A SZEGÉNYSÉG MINDEN NEMZET PROBLÉMÁJA
Szerbiában a fiatalok fele munkanélküli
A világon csaknem egymilliárd ember él kevesebb, mint napi egy dollárból. Szegénynek számít minden éhezõ, ellehetetlenült, egészségtelen körülmények között, fedél nélkül élõ ember. A szegénység leginkább a fogyatékkal élõket és a roma fiatalokat érinti.
Hét évvel ezelõtt, 2000-ben , 189 ország vezetõi , közös Milleniumi megállapodást írtak alá arról, hogy másfél évtizeden belül igyekeznek minden lehetséges politikai szintû tennivalót elvégezni a szegénység legsúlyosabb formáinak visszaszorítása érdekében.
A szerb kormány a szegénység csökkentésére irányuló stratégiájával már eredményeket ért el, de a felmérések azt mutatják, hogy még sok a tennivaló, és a siker érdekében a stratégiát kidolgozó kormányzati szervek, a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Hivatal, az állami és a helyi intézmények, valamint a civilszervezetek szorosabb együttmûködésére van szükség – hangzott el október 17-én, a szegénység elleni küzdelem világnapján Belgrádban, a Szerb Képviselõházban.
Az idei, szegénység elleni küzdelem világnapjához kapcsolódó tanácskozás témája a fiatalság helyzete volt, ugyanis a szegénység õket érinti leginkább. A 15 és 24 év közöttiek egyötöde kevesebb, mint napi egy dollárból él , de a fiatalok 45%-ának megélhetésére is csak napi két dollár jut . Szerbia lakossága elöregszik, az átlagéletkor jelenleg 40 év, és ha a demográfiai mutatók ugyanilyen ütemben változnak, 2025-re a lakosság 30%-a 65 évnél idõsebb lesz. Az aggodalomra okot adó adatok ellenére, az ifjúság támogatásának jelentõségét még nem ismerték fel Szerbiában. A fiatalok csaknem felének nincs munkája. A helyzetük, és életfeltételeik javítását segítõ programtervezet még nem készült el, de az Ifjúsági és Sportminisztérium munkacsoportjai az ifjúsági szervezetek bevonásával már dolgoznak a fiatalokra vonatkozó nemzeti stratégia kidolgozásán .
A szegénység elleni küzdelem világnapján az adai Szivárvány civilszervezet is meghívást kapott a fiatalok helyzetével foglalkozó ünnepi tanácskozásra. Az összejövetelen, amelynek a házigazdája Szerb Képviselõház szociális kérdésekkel foglakozó bizottsága és az Egyesült Nemzetek fejlesztési programját koordináló bizottság volt, a szerbiai fiatalokat érintõ problémákról esett szó. Meho Omeroviæ, a Szerb Képviselõház szociális kérdésekkel foglalkozó munkabizottsága elnökének köszöntõje után, Lance Clark, az Egyesült Nemzetek fejlesztési programjának szerbiai koordinátora, a fiatalok a szegénység elleni küzdelemben betöltött szerepének jelentõségét hangsúlyozta. Snežana Samardžiæ-Markoviæ, ifjúsági- és sportminiszter a szerbiai fiatalok helyzetérõl, problémáiról beszélt, az UNICEF szerbiai és horvátországi igazgatója, Judit Reinhenberg a fiatalok és a szegénység viszonyát vizsgáló kutatások eredményeirõl, és a tervezett változtatásokról számolt be, az ifjúság szerepét a szegénység csökkentésére irányuló stratégiában pedig Tünde Kovács-Ceroviæ ismertette.
A tanácskozáson az ifjúságot érintõ kérdésekkel foglalkozó szervezetek képviselõi is beszámoltak a fiatalokat érintõ legégetõbb problémákról és azokról az eredményekrõl, amelyeket a nehézségek ellenére sikerült elérniük. Szó esett többek között a roma fiatalok, és a fogyatékkal élõk helyzetérõl. Az adai szervezet képviselõje is beszámolt eddigi tevékenységérõl, terveirõl, s igyekezett kiemelni, hogy a szegénység minden nemzet problémája, és megoldást kell taláni rá közös törekvéssel. Ada község elnöke, Ürményi Ferenc pedig mindezt azzal egészítette ki, hogy felhívta a figyelmet a a fiatalok érvényesülésének, támogatásának egyik lehetséges módjára, a községben megszervezett közmunkák jelentõségére.
Józó Mónika