Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2010. szeptember

Címoldal
Mégegyszer a szemétkihordásról
Községi hírek, események
A tájékozatlanság félreértéseket szül
Önkormányzati hírek
A Második Helyi Közösség nyári munkálatai
Hallott-e a szemétkihordás új rendszeréről?
Siker Negotinban
Barátainknál Akasztón
Könyvtár-megnyitó Törökfalun
Testvértelepülési kapcsolatok
Sikeres adaiak a kanadai tanügyben
Piac-érzés
Hírek a Vöröskeresztből
Ötven éves lesz a Bartók Béla zeneiskola
Rata
"Nem fértünk a bőrünkbe!"
Adai fiatalok Budapesten
Ada község idegenforgalmi szervezete
Újra illegális szeméttelep?
Jók bottal és pomponnal
Hírek
Rendőrségi hírek
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Fiatalok írják
Az ózonréteg védelmének világnapja
Zöld levél
Az eltűnt idő nyomában
Árnyas oldal
Tánciskola, Mohol 2010
Tarka oldal
Impresszum

Helytörténeti visszaemlékezések
RATA

    Az emberek beszélgetésének fő témáját mindig a körülöttük zajló események adják. Ilyenek napjainkban a víz, a folyók kiöntése, a talajvizek megjelenése a szántóföldeken az udvarokban, a pincékben, esetleg a lakásokban. A sport kedvelőit nemrégiben a futball-világbajnokság foglalkoztatta. Az én gyerekkoromban vagy öt éven keresztül a második világháború foglalkoztatott kicsinyt-nagyot, egyaránt. Most néhány nagyobb és váratlan, kiemelkedőbb dologról én is megemlékeznék.
    Az első háborús jel Ausztria megszállása volt, majd a németek úgynevezett villám-hadművelettel néhány kisebb országot is lerohantak. A nagyobb falat Franciaország megtámadása volt, és egyben ez volt a világnak az első csalódása. Ugyanis a franciák által kiépített Maginon erődvonal, – amit bevehetetlennek hittek – mindössze negyven napig tudott ellenállni a németek által kiépített, mozgékony Siegfried-vonalnak. Így a francia-német háború mindössze 50 napig tartott. Utána következett a német-szovjet háború kitörése, majd a japánok hadüzenet nélkül megtámadták az Amerikai Egyesült Államokat, amikoris az amerikaiak már az első napon 6 hadihajót veszítettek. Később következett az angolok sziciliai partraszállása, majd az ottani nagy repülőbázis kiépítése. Erről a röptérről szálltak fel az angol gépek a környékbeli városok, országok bombázására. Ezt követte a sztálingrádi ütközet, ami kinek győzelmet, kinek meg végzetes vereséget hozott. Utána jött a normandiai partraszállás, amelyik mindkét részről óriási emberáldozatot követelt. Ez volt talán az egyetlen olyan esemény, amikor a tenger vize embervértől piroslott. Végül Berlin eleste következett, amit már csak a németek feltétel nélküli kapitulációja követett.
    A háború igazi végének azonban a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák számítottak, amit már csak a japánok feltétel nélküli megadása követett.


A Rata vadászrepülő egy háborús archívumból

    A II. világháború nagy szereplői a repülőgépek voltak. Ahol légifölény volt, ott már fél győzelem is volt. Kivételt 1941-42 tele képezett, amikor a repülőgépek hetekig nem tudtak felszállni, mert a nagy hideg miatt megsűrűsödött bennük a kerozin. Ha meg felmelegítették a kerozint, a levegőben hűlt le annyira, hogy leállt a motor és lezuhant a repülő. Öt év alatt ez mindössze egyetlen télen fordult elő, és ez a tél nagyban befolyásolta a háború végső kimenetelét is. De ez már politika, amitől én távol szeretném tartani magamat.
    Inkább azokkal a repülőgépekkel foglalkoznék, amelyeket itt Adán láttam közelről vagy nagyobb távolságból, a levegőben vagy a földön, esetleg ültem is bennük. Először a Liberator B-24 angol nehézbombázókat ismertetném, amelyeket naponta 90-100 csoportban láttunk elrepülni fölöttünk. Ezek a csoportok három részre oszolva értek vidékünk fölé, elkészülve a szőnyegbombázásra. Ezeket a nehézbombázókat hasonló létszámban angol vadászgépek kísérték, de a pontos számukat nem lehetett megállapítani. Ezek a gépek nagy légifölénnyel rendelkeztek és az itteni vadászgépek meg sem kísérelték felvenni velük a harcot. Ez a légvédelmi ágyúk feladata volt.
    Miből is állt a szőnyegbombázás? A bombázógépek bizonyos távolságban szálltak egymástól és az adott város fölött elkezdték kioldani a bombákat, függetlenül attól, hogy azok hova estek. Hullottak a bombák lakóházakra, gyárakra, kaszárnyákra, iskolákra, kórházakra, templomokra, vagy ami éppen az útba esett. Ez a bombázási módszer még háborús időszakban is kegyetlennek számított.
    A II. világháború bombázó-, szállító és vadászgépei mind egyszárnyúak voltak. Kivételt csak az orosz Rata vadászgép és a földerítő gépek egy része képezett, bár megjegyzem, hogy se orosz bombázót, se szállítót, se felderítő gépet nem láttam. Az angol gépeken kívül láttam magyar szállítót, bombázót és Héja nevezetű vadászgépeket. A német gépek közül láttam az óriásszállítót, a Gigantot, a speciális bombázó Stukát, valamint Messerschmitt vadászgépeket.
    Legjobb ismerősöm mégiscsak az orosz Rata vadászgép volt, amiben nemcsak hogy ültem, hanem vezettem is! Igaz, nem a levegőben, hanem csak a földön. Hogy is nézett ki ez a Rata? Először is volt két dupla szárnya, kerekei, mint a többi repülőnek. Egyszemélyes volt, géppuskával ellátva (amit már nem láttam, mert kivették belőle), leszíjazó készülékkel, 2 lábpedállal, 3 kézikarral, valamint 3 műszertáblával, amikről azt állapítottuk meg, hogy egy a magasságot, egy a sebességet, egy pedig az üzemanyag-mennyiséget mutatta. De ezek, ahogy mi láttuk, mindig a nullán álltak. Hogy hogyan jutottunk mi ehhez a Ratához?
    1944. október vége, vagy november eleje volt, amikor az a nevezetes híd Adánál a Tiszán elkészült, de még voltak rajta kisebb simítások. Édesapám helyett én mentem le munkára és ahogy hordozgattuk a deszkát, megjelent felettünk egy német felderítő gép, a Gólya. Óbecse irányából Zenta felé tartott a Tisza felett. Nem mehetett el a zentai határig, visszafordult és a bánáti parthoz közel Óbecse irányába tartott, mire három orosz Rata vette körül, és már pattogtak is a gépfegyverek golyói. A lövöldözés közben az egyik Rata kigyulladt és a bánáti oldalon lezuhant, a másik meg Bocsár irányába elhúzott, míg a harmadik Ada irányába repült, a Gólya meg elrepült Óbecse felé.
    Amikor este hazaértem, szüleim elújságolták, hogy egy Rata orosz vadászgép leszállt a Vajer-kocsma előtti placcon. Mi akkor a mai Remont helyén laktunk, vagy 2-300 méterre a leereszkedett géptől. Reggel megnéztem. De már voltak tőlem korábban kelők is, akik már kerülgették a Ratát. A pilóta nem volt ott, valószínűleg elvegyült a többi orosz katona között.
    Először csak kívülről nézegettük, majd a bátrabbak fel is másztak rá, később már volt olyan gyerek, aki bele is ült. Végül megegyeztünk, hogy másnap újra folytatjuk a gép „fölfedezését”. Először föltoltuk a kövesútra, majd lassan elindultunk vele a Zöldfa irányába, ott megfordultunk. Ekkor volt a pilótacsere, majd a Vajertól ez folytatódott mindaddig, míg mindenki ki nem próbálta a pilóta szerepét. A kisebb gyerekek megelégedtek a repülőgép tolásával is. A kormányzással nem volt gond, inkább a forduláskor kellett nagyobb ügyesség. Később egyre gyorsabban tologattuk, és ez a pilótajáték 8-10 napig tartott, mígnem az egyik reggelre eltűnt a gép. Később gondoltam csak bele, mi történt volna, ha a Rata motorja begyulladt vilna? Hisz néhány nappal korábban még repült. Ezt az élményt azóta sem feledem.
    De volt még egy érdekes esemény. Egy reggel, amikor a Rata géphez értünk, 8-10 orosz katona állt a sarkon. No, gondoltuk, most elmarad a ratázás, de a katonák ügyet sem vetettek ránk. Egy csákány volt a kezükben, amivel a faragó Miska boltjának ajtaját feszítették fel. A bátortalanabbak közülünk mindjárt haza mentek, de mi néhányan maradtunk. A katonákat cseppet sem zavarta ottlétünk.
    Először csak bekukucskáltunk a boltba, de aztán bementünk utánuk. Volt ott két nagy doboz fogpasztákkal. Az egyikben kisebb fekete dobozokban sárga csíkkal Kalodont, a másikban fehérdobozos kék csíkkal Odol fogpaszta. Az egyik orosz kivett egy dobozt és felbontotta. Bicskával levágta a lecsavarós részét, mire a krém kibuggyant, majd megszagolta és a többiekkel is megszagoltatta. Utána óvatosan megnyalta és megállapította, hogy „haross”. Az egyik katona levette hátizsákját, kivett belőle egy kenyeret, kettévágta és belenyomott egy tubussal. A többiek is követték példáját, de voltak torkosabbak is, akik már három tubussal nyomtak a kenyérre, amit szendvicsként megettek. A maradék tubusokat berakták a hátizsákba és továbbálltak. Máshoz semmihez sem nyúltak. Utána mi is szétszéledtünk és én két dolgon kezdtem el gondolkodni: hogy ezek a katonák mostak-e már valaha fogat, valamint, hogy volt-e hascsikarásuk a fogpasztás kenyértől? Mert olyat én még nem ettem.
    Más. Volt községünkben egy idősebb órásmester, akit Kancsár bácsinak hívtak. Ő mesélte, hogy egy alkalommal beállított hozzá két orosz katona. Az egyik kezében egy régifajta, nagyobb vekkeróra volt. Felhúzta zubbonyának ujját, a karján lévő három karórára mutatva magyarázni kezdte, hogy csináljon neki a vekkerből két karórát, a többi alkatrész pedig mind az övé maradhat. Én személy szerint keveset értek az órásmesterséghez, de ezek szerint vannak, akik még nálam is kevesebbet!

Id. Török Máté

septembar 2010.

Naslovna strana
Vesti iz lokalne samouprave
Turistička organizacija opštine Ada
Vesti
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA