MAGAS VÉRNYOMÁS
A néma gyilkos…
A magas vérnyomás (orvosi néven hipertensió, vagy hipertónia) az esetek egy részében nem egyszerű múló állapot, hanem betegség, amit „néma gyilkosnak” is neveznek. A vérnyomás egészséges emberben is ingadozik. A kemény fizikai munkavégzés növeli a felső, szisztolis értéket. Feszült érzelmi állapot idején szintén emelkedik a vérnyomás. Általában nem okoz panaszokat, de jele lehet a szédülés, fejfájás, fáradtságérzet, nehéz légzés, orrvérzés, látászavarok, mellkasi fájdalom.
Az egészséges emberek vérnyomása a fizikai aktivitás, ill. az érzelmi megterhelést követően hamar visszaáll eredeti értékére. A betegségben szenvedőknél azonban a vérnyomás emelkedése tartós marad. Mérése egyszerű és fájdalommentes. Előfordulhat, hogy több mérésre kerül sor különböző időpontokban, mert a nap folyamán élettani okokból változik. Mivel sokáig nem okoz panaszokat, általában túl későn ismerik fel, amikor már egyéb károsodások is felléphetnek.
Téves az a felfogás, hogy előrehaladott életkorban a magasabb vérnyomás normálértéknek minősül, és nem okoz károsodást. A 65 éven felüli korosztály több mint 5o%-ánál diagnosztizálhatjuk ezt a betegséget.
A magas vérnyomás szövődményei :
- koszorúér-betegség
- különféle agyi- szövődmények (pl. agyvérzés), amelynek következménye lehet a bénulás,beszédzavar, gondolkodási képtelenség
- veseelégtelenség
- érszűkület( cukorbetegséggel, dohányzással, magas vérzsír-szinttel társul)
A hipertónia kezelése ajánlott,ha a vérnyomás ismételten meghaladja a 14o/Hgmm-es értéket. Az idős betegek 9o%-ánál primáris (eszenciális), tehát kialakulásának oka ismeretlen. Mindenkit érinthet, de ismertek a kockázati tényezők, amelyek elősegítik a kialakulását. Ezek:
- öröklött hajlam, túlsúlyosság, mozgáshiány, stressz, túlzott sófogyasztás, a túl sok koffein fogyasztása vérnyomásemelő hatású.
A másodlagos (szekunder) – vagy tüneti – magas vérnyomás más betegségek,például vese, vagy hormonháztartásbeli problémák szövődményei.
Az idős betegeknél jellemző a veseartériák szklerotikus elváltozása.
Az évek múlásával a véredények veszítenek rugalmasságukból, csökken a vesefunkció. Figyelembe kell venni, milyen a beteg jelenlegi egészségi állapota:
- túlsúlyos-e?, vérkoleszterin szintje meghaladja-e a 6,4 mmol/l-t, cukor, szív- vagy vesebeteg-e?, volt-e már agyvérzése, agyér-elzáródása, vagy szívinfarktusa?, vérnyomását egy évnél régebben ellenőriztette-e?
A helyes diagnózis felállításához az orvos elsőként részletesen család kórtörténetét. A legfontosabb diagnosztikai eljárás a vérnyomás mérése. Fontos elvégezni a laboratóriumi vizsgálatot, az EKG-t a vesék, a szív ultrahangos vizsgálatát és a szemfenék megtekintését.
Kezelés
Nagyon fontos az életmód-változtatás:
a dohányzás abbahagyása, elegendő mozgás(napi félóra séta), megfelelő diéta. Az étkezési szokások megváltoztatása, több zöldség- és gyümölcs fogyasztása, növényi-olaj állati zsírokkal való helyettesítése.
A túlsúly többletterhet ró a szívre. Már kb. 5 kg fogyás is csökkenti a vérnyomást. Kerülni kell az alkoholfogyasztást. Figyelembe kell venni más krónikus betegségek jelenlétét. A magas vérnyomás visszaszorítását ún. antihipertenziv gyógyszerek is elősegíthetik,a melyek 4 csoportba oszthatók:
- nátriumürítést fokozó vizelethajtók, a szimpatikus idegrendszerre ható szerek, az értágítók, a kalciumcsatorna-gátló gyógyszerek.
Lehet, hogy a kezelést élete végéig kell folytatnia, ezért orvosa nélkül soha se hagyja abba a gyógyszerszedést.
Dr. Kelemen Csilla