Bibliaismertető kiállítás volt Zentán
OLVASD TE IS A BIBLIÁT!
Ez volt a mottója annak a nagyszerű kiállításnak, amit október elején a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium Alkotóházában tartottak, és ahol a közönség a 2008, a Biblia Éve alkalmából érthetően és áttekinthetően megismerked-hetett a könyvek könyve történetével és üzenetével.
A kiállítás elsődleges célja az volt, hogy alapismereteket adjon, és hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a Biblia egy egészen egyedülálló könyv. Mert sok szép könyv szól Istenről és a szent dolgokról, sok okos gondolatot olvashatunk ki belőle, és ez az egyetlen könyv, amely által ma is élőben és személyesen szól hozzánk az Isten.
Térképek szemléltették a Biblia keletkezésének, azaz a kinyilatkoztatásnak a helyét, a Nílus folyótól a Jordán folyó mentén (Kánaán) a Tigris és az Eufrátesz folyó völgye a Perzsa öbölig. Ezen a vidéken zajlottak az események, itt éltek az emberek, amelyek, és akik által Isten szólt hozzánk.
Jézus is itt élt, halt meg és támadott fel. Ő parancsolta meg: „Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek.” A Biblia keletkezésének kezdete visszanyúlik az őskor homályába. Átível az évezredeken, és bár írása befejeződött Jézus Krisztussal, a Lélek Isten a Biblia által személyesen szól mindenkihez, amíg idő az idő, és ameddig pereg a történelem. „…én meg majd kérem az Atyát, és más vigasztalót ad nektek: az Igazság Lelkét, aki örökké veletek marad.”
A kiállítás a teljesség igénye nélkül megkísérelte bemutatni a magyar Bibliafordítás történetét is. Népünk megkeresztelkedése óta már voltak magyarra fordított részei a Bibliának. A 15. század végéről és a 16. század elejéről valók a legrégebbi kódexek bibliai szöveggel magyar nyelven, de az igazi kezdetnek a nyomtatott Bibliát szokták tekinteni. Károli Gáspár Vizsolyban, 1590-ben, illetve Káldy György 1626-ban nyomtatott és adott ki Bibliát.
A záróbeszédet a kiállítás végén msgr. Német László, nagybecskereki püspök tartotta, aki nemrégiben még a Magyar Katolikus Egyház Püspöki Konferenciájának titkára volt és a Bánáti Egyházmegye élén a nyugdíjba vonult msgr. Huzsvár Lászlót váltotta.
Egyetlen észrevételünk e rendezvény megtekintése után az, hogy az ilyen és hasonló okos, intelligens, kiállítások hosszú-hosszú évek óta „elkerülik” Adát, pedig a mi népünk helyben is vevő lenne a magas kultúrára, ha lehetővé tennék számára.
Király J.