Aranykapu-vásár
Az Aranykapu Művelődési Egyesület szervezésében az idén nyáron is, mint a korábbi években mindig, augusztus 15-én tartották a Nagyboldogasszony napi kirakodóvásárt Ada központjában, ünnepi szentmisével és másfél órás művelődési műsorral egybekötve!
A kirakodó vásárt 16 órától a késő esti órákig látogathatták a vendégek, „idegenbe szakadt” adaiak, községünk polgárai; e vásáron gyöngyfűzők, fafaragók, nemezelők, fazekasok, rongypokróc szövő, bőrdíszműves, szűcs, mézeskalácsos, cukrászok és más kézművesek állították ki és árulták termékeiket, ám voltak itt: könyvárusok, kürtőskalács-sütők, festő és még csillám-tetováló is, ugyanakkor a gyermekek is szórakozhattak a korzó végén…; akik megéheztek, a Family pékség sós aprósüteményei között válogathattak, de sátruknál friss hamburgert is vehettek. E sorok írója elbeszélgetett néhány kézművessel. Először Kanyó Júlia magyarkanizsai kézművessel váltott pár mondatot: „Illóolajakból készült szappanokat, természetes anyagokból készült gyógyhatású krémeket és hasonló gyógyító termékeket hoztam Adára és árulok. A szervezőket csak dicsérni tudom, minden tőlük telhetőt megtettek értünk. Otthon, Magyarkanizsán különben hagyományos kínai gyógyászattal, akupunktúrával is gyógyítom a hozzám forduló embereket” – mondta Júlia. Mészáros József szabadkai festő képeket és festett (fonott) kiskosarakat árult; Varga Zoltán adai fafaragó dísztárgyakat, kis sámlit hozott el (Ő a Mozaik kézműves csoport tagja is). Mrdjanov Vince Maja, az adai kézműves egyesület elnökhelyettese a követező rövid nyilatkozatot adta: „Az illóolajakból készült szappanokat hoztam el árulni; vagyunk itt néhányan a csoport tagjai közül. A szervezőt csak dicsérni tudom, mivel a helyen kívül üdítőt és némi harapnivalót is biztosítottak számunkra. Örülök, hogy itt lehetek, nyáron ritka az ilyen kirakodóvásár” – mondta Maja. Fekete Zsófia adai üvegfestő kérdésemre elmagyarázta, hogy milyen festéket használnak az üvegek festéséhez, amitől szépek a minták és a színek. A festék folyadék formájában van, amit ők szereznek be!
Az ünnepi szentmise 18 órakor kezdődött a Szentháromság katolikus templomban, majd a nyári színpadon valamivel 19 óra után kezdődött a népzenei és néptánc műsor; először Kurin István káplán közvetlen szavakkal üdvözölte a közönséget, majd dr. Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke rövid ünnepi beszédet tartott: „Nagyboldogasszony napját ünnepeljük ma, amely egyházi ünnep; e napon szállt fel a mennybe a Szűzanya, világi szempontból pedig ekkor ajánlotta fel országát Szűz Máriának Szent István király, hogy vegye oltalmába (és védelmezze a fenyegető veszedelmektől). Tehát ünnepeljünk az Aranykapuval együtt!” – mondta Zsoldos Ferenc úr. A műsort a ME pici ének-duója kezdte, majd a Pöttöm tánccsoport gyermekjátékokat adott elő; Lepár Emese Bácskai dalokat énekelt, majd egy tehetséges fiú hegedűn muzsikált. A „Kopogtató” néptánccsoport Rábaközi táncokat mutatott be (koreográfus Resóczki Roland), őket Lepár Krisztina követte gyímesi népdalokkal. Ezután a Pengető citeracsoport következett Dél-alföldi dalcsokorral. Az első vendég-csoport a péterrévei dr. Kiss Imre Hagyományőrző Csoport kabóca néptánccsoportja volt, ők Boldogszentiványi táncokkal léptek fel. Az Aranykapu Pántlika énekcsoportja következett a vendégek után, azután pedig újból Lepár Emese énekelt. A szabadkai Juhász zenekar (amely a táncosokat is követte) önálló műsora következett ezután. Ők a nemrégiben megjelent Gyermekdal CD-jükről muzsikáltak el néhány zeneszámot. A következő vendég-csoport a temerini Szirmai Károly Művelődési Egyesület ifjúsági néptánccsoportja volt, amely Lukács Imre citera-kíséretében magyar néptánc-válogatást adott elő. A műsort az Aranykapu Kopogtató néptánccsoportja fejezte be Somogyi táncokkal, végül egy alkalmi verset hallottunk a műsorvezetőtől!
Összegezve az egész rendezvényt elmondhatjuk, hogy az Aranykapu M. E. szervezésből ezúttal is kitűnőre vizsgázott, és nem véletlen, hogy már délután is sokan sétáltak, nézelődtek, vásároltak a kirakodó vásár sátrai között, az esti műsort pedig még többen nézték meg!
Bálizs Géza