MÛHELYMUNKÁKKAL A HATÉKONYABB NEMZETI STRATÉGIÁÉRT
A fiatalokra vonatkozó nemzeti stratégia kidolgozásában számítanak az ifjúság segítségére
Az adai fiatalok problémáiról, gondjairól esett szó nemrégiben az adai Városháza klubhelyiségében tartott találkozón, amelyen a községbeli középiskolás fiatalokon kívül az adai ifjúsági és sportegyesületek képviselõi is részt vettek. A problémákra való megoldáskeresésben a Községi Képviselõ-testület elnöke, a Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal helyi irodájának vezetõje, az Egészségház, a Vöröskereszt helyi szervezetének és a G17+ helyi irodájának képviselõje is bekapcsolódott.
- A keddi, adai találkozó második állomása volt annak a programsorozatnak, amelynek végsõ célja a fiatalságra vonatkozó nemzeti stratégia kidolgozása. Az Ifjúsági és Sportminisztérium és a Duga civil szervezet közös programja keretében megszervezett mûhelymunkák Csóka és Ada után Zentán, Kanizsán, Törökkanizsán és Szabadkán folytatódnak. Az összejövetelek tanulságai összesítés után a Minisztériumba és a Szerb Képviselõház elé kerülnek, ahol ezeket figyelembe véve dolgozzák majd ki a fiatalokra vonatkozó nemzeti stratégiát– magyarázta Marko Adamoviæ, a kezdeményezés adai koordinátora.
A Községed fiataljainak problémái elnevezésû mûhelymunka keretében a résztvevõk négy csoportban tárgyalták meg a helyi fiatalokat foglalkoztató problémákat, és a meghívott szakemberek segítségével igyekeztek megoldási lehetõségeket találni ezekre:
A szórakozási lehetõségek kapcsán szó esett arról, hogy a fiatalok tartalmas szórakozását az anyagiak hiánya mellett az is nehezíti, hogy a programokról, a rendezvényekrõl szóló információk késve vagy egyáltalán nem érnek el hozzájuk. A találkozón azt is felvetették, hogy nincsenek olyan termek, klubhelyiségek, ahol szabadidejüket eltölthetik, ahol programokat szervezhetnek.
A fiatal mûvészeket, zenekarokat érintõ nehézségekrõl is beszámoltak, elhangzott, hogy támogatás hiányában nehezen tudják magukat megmutatni, nehezen érvényesülhetnek.
A környezetvédelemhez kapcsolódó kérdésekre is több válaszlehetõséget találtak. Szerintük a szemetelés és a hétvégi szükségszerû, és elmaradhatatlan rongálások csak akkor szûntethetõk meg, ha szigorúbb büntetéseket szabnak ki.
A fiatalok nevelése és oktatása témakör is több problémát vetett fel. Többek között azt, hogy a magyar diákok a felsõoktatási intézményekben legtöbbször csak szerb nyelven tanulhatnak, és az általános és középiskolai környezetnyelvi oktatás hiányosságai miatt, nem csak a tananyaggal, hanem az idegen nyelven való tanulás nehézségeivel is meg kell küzdeniük.
Néhány általános és középiskolai tanár felkészültségével, a tanításhoz való hozzáállásával is problémái vannak a diákoknak, sõt a szerb nyelv tanítási módszerein és a tanterven is változtatnának, szerintük hatékonyabban és gyorsabban elsajátítható lenne a környezet nyelve, ha az alapoktól kezdenék a tanítását.
A munkanélküliség problémája is érinti a fiatalokat. Jól tudják azt, hogy a munkához jutáshoz szükséges a kapcsolatok kiépítése csakúgy, mint a civil szervezetek, egyesületek munkájában való aktív részvétel és az önkéntes munka.
Az alkohol és a kábítószer jelen van az ifjúság mindennapjaiban. Rendszeres elõadásokkal, folyamatos felvilágosító elõadásokkal, gyógyult szenvedélybetegek tapasztalatainak megismerésével talán kevesebben mernének kábítószerhez, alkoholhoz. nyúlni – hangzott el a találkozón.
Természetesen a fiatalok és az egészség viszonya is terítékre került. A középiskolások körében nem ritka, hogy reggeli nélkül indulnak az iskolába, és a nap folyamán is rendszertelenül és egészségtelenül étkeznek. Ez a korosztály igazán nehezen vehetõ rá arra, hogy rendszeresen mozogjon, különösen a lányok azok, akik igyekeznek elkerülni a sportpályákat.
A fiatalok szexualitása kapcsán pedig a mûhelymunkában résztvevõ szakemberek azt hangsúlyozták, hogy az a legfontosabb, hogy ezekrõl a tabunak számító kérdésekrõl és problémákról folyamatosan szó essék, hogy a diákok már általános iskolás koruktól, rendszeresen halljanak a nemiségrõl, az egészséges szexuális életrõl, és problémáikkal, kérdéseikkel nyíltan, félelem és szégyenérzet nélkül fordulhassanak szüleikhez, tanáraikhoz.
Józó Mónika