Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2008. november

Címoldal
A kilátástalanság folytatódik
Községi hírek
Szép vers adventra
Interkulturális dialógus, vagy valami más?
A tervek megvalósulnak
Baráti kapcsolat
A második Helyi Közösség tanácsüléséről
Igazi napsugaras ősz Törökfalun és Völgyparton
A kőművesmester tudománya
Az adai Önkéntes Tűzoltó Testület 125 éve (2.)
Mit kell tudni a korvinákról?
Titokzatos adai kincs
Természetvédelmi program
Olvasd te is a Bibliát!
Kinek a jobb keze bal?
Olvasói levél
Bővül a moholi idősek napközije
Adán megnyitották az idősek klubjait
Digitalizált konzervgyártás
Legyen hagyomány a bábjáték!
Fiatalok írják
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Hírek
Rendőrségi hírek
A rendőrség archívumából
Az adaiak lúdja
Zöld levél
Fridrik Tamás életműve nyomában (2.)
Címeres nemeslevelek VII.
Sport
Az eltűnt idő nyomában
Kocogópálya – döcögve halad
Napos oldal
Tarka oldal
Politikai krónika
Impresszum

Titokzatos adai kincs

    Lapunk 2003. decemberi számában egy riporton keresztül beszámoltunk arról, hogy 1966-ban az adai Nagyúton régi ékszerekkel teli dobozt találtak, melynek eszmei és történelmi értéke felbecsülhetetlen. Bemutattuk Tormás Istvánt, aki véletlenszerűen bukkant a kincses dobozra, miközben tárcsával egyengette az utat. Arról is szó esett, mennyire meggondolatlanul kezelték „az amúgy érdekes” aranyból, ezüstből, bronzból készült régi ékszereket, továbbá, hogyan került a Zentai Múzeumba, ahol biztonságos helyet kapott, és nem semmisült meg. A szakemberek, régészek, muzeológusok a legelismerőbben nyilatkoztak róla, mondván: ”…szépségüknél fogva meghatározni őket nagyon nehéz, de a legszebbek mégis a kapcsok, hajdíszek, fülbevalók.” Megjelentettünk két fotót is, melyek csak sejtetik az ékszerek csodaszép alakját, kidolgozását.
    Ha feltenném a kérdést, hányan tudunk róla, és hányan láttuk, a válasz nagyon lehangoló lenne – mondhatnám, nem is ismerjük ezt az értéket, kivéve azt a kevés látogatót, akik felfigyeltek rá a Zentai Múzeumban. Mindezt a hiányosságot ezúttal pótolni igyekszünk és lapunk utolsó oldalán egy fotósorozatban bemutatjuk a legszebb, legdíszesebb, legszembetűnőbb ékszereket, hogy legalább elképzelésünk legyen a régmúlt idők divatjáról, a viseletről, az ötvös mesterek kézügyességéről, arról, hogy a szépet nemcsak napjainkban, hanem ősidők óta szereti az ember. A másik oldaláról nézve, kicsit büszkék is vagyunk arra, hogy ez a lelet Adán került felszínre, ezért magunkénak is tekinthetjük. Hát nem csodálatos?!
    Ide kívánkozik néhány mondat erejéig az is, hogy a lapunkban való megjelenése óta (5 év) nagy fordulatot vett a kincslelet sorsa. Továbbra is a Zentai Múzeumban látható, de felfigyelt rá a kecskeméti Katona József Múzeum egyik munkatársa, muzeológusa, a délszláv régészeti kutatások kiváló ismerője és szakértője, aki tudományosan is feldolgozza az adai kincsleletet, és ezt publikálni is szándékozik. A kincsekről készült fotók tőle jutottak birtokomba, és lapunk színes borítóján az olvasóknak is bemutatjuk egy részüket.

V. J.

novembar 2008.

Naslovna strana
Opštinske vesti
Tolerancija
Učenici hoće svoju profesorku srpskog
Molski dobošar
Ispitivanje šećeraša u Molu
Mladi pišu
Vesti iz policije
Stop mobingu
Prošireno dejstvo opšteg kolektivnog ugovora
Tragom izgubljenog vremena
Politička hronika
Impresum


Design by VA