MI JÖHET MÉG EZUTÁN ?
Sajnos ami várható is volt, bekövetkezett. Községünk iparát is elérte a gazdasági válság, melynek eredményeként majd 600 foglalkoztatottnak szűnt meg a munkahelye az első negyedévben – hallottuk Bilicki Zoltán polgármestertől, azon a megbeszélésen, amelyen a községi költségvetés használóinak képviselői vettek részt. A továbbiakban ismertette, melyek azok a takarékossági intézkedések, amelyeket az önkormányzat vezetősége tervez megtenni. A megszorító intézkedések az önkormányzat minden dolgozóját érintik. Megszüntetik a közigazgatásban dolgozók stimulációját, különböző fizetés kiegészítéseket, a községi tisztségviselők fizetését pedig 20 százalékkal csökkentik. A négy személyautó közül kettőt eladnak, a reprezentációs költségeket az előző hónapokhoz képest 70 százalékkal csökkentik, ugyanúgy a napidíjakat is. A dolgozók létszámának csökkentését is előlátták, végkielégítéssel 80-10 foglalkoztatottól válnak meg a közeljövőben.
A községi elnök felszólította a községi költségvetés használóit, hogy ők is minden lehetséges módon takarékoskodjanak. Hasonló megszorító intézkedé-seket javasolt számunkra is, mint amilyeneket az önkor-mányzatban terveznek.
Ellenőrizni fogják a takarékoskodást, és úgy tervezik, hogy ezeknek az intézkedéseknek az eredményeként 5 millió dinárt spórolnának meg havonta.
Ha az előzetes számítások megvalósulnak, akkor nagyobb megrázkódtatás nélkül átvészelhetik a költségvetési hiányt, és az év végéig viszonylag zavartalanul működhet a község.
– Nem engedhetjük meg, hogy az év végére fizetésképtelenné váljunk, és ne tudjuk fedezni a legszükségesebb kiadásokat, az óvodák és iskolák fűtésszámláit stb. – mondta az elnök.
Összegezve a hallottakat, és ha figyelembe vesszük azt a tényt is, hogy a munkanélküliség még tovább nőhet, nem hiszem, hogy sokan vannak azok, akik optimistán néznek a közeljövőbe. A majd húsz éve tartó vergődésünk és megpróbáltatásaink tovább folytatódnak, így joggal tehetjük fel a kérdést:
Mi jöhet még ezután?
Gecse István