Völgyparti szélmalom
-
A megöregedett, kopott, magára hagyatott roskadozó matuzsálem a völgyparti szélmalom új köntösbe öltözött, és még hetyke kalapot is kapott, hogy be ne ázzon.
Az elmúlt esztendőben a Törökfalui Helyi Közösség indítványára az öreg szélmalom sorsa jobb és ígéretesebb jövő felé tekinthetett. A szabadkai községközi műemlékvédő intézménnyel a kapcsolatteremtés után és Micsíz József tartományi képviselő támogatásával megkezdődött a szélmalom rekonstruálása. Tavaly szeptemberben az adai AKORD cég megkezdte a szélmalom faszerkezetének eltávolítását az épületből, melynek részei Adán találhatók mintapéldányként az új fa szerkezetek elkészítéséhez. E munkához nagyon sok időt és energiát fektetett Micsíz József, és szívügyének tartja az épület rekonstruálását.
A szélmalom szétszedése
A helyi közösség pályázaton keresztül 200.000,00 dinár támogatást kapott a Tartományi Oktatásügyi Titkárságtól, valamint az adai község a Nemzeti Fejlesztési Tervből 13.640,00 Euró támogatást kapott a szélmalom felújítására. A szélmalom rekonstruálása az elmúlt év őszén megkezdődött, valamint a tervezett munkálatok az idén fejeződtek be, a nyári hónapokban. A támogatási pénzösszegeket célszerűen használtuk fel, és ennek a látszata is megvan. A „Jár a malom" elnevezésű ünnepre a matuzsálem új köntösben tündökölt a faluban a körülötte nyüzsgő vendégek között. Akkor még a kalapszerű tetőszerkezet nem volt felszerelve az épület tetejére, de nemsokára az is megvalósult. Most már maga az épület messziről kitűnik a településből, látható, hogy nagyon szép. Mindehhez az elismerés illeti az adai AKORD cég munkásait, akik a meleg nyári időszakban szorgosan dolgoztak. Csuka Sándor, a cég egyik tulajdonosa, aki nap mint nap jelen volt az építkezésnél, és levezette a munkálatokat, meghatódva szemlélte a folyamatokat, és elégedettségét fejezte ki a munkájuk iránt, de a helybeliek iránt is. Ugyanis voltak olyan helybeliek a faluból, akik többször is megtekintették, hogyan is alakul az építkezés, és egy kis frissítőt is hoztak a munkások számára. A szélmalom szomszédságában élő Novák Anna, aki sokat segédkezett a munkásoknak a kávéfőzésnél és más apró dolgokban, nagyon nagy örömét lelte és leli a mai napig is abban, hogy megérhette ezt a napot, amikor a szélmalmot felújítják. Ő még szeretné, ha mihamarabb őrölni lehetne a malomban, és sokan körülvennék az épületet, ezáltal pedig Völgypart ismertebbé válna a nagyvilágban. Különben nála található meg a kulcs is az épülethez, ha netán erre felé tévednének az érdeklődők, hogy megnézzék a malmot. Az ő elbeszélése szerint, amióta a szélmalom fel van újítva, többen is voltak megnézni az épületet. Voltak Újvidékről, Adáról, de még Szegedről is, akik németországi ismerőseikkel együtt nézték meg nagy érdeklődéssel és örömmel új köntösben a régi idők alkotását az újkor technikájával és ügyességével felújítva.
Az AKORD munkásai és Novál Anna
Valamikor így nézett ki
A helybeliek nagy örömére valami megindult a pozitív fejlődés és gondolkodás felé a szélmalom ügyében, és nagy várakozás tölti el őket az iránt, hogy megérjék a végső eredményét is. Sok mindenre van még szükség, hogy a régen kettős szélmalom településeként is emlegetett Völgyparton az idők viharverése során talpon maradt szélmalom eredeti, működőképes színben tündököljön a faluban és az egész Kárpát-medencében, a régmúltat hirdetve a jövő nemzedéknek. Próbálkozások vannak, hogy a további munkálatok folytatódjanak, de még nincs eredmény, csak remény.
A völgyi szélmalom most már messziről kitűnik szépségével a településből, hisz az oda vezető járható utakról is látható, de közelről is megtekinthető, hiszen mindannyiunk örömére és szeretetére vágyakozik.
Molnár József