101. Zöld levél
A sütőtök
Régóta ismert és termesztett növényünk, tápértéke jelentős. Különösen nagy karotin (A-vitamin), de szénhidrát tartalma megközelíti a burgonyáét. Főleg sütve fogyasztjuk. Termesztése könnyű, a kukorica közt is megnő. Akkor kell szedni, amikor a dér már megcsípte, mert ilyenkor a keményítőtartalma több-kevesebb részben elcukrosodott. Fagymentes, hideg helyen jól tárolható.
Nevezik bécsitöknek, dinkának, tamburatöknek vagy olasztöknek is, Erdélyben pedig döblecnek.
Latin gyűjtőneve Cucurbita, szerbül tikva, bundeva, németül Kürbis, angolul pumpkin. Télen az egyik legkedveltebb, könnyen hozzáférhető csemege a finom, omlós, édes sütőtök. Igazi téli egészségbomba! A háziasszonyok régebben kenyérsütő kemencében vagy a búbosban, ma sokkal inkább a gáz- vagy villanytűzhely sütőjében készítik ezt a nyersanyagában valójában olcsó ételt, ami valamikor – a második világháborút követő szűkös esztendőkben – szinte néptápláléknak számított. És nem indokolatlanul, hiszen a tök sok cukrot, vitaminokat, fehérjét és emészthető rostot tartalmaz, szénhidráttartalma pedig annyi, mint a burgonyáé.
A tök nemzetsége egyre népesedik: az indás és a guggonülő spárgatökből friss főzeléket készítenek, a kolbásztököt kerítésre futtatják, a takarmánytökkel az állatokat etetik, az olajtök magjából olajat sajtolnak, díszként termelik a nagyon változatos színű és alakú turbántököt és lopótököt, téli eltartásra termesztik a laska (istengyalulta) tököt. A sütőtök – a kukoricához, a burgonyához és még sok hasznos növényhez hasonlóan – Amerika felfedezése után került földrészünkre, őshazája Közép- és Dél-Amerika trópusi vidéke.
Mi mindenre jó a tök?
A sütőtök magja pörkölve kellemes "ropogtatnivaló". Amikor még többet termeltek belőle, akkor a magjából ízletes étolajat is sajtoltak. Az olaj kinyerése után visszamaradt pogácsa a háziállatok értékes fehérjetakarmánya. A konzervipar az utóbbi években kiváló ivóleveket is készít a sütőtökből. Gyümölcsízek töltelékanyagaként is használják. November közepén van szezonja; ilyenkor minden zöldségesnél, szupermarketban és piacon roskadoznak alatta a polcok. Aki ilyenkor bespájzolja, egész télen fogyaszthatja.
Most eláruljuk, hogy mi a legjobb a prosztatára!
A megnagyobbodott prosztata a férfiaknál sok bajt okoz, a prosztatarákot általában műtéti, sugárterápiás vagy gyógyszeres úton kezelik. Szimpla vérvétellel könnyen kimutatható a betegség, de léteznek olyan természetes szerek, amikkel megelőzhető, vagy enyhíthető a baj.
Az egyik ilyen anyag (a prosztata növénye) a tökmag, aminek gyógyító hatását nem lehet eleget dicsérni. A tökmag jótékony hatást fejt ki a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásra illetve a hólyagirritáció gyógyításában. Ajánlják vizeletürítési nehézségek esetén. A népi gyógyászat is ismeri a sütőtök és a tökmag fontosságát. Többféle betegség pl. vese-, máj-, köszvény- és bélbetegségek esetén ajánlották a sütőtököt.
Egyes területeken hashajtóként és béltisztítóként rágcsálták, máshol féregűzőnek tartották. A sütőtökben lévő karotinoidok, C-vitamin, a tökmagban lévő E-vitamin közvetlen védelmet nyújtanak a szervezetnek, mivel jelentős szerepet játszanak az úgynevezett szabad gyökök megkötésében. Csökkentik az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kialakulásának lehetőségét. A sütőtökben lévő kálium elősegíti a vér tisztítását. A-vitamin tartalma miatt ajánlott a fogyasztása a pattanásos bőrre. Töklé fogyasztásával csökkenthetőek az asztmás rohamok valamint az allergikus tüsszögés és köhögés. A tökmagolajat remekül alkalmazhatjuk hólyag-megbetegedések esetén.
A tök jegyében zajlik a halloween az angolszász országokban a boszorkányok, kísértetek és egyéb szellemek ünnepe, október 31-én. Nálunk is készítenek tökös maszkokat, ijesztőül vagy jeladásként gyertyát is gyújtanak benne.
Király János