Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2010. szeptember

Címoldal
Mégegyszer a szemétkihordásról
Községi hírek, események
A tájékozatlanság félreértéseket szül
Önkormányzati hírek
A Második Helyi Közösség nyári munkálatai
Hallott-e a szemétkihordás új rendszeréről?
Siker Negotinban
Barátainknál Akasztón
Könyvtár-megnyitó Törökfalun
Testvértelepülési kapcsolatok
Sikeres adaiak a kanadai tanügyben
Piac-érzés
Hírek a Vöröskeresztből
Ötven éves lesz a Bartók Béla zeneiskola
Rata
"Nem fértünk a bőrünkbe!"
Adai fiatalok Budapesten
Ada község idegenforgalmi szervezete
Újra illegális szeméttelep?
Jók bottal és pomponnal
Hírek
Rendőrségi hírek
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Fiatalok írják
Az ózonréteg védelmének világnapja
Zöld levél
Az eltűnt idő nyomában
Árnyas oldal
Tánciskola, Mohol 2010
Tarka oldal
Impresszum

Teológiai gondolatok
A gyermek és a szentírás

    A Szentírásnak a családban vissza kell kerülnie arra a tiszteletre méltó helyre, ahol keresztény elődeinknél is állt. Rá kell a gyermeket is nevelni arra, hogy a Biblia a könyvek könyve. Az a tény, hogy egy gyermek számára a későbbiekben mit fog jelenteni a Szentírás, már a legelső gyermekévekben, a családban dől el. 
    A Szentírás a legközvetlenebb és legtermészetesebb bizonyítéka annak, hogy Isten szeret bennünket, hogy keresi a kapcsolatot velünk, emberekkel. Ha a gyermeket rá akarjuk nevelni, hogy szeresse Isten üzenetét, hogy a Bibliát megbecsülje, akkor ezt a nevelést korán el kell kezdeni.
    Hogy mikor kezdjük el a gyermeket a Szentírással megismertetni, az két dologtól függ. Az egyik az Istenre, a másik a könyvre vonatkozó fogalom ismerete. Csak az előbbiek után foghatunk hozzá, hogy elmondjuk, van egy könyv, amelyben mindaz le van írva, amit Isten közölni akart velünk. Ebből a könyvből azt tudjuk meg, hogy milyen jó, milyen fölséges az Isten.
    A gyermek értelmi fokától függ, hogy a Bibliából számára mit olvashatunk fel, de jó tudni, hogy a gyermeki értelem számára az evangélisták szövegei a legérthetőbbek.
    Óvakodni kell attól, hogy a Szentírással a gyermek meseigényét elégítsük ki, és arra is vigyázzunk, hogy ne olyan történeteket keressünk ki, amelyekről mi felnőttek azt hisszük, hogy „érdekesek”. Ilyen pl. a „kis”Dávid története vagy Józsefé, akit testvérei eladtak stb. A legfontosabb, hogy a Bibliából mindig olyan részleteket válasszunk ki gyermekünk számára, amelyek Isten jóságát ábrázolják. Ilyen pl. a karácsony története, amelyet szóról-szóra fel lehet olvasni a Szentírásból.
    Egyes fogalmakat szükség szerint megmagyarázhatunk, másokat pedig – amelyek még nem érthetők a gyermek számára – nyugodtan kihagyhatunk.
    Az evangéliumokban nagyon sok olvasnivalót találunk, olyat, ami a gyermeknek való. Ilyenek Jézus csodái, melyek Isten Fiának irgalmáról, jóságáról beszélnek. A szent szöveghez néha néhány gondolatot fűzhetünk, hogy a gyermek számára minél érthetőbb, elsajátíthatóbb legyen. A történetek díszítéseit, kicsinyítéseit okvetlenül kerüljük el!
    A gyermeknek a Bibliából okvetlenül olvassunk olyan részleteket, amelyből megtanulhatja, hogyan kell az embernek Istennel szemben viselkednie. Ilyen bibliai történet az égő csipkebokorról, Ábrahám engedelmességéről, a kis Sámuel készséges figyelméről szóló elbeszélés. Egyes szavakat (pl. a zsoltárokból) imaként is felhasználhatunk.
    Természetesen a Szentírás tanítása csak akkor tárul fel a gyermek előtt igazán, ha a Bibliát a szülő is nagyra értékeli. Erről soha ne feledkezzünk meg!

Morvai Matild

septembar 2010.

Naslovna strana
Vesti iz lokalne samouprave
Turistička organizacija opštine Ada
Vesti
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA