Legyen hagyomány a bábjáték!
Az óvodai tanévet frissen, a feladatokat felvállalva, új programokkal, megvalósításra váró ötletekkel kezdtük. Az óvónők érdeklődése más és más, mindenki szabadon valósíthatja meg egyéni terveit, gondolatait. Hagyományápolással, bábozással, környezetvédelemmel, mozgás és sportkultúra kialakításával egyaránt foglalkoznak, beleszőve munkájukba, megerősítve a nevelési-oktatási programot ezekkel. Két téma kap kiemelkedő figyelmet a 2008/2009 tanévben. Az egyik a környezetvédelem, amit néhány éve kidolgozott program alapján művelnek az óvónők. A másik a bábozás, ami új lehetőségeket, célokat rejteget a motivált óvodapedagógusok számára.
A bábozás szeretete, az oktatás-nevelésben gyakorolt komplex fejlesztő hatása néhány óvónőt elindított egy ki nem taposott úton. A Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének szervezésében alapképzésen vettek rész, majd beneveztek az amatőrbábosok találkozójára. Az akkor 11 tagot számláló társulat építő kritikákkal tért haza a rendezvényről. A bábozást tanulni kell. A felsőoktatás hiányosságait csak szorgalmukkal pótolhatják, ami szeptembertől, fokozatosan építkezve, motivált tetté alakul, annak érdekében, hogy a bábjáték elnyerje méltó helyét az óvoda falain belül és tágabb környezetünkben is.
Az óvodai társulat tagjaival szeptemberben gyülekezőt tartottunk és kidolgoztuk a tanévre vonatkozó tervet. A terv hatékonyabb megvalósításában az óvoda pályázat írással tudott segíteni. A pályázat kedvező elbírálása után lehetőség nyílik anyagbeszerzésre, a bábok elkészítésére, paraván beszerzésére, műhelymunkák megszervezésére (melyben szülő és gyermek egyaránt aktív résztvevő lehet), szakirodalom megvásárlására stb. Izgatottan várjuk az eredményhirdetést. A bábjátszó óvónők: Mikus Erika, Vikor Ilona, Orovec S. Cecilia, Tóth Mária, Keresztes Ibolya, Rácz Márta, Lengyel P. Izabella, Mrđanov Timea, Mészáros Enikő. A társulat vezetője Orovec S. Cecilia lett.
A terv alapján kedvcsináló profi előadással indult szeptemberben a bábozás népszerűsítése. A moholi származású Rózsa Dóra és a szegedi Balassi Jolán tisztelt meg bennünket szereplésükkel. Mindketten a szegedi bábszínház hivatalos előadói, de Adán, Moholon és Törökfalun az óvodákban a Csörgősipka Bábtársulat tagjaiként mutatták be a Nyakigláb, Csupaháj, Málészáj című mesét. Tavaszra ismét ellátogatnak hozzánk, akkor Az ördög három aranyhajszála című mesét láthatjuk előadásukban.
Októberben időt szántunk a műfaji és dramaturgiai kérdések letisztázására, szakirodalom feldolgozására, mesék kiválasztására. November 12-én tapasztalatcsere teadélutánt szervezünk a moholi Bóbita óvodában. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy minden óvónő aktív résztvevője legyen a programnak, mely a bábozás hagyományának megteremtésére irányul. A rendezvényre Jakobovics Margit nyugdíjas óvónőt hívtuk el. Ő szívesen tesz eleget felkérésünknek, és mint amatőr bábozó és bábkészítő tart előadást, bemutatja a bábozás fortélyait, játszik. Az előadás folytatása a következő félévben egy tervezett, alkotóműhellyel egybekötött bábkiállítás lesz. Ezzel a rendezvénnyel az amatőr bábkészítők, bábtulajdonosok esztétikai élményben részesítik az érdeklődőket, gyermekeket, szülőket. Majd a Csörgősipka Bábtársulat rendez rövid szakmai képzést, kerekasztal-beszélgetést a társulat tagjaival. A három napos tapasztalatcsere a további munka sikerét garantálja.
A félévet a társulat debütáló előadásával zárjuk. Decemberi ajándékként az adai, moholi, völgyparti és törökfalusi óvodások az óvónők előadásában bábjátékot láthatnak.
A társulatnak sok sikert és jó munkát kívánunk!
Lehoczki Gabriella, vezető óvónő (Čika Jova Zmaj Óvoda)