2011. január
|
Mandátum- és évértékelő taggyűlés
EGÉSZ ÉVBEN VMSZ
-
A Vajdasági Magyar Szövetség adai, moholi és törökfalusi helyi szervezeteinek 2010. évértékelő taggyűlésére 2011. január 14-én került sor az adai városháza nagytermében. Az összejövetelen a mintegy 50 VMSZ-tag, szimpatizáns mellett részt vett Gruber Ferenc, a VMSZ Községi szervezetének elnöke, valamint Uliján Kornél, Világos Tibor, Lehócki Tibor a VMSZ adai, moholi és törökfalusi helyi szervezetének elnöke, vendégként pedig Juhász Bálint a VMSZ alelnöke, valamint dr. Zsoldos Ferenc és Várkonyi Zsolt, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, illetve tanácsosa.
A gyűlést vezető Gruber Ferenc először Világos Tibornak, a VMSZ moholi helyi szervezete elnökének, Ada alpolgármesterének adott szót, aki beszédében tételesen beszámolt a VMSZ tavalyi tevékenységének körülményeiről és eredményeiről.
Először elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy az ismert koalíciós megállapodások a képviselő testületi tevékenység során nem túl szerencsés helyzeteket hoztak; a Demokrata Párt sem viselkedik mindig barátságosan, de a magyar koalíció törpe-pártjai sem szolidárisak velük.
– Mi a nagy nyomást és a támadásokat kivédtük és közben még meg is erősödtünk. Ennek pedig előbb-utóbb meg lesz a gyümölcse, amit már a következő választásoktól várok – mondta.
Sikerként említette, hogy a Magyar Nemzeti Tanács megválasztását célzó tevékenység Adán tartott megbeszélés eredményeként indult, majd szólt a népkonyha beindítási ügyéről, a belvíz okozta problémákról, a testvérvárosi kapcsolatok kialakításáról, a nemzeti ünnepeink megünnepléséről. A befejezett és a most folyó beruházások eredményeit minden párt a magáénak szeretné kisajátítani, miközben szorongat bennünket a lesújtó munkanélküliség, a lakosság pénztelensége.
A 2011-re tervezett községi projektek mintegy 270 millió dinárra rúgnak és ezek között – mint mondta – a fontosabbak: a moholi utcák és az adai I. Helyi Közösség egy utcájának aszfaltozása, Mohol központjának kiépítése, a fürdőmedencék szanálása, egy melegvizű kút fúrása, Ada-Mohol szennyvízlevezető csatornarendszerének, a moholi Nagyút, az adai könyvtár és zeneiskola, a Műszaki Iskola új épületének tervdokumentációja. Tervezik az adai és a moholi iskolák udvarának, a Vöröskereszt épületének rendbe tételét, a fedett medence tervdokumentációjának elkészítését, a moholi templomtető javítását, az Egészségház fejlesztését, az adai tájház és a törökfalusi faluház felszerelését, Ada és Törökfalu közötti út aszfaltozását és a völgyparti szélmalom felújításának befejezését.
Uliján Kornél, a VMSZ helyi szervezetének elnöke ismertette az idei politikai kalendáriumot. Mire számíthat a vajdasági magyarság 2011-ben? cím alatt Pásztor Bálint és Varga László parlamenti képviselők részvételével lakossági fórumot terveznek, februárban megszervezik az immár hagyományos VMSZ-bálat, március 15-én Ada központjában felavatják és megkoszorúzzák a budakalászi önkormányzat által Adának adományozott Damjanich-emléktáblát, április 24-én Szent György-napi megemlékezést tartanak Moholon, május elsején autóbusz-kirándulást szerveznek a palicsi központi VMSZ-majálisra. Június, július és augusztus eseményei közt lesz az Ada-napi eseménysorozat, Mohol napja, augusztus 20-án pedig Szent István napjának megünneplése és az államalapító moholi szobrának megkoszorúzása, autóbusz-kirándulás a palicsi központi VMSZ-ünnepségre, a testvérvárosok hasonló ünnepségein való részvétel. Szeptember folyamán látogatást terveznek a Magyar Parlament épületébe, október 6-án pedig Adán megkoszorúzzák az aradi vértanúk katolikus temetőben lévő emlékművét, 23-án pedig az 1956-os forradalom emlékére Palicson koszorúznak. November elsején a z 1944-45-ös ártatlan magyar áldozatok moholi temetőben lévő nagykeresztjénél koszorúznak, december hónap folyamán pedig évértékelő taggyűlést tartanak. Az idei év első felében várható a vajdasági parlament kihelyezett ülése Adán és a nagy VMSZ tisztújító közgyűlésén új tanácstagokat, elnökséget és elnököt választanak, amire megfelelő előkészítő gyűléseket tartunk mi is minden alapszervezetünkben.
Lehocki Tibor, a VMSZ törökfalusi szervezetének elnöke elmondta, hogy nemrégiben faluházat kaptak, és az év folyamán szeretnék kiegészíteni a felszerelését, benne újraéleszteni (pályázatokon való részvétel eredményeként is) a Százszorszép civil szervezetet és fontos célkitűzésük a VMSZ taglétszámának a gyarapítása is. Január 20-án, csütörtökön Bús Ottó, VMSZ elnökségi tag, Világos Tibor alpolgármester és Gruber Ferenc, a VMSZ községi elnökének részvételével lakossági fórumot tartunk/tartottunk a magyar állampolgárság megszerzésének lehetőségéről.
Ez után Juhász Bálint a VMSZ alelnöke tartott ismertetőt a VMSZ tevékenységéről és célkitűzéseinek megvalósításáról, majd Várkonyi Zsolt, a Magyar Nemzeti Tanács tanácsosa, jegyzője a szervezeti felépítésről és tevékenységi stratégiájáról, működési elvéről és egyes szerveinek munkájáról beszélt. Elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Tanácsnak 6 állandó bizottsága és egy civil konzultatív testülete van. Bár a tanácsnak adai tagja nincs, de bizottságaiban öt adai személy is tevékenykedik. Egyik fő célkitűzésként a vajdasági magyar felsőoktatás fejlesztését említette, amiben fontos szerepet szánnak az ösztöndíjazásnak (pl. amelyik diák az állami büdzsé terhére szerez egyetemista státuszt, minden külön feltétel nélkül megkapja a havi 150 eurót kitevő ösztöndíjat), de a diákhitel bevezetését is tervezik és ennek kamatai terhének egy részét a MNT magára vállalja. Kiemelte az óvodai fejlesztések fontosságát is és azt, hogy megoldják a külföldön szerzett diplomák, oklevelek jelenlegi honosítási nehézségeit is.
Dr. Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke nagy hatású beszédében a magyar diákok ösztöndíjazásának és a civileknek a MNT-ban betöltött szerepének fontosságáról szólt.
– A mi fiaink, lányaink okosak, csak meg kell adni nekik a tanulásra való lehetőséget! – mondta. – Amelyik diák az egyetemi oktatásban bekerül az állami teher keretébe, az biztosan kap ösztöndíjat is. Ezért felhívom mindannyiuk figyelmét, ha környezetükben látnak tehetséges 4 osztályos középiskolai tanulót, de szülei a magas költségekre hivatkozva nem akarják továbbtaníttatni, akkor ösztönözzék, vagy jelezzék nekünk a problémát.
Elmondta még, hogy a magyar összefogást népünk is pozitívan fogadta és értékelte. A magyaroknak a szerb pártokba való betársulását vissza kell fordítani. Erről szól a magyar összefogás! – mondta, majd így zárta gondolatait: – Közülünk mindenkinek megvan a saját szerepe és a feladata. A legerősebb magyar párté az, hogy ott legyen, azokon a pozíciókon, ahol ott kell lennie, és hogy kiharcolja céljainkat, hogy verje az asztalt... Mi csak egységben, összefogásban tudunk gondolkozni… Nem hiszem, hogy az a magyar viselkedés a járható út, ha önmagunkat jobbnak tartjuk összes többi nemzettársuknál. Főképp a kisebb magyar pártokra, a kis magyar civil szervezetekre gondolok. Nem hiszem, hogy valaki is elmondhatja magáról, hogy én jobb magyar vagyok, mint a másik, mert akkor igazán jó magyar valaki, ha elfogadja a társát, nemzettársát. Aki nemzetben gondolkodik, kell, hogy legyen egyfajta alázata, közösen kell gondolkoznunk, de egymásnak az erejét, egymásnak a lehetőségét tisztelnünk kell. Mindenkinek megvan a szerepe és a helye, ezért mindenkinek lehetőséget kell adnunk, mert úgy leszünk igazán erősek. Csak úgy tudjuk elérni azt az újfajta lendületet, azt a fajta új gondolatot, ami a következő választásokon oda vezet, hogy a tömbmagyar terület újra a nemzeti erő fogja uralni, és ezen az új területen mindenki megtalálja a maga helyét. Én ezt kérem önöktől, ezt kérem mindannyiunktól, ezt kérem a Jóistentől. Hiszem, hogy ezt az utat meg fogjuk tenni és erősnek és kitartóaknak, keményeknek kell lennünk, mert olyan az ellenfelünk. De ennek ellenére pont ez a szép az egészben, mert a magyar nemzet az elmúlt ezredévek alatt arról volt híres, hogy mindig talpra állt, és mindig meg is tette azt, amit meg kellett tennie. Úgy legyen!
Király János
|
|
januar 2011.
|