben, mégpedig a jonh, joh, juh alakváltozatban előforduló főnévvel, amelynek 'belső rész, szív' volt a jelentése.
A kutya megjuhászodik mondatnak afféle „ellentétesével”, A juhász elkutyul mondattal nincs különösebb problémánk. Az elkutyul ige ugyanis tényleg a kutya főnévből ered, de nem azt jelenti, hogy valaki kutyává lesz, hanem hogy 'rossz útra tér, erkölcstelen életmódot kezd el folytatni'.
A megjuhászodik igéhez hasonlóan a megbokrosodik, a megmacskásodik vagy a megtáltosodik is talányos. Leginkább lóra szokták mondani, hogy megbokrosodik. Ez az ige a bokor főnévnek még azt a régi jelentését őrzi, hogy 'hitvány, alávaló'. Így érthetővé válik, miért a megbokrosodik igét használjuk az ijedtségtől megvadult lóval kapcsolatban. Régen maga a bokros melléknév is utalt a megvadult lóra. A megbokrosodik ige helyett olykor a neki bokrosodik szókapcsolatot használták, ez szintén azt jelentette, hogy 'megvadul'.
A megmacskásodik igét összegubancolódott fonalra, elzsibbadt végtagra mondják (tájnyelvi szóhasználatban), talán azért, mert a macska össze szokta gubancolni a fonalat, vagy pedig mert maga is görcsösen össze szokott gömbölyödni. A megmacskásodik szó utalhat a ló lábának, illetve inainak a megzsugorodására, fonalnak, madzagnak, kötélnek sodrásban, kibogozásban, csavarintásban való összegabalyodására. A hajósok gyakran tapasztalják, hogy az új hajókötél, amikor karikájából kibontják, ide-oda csavarodik, görcsössé válik. Ez a megmacskásodás. A macskásodik ige alapszavát, a macskás melléknevet átvitt értelmű használatban már a Margit-legendában is fellelhetjük. Zsugorodott inú személyre utalnak vele.
A megtáltosodik ige mögött az a hiedelem húzódik meg, amely szerint egyes embereknek természetfölötti erejük van. Ezeknek táltos a nevük. A magyar néphagyomány szerint a táltost kard, golyó nem járja, tudja, hol vannak a földben kincsek elrejtve, képes arra, hogy állattá változzon. A régi magyarok papjait és bölcseit is táltosnak nevezték. Ők hajtották végre forrás melletti ligetekben a lóáldozatot. A vezérek csata előtt és általában fontos ügyekben kikérték a táltosok tanácsát. Akire manapság azt mondják, hogy megtáltosodik, az váratlanul, hirtelen meglepő képességet mutat, kiváló teljesítményt nyújt.
Dr. Molnár Csikós László