121. Zöld levél
SZAKÁLLZUZMÓ
(ZSIDÓSZAKÁLL)
Szakállzuzmó – Usnea species egy cseh erdőben (internet)
A zuzmókkal akkor kerültem közelebbi viszonyba, amikor 1989-ben megjelent Hernádi Gyula Lélekvándorlás című könyve, amelyikből egyszerű kérdőív kitöltésével meg lehetett állapítani, hogy ki mi, és hol volt előző életében. Tehát a könyv a reinkarnációról, azaz a lélekvándorlásról szól, és – bár nem hittem benne – kíváncsiságból mégis megválaszoltam a kérdőív kérdéseit, majd az eredmények alapján kijött, hogy vagy 400 évvel ezelőtt vándorszínészként éltem Szlavóniában, majd azelőtt jó 800 évvel pedig a messze északon rénszarvas zuzmó voltam. Érdekes, az alacsonyabbrendűből haladtam a felsőbbrendű életformába, ami önmagában igen jó. De mért pont rénszarvaszuzmó?
Megvallom érdekesnek és egzotikusnak tűnt előttem a kérdés és belekezdtem a zuzmók figyelésébe, tanulmányozásába.
Utána jónéhány évre rá megfájdult a torkom – úgy fájt is, meg nem is –, valami kaparta meg égette, ezért patikus ismerősöm ajánlatára megvásároltam a Fitoseptgyógynövény-tablettát, aminek a használati utasításában, nagy meglepetésemre azt találtam, hogy a gyógyszer alapanyaga közel áll a rénzuzmóhoz: Usnea barbata L. Wigg., amit magyarul zsidószakállnak hívnak, szerbül jevrejska brada, angolul viszont Old Man's Beard.
A használati utasítás még arra is kitért, hogy ez egy élősködő zuzmófajta és az északabbi tájakon a fák, különösen a tűlevelű fák ágain vagy törzsén él. A legújabb kutatások a zuzmósavat gyulladáscsillapítónak, antibakteriális hatásúnak találták, ami a nyálkahártyán filmszerű bevonatot képez és így védi is azt. Nem szívódik fel, hanem lokálisan hat a szájüregben és a torokban, válogatva csak a fertőzést okozó baktériumokat semmisíti meg, a nyálkahártya mikroflóráját pedig egyáltalán nem károsítja.
Ez valami különleges növény, érdemes kissé részletesebben is megismerkedni vele.
A szakállzuzmó Európa hegységein gyakori, de „őshazája” Finnországtól, Skandináviától, Csehországig, Szlovákiáig terjed. Még 1947-ben Motyka József írt könyvet róla és monográfiájában 451 faját írta le.
Ahogy már mondtam is, a szakállzuzmó a hegyvidéki övezetben, ködösebb helyeken, tűlevelű fák kérgére és öreg faszerkezetekre telepedve él. A telep hengeres, fonal alakú, sima vagy kissé érdes, sárgászöld-szürkészöld színű, villásan, tömötten elágazó, bokorszerű, ágai mintegy 1 milliméter vastagok. A felső kéreg kristályos usninsav-lerakódásokat tartalmaz (C18H16O7) és mostanában ez adja igazi értékét, habár a népi gyógyászat már több mint ezer éve ismeri!
Használata a modern amerikai gyógynövény-gyógyászatban is elterjedt, ott a szájüreg-, a nyelv- és a torokgyulladás megszüntetésére használják, de alkalmazzák a húgyúti gyulladások csillapítására is. Ilyen esetekben kiválóan alkalmas a káros mellékhatásokkal rendelkező szintetikus antibiotikumok helyettesítésére, kiváló tüdőkímélő-védő hatása van, C-vitamin tartalma is igen magas.
Nálunk a szabad természetben nem található, de a patikában pirulaként kapható, és e dobozkába csomagolt, gyógynövény-alapú gyógyszer messzi északról, a rénszarvasok és az örök hó birodalmából, íme, a mi világunkban is kínálja áldásos segítségét.
Király János