Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2007. október

Címoldal
Lenne mit változtatni a fiatalok életében
Községi hírek
Háromnegyedévi összegzés
Önkormányzati eseménynapló
A baráti együttműködés végleg megköttetett
Mit mondott a magyar konzul?
A magyar nyelv és kultúra a világhálón
A színvonalasabb, korszerű egészségügyi ellátásért
Magyar nyelvű helyi lapok találkozója
Tájházi élmények
Örömkönnyek és csillogó szemek
Ismét az adaiak vitték el a pálmát és a számítógépet
Völgyparti szélmalom
Őszi hónapok vidékünkön
Napsugaras ősz
Koszorúzás, megemlékezés az aradi vértanúkról…
Összetartozás, közösség...
Mivel és hogyan fűteni – örökös kérdés
Fiatalok írják
Hittanosok tollából
Őszi hangulatban
Hírek
Rendőrségi hírek
Zöld levél
Válasz az olvasói levélre
Az eltűnt idő nyomában
Napos oldal
Tarka oldal
Impresszum

A színvonalasabb, korszerű egészségügyi ellátásért
Beszélgetés dr. Tóth Barna Elvirával, az adai Egészségház igazgatójával

     Nemrégiben az adai Egészségház új, minőségi felszerelésekkel, vizsgálati eszközökkel bővült, korszerű sürgősségi ellátásra alkalmas helyiségeket alakítottak ki, sőt nemsokára megkezdődik az európai igényeknek megfelelő gyerekosztály építése is. Ezekről a változásokról, tervekről és a nemrégiben megkezdett szűrővizsgálatokról számolt be dr. Tóth Barna Elvira, az intézmény igazgatója.
    - Régi tervünk, hogy a gyógyszertárat közelebb hozzuk az egészségházhoz, vagy lehetőséget találjunk arra, hogy az épületen belül helyezzük el. Ennek a szándéknak egyik legfőbb oka az, hogy a jelenlegi gyógyszertár nagyon rossz állapotban van, és a felújítása hatalmas összeget emésztene fel. A gyógyszertár, terveink szerint, a jelenlegi gyerekosztály átalakított helyiségeibe költözne, az egészségház épületéhez pedig egy új gyerekosztályt építenénk. Ez egy kb. 700 négyzetméteres épület lenne, amelynek egyik része garázsként és raktárként szolgálna, a földszinten kapna helyet a korszerűen berendezett és a modern követelményeknek megfelelő gyerekosztály, ennek egyik elkülönített részében folyna a csecsemőgondozási tanácsadás, a másik részen pedig a beteg gyerekeket fogadnák. A tervezők egy fedett babakocsi parkolót is előláttak az épület mellé.  A gyerekosztály felett pedig lehetőség van kiszélesíteni a laboratóriumi részleget, sőt néhány rendelőt is kialakíthatunk.
    Ezekről a tervekről egy átfogó projektumot készítettünk, amellyel a Tartományi Nagyberuházási Alaphoz fordultunk, és nemrégiben Kern Imre, az Alap igazgatóhelyettese arról értesített bennünket, hogy kérelmünket elfogadták. Ha minden jól alakul, 40-50 napon belül le is tehetjük az épület alapkövét, és a tervek szerint egy év múlva be is fejeződhetnek a munkálatok. Ez a 30 millió dináros beruházás, amelynek megszerzésében az egészségház menedzsmentjének nagy szerepe volt, s amelynek ötletét a Vajdasági Magyar Szövetség helyi és központi irodája egyaránt támogatta, a magasabb színvonalú, korszerű egészségügyi ellátást szolgálja.
    - Az utóbbi években jelentős beruházásokra került sor az adai Egészségházban.
    - Az elmúlt néhány évtizedben nem történt annyi beruházás az egészségházban, mint az utóbbi néhány évben, szinte minden osztály új felszerelést kapott, jó minőségű vizsgálati eszközöket sikerült vásárolnunk, korszerűsítettük a fogászati székeket is, és az általános iskolákban felújítjuk a fogászati rendelőket, sőt ezentúl az adai iskola Bara-parti épületében is lesz fogászati rendelő. A napokban az Egészségügyi Titkárság segítségével egy csontsűrűség mérő készüléket is beszereztünk, így hamarosan ilyen vizsgálatot is végezhetünk itt, Adán, és a betegeknek ezért nem kell máshova utazniuk.
    Egy teljes mentőszolgálat kialakításán is dolgozunk, ez azt jelenti, hogy 4-5 orvosra, kétszer ennyi technikusra, sofőrre lenne szükség ahhoz, hogy 4-5 csapatot alkotva ellássák a mentőszolgálat feladatait, és erre a szolgálatra hárulna az éjjeli és a hétvégi ügyelet is. A mentőszolgálatnak a létesítéséhez minisztériumi engedély szükséges, ezt remélhetőleg meg is kapjuk, hiszen a helyi önkormányzat, a Tartományi Egészségügyi Titkárság is támogatja a kezdeményezést, sőt az egészségügyi államtitkár is ígéretet tett, hogy segít ebben a kérdésben. A mentőszolgálat létrehozásához minden feltételük megvan. A Nemzeti Fejlesztési Alap segítségével kialakítottuk a sürgősségi ellátásra szolgáló helyiségeket, az elmúlt években a Tartományi Egészségügyi Titkárság jóvoltából korszerű felszereléseket sikerült beszereznünk, az EKG és a hordozható újraélesztő készülékektől kezdve a reanimációs készletekig minden szükséges eszköz, amely egy mentőszolgálat munkájához szükséges, a rendelkezésünkre áll. Korszerű mentőautóink is vannak, nemrégiben a 99. Egészségvásáron vehettük át azt a mentőt, amely eddig Vajdaságban a legkorszerűbbnek számít. Úgy vélem, ez a mentőautó munkánk egyfajta elismeréseként érkezett Vajdaságban először az adai Egészségházba. A mentőautóval egyfajta továbbképzési lehetőséget is kaptunk, a dolgozóink európai szintű képzésben részesülhetnek, amelynek révén egész Európában elismert szakképzettségi bizonylathoz juthatnak. Ezenkívül még egy a sürgősségi ellátáshoz szükséges alapeszközökkel felszerelt korszerű mentő áll a rendelkezésünkre. Tehát felszerelésünk és technikusaink vannak, viszont orvosaink nincsenek, ezért kérjük a Minisztérium jóváhagyását  új orvosokat alkalmazására.
    - Mekkora terület lát el a mentőszolgálat?
    - Az egész község, mintegy 228 km2-nyi terület tartozik az adai Egészségházhoz. Az elmúlt néhány évre vonatkozó adatok alapján kimutatható, hogy az egészségház évente 7800 sürgős esetet lát el, ez naponta 20-21 beavatkozást jelent. A mentőszolgálat létesítésével arra törekszünk, hogy a lehető leggyorsabban és a legmegfelelőbb módon nyújthassunk segítséget.
    - Nemrégiben az Egészségház megkezdte a lakosság egészségügyi szűrővizsgálatát. Kiket várnak ezekre az ellenőrzésekre?
    - Az egészségházaknak, mint elsődleges egészségügyi intézménynek egyik fő feladata a betegek gyógyításán kívül a betegségek megelőzése. Szeptemberben megkezdtük a felnőtt lakosság szűrővizsgálatát. Elsőként a harminc éveseket, az 1977-ben született lakosokat, hívtuk ellenőrzésre, ők lesznek az első olyan generáció, amely megkapja a tetanusz elleni védőoltást, amelyet tízévente meg kell ismételni. Utánuk októberben már 19-35 évesek kerülnek sorra, őket követi a 35-50 éves és az 50 éven felüli korosztály. Az ötven éven felülieknél már az általános ellenőrzéseken kívül digitorektális vizsgálatot, végbélrák-szűrést és a férfiaknál prosztatavizsgálatot is végzünk. A szűrővizsgálatra mindenki személyre szóló idézést kap, és az ezen feltüntetett időpontban kell megjelenni a választott orvosnál. A vizsgálat teljesen ingyenes, de abban az esetben, ha további vizsgálatokra van szükség, a betegnek hozzá kell járulnia a költségekhez. Ezzel az átfogó ellenőrzéssel elsősorban a kockázati tényezőkre szeretnénk rámutatni, és tanácsokat adni arra vonatkozóan, hogy a kockázati tényezők ellenére hogyan kerülhető el a betegség kialakulása Az orvosok ilyenkor nemcsak a vizsgálatokat végzik el, hanem mindenkire időt szakítva tanácsokkal látják el a lakosokat - magyarázta dr. Tóth Barna Elvira.

Józó Mónika

oktobar 2007.

Naslovna strana
Opštinske vesti
Dnevnik aktivnosti Lokalne samouprave
Tribina o poboljšanju položaja žena
Mladi pišu
Visoki funkcioneri u poseti Adi i kod mosta
Vesti iz policije
Aktivnosti sindikata
Impresum


Design by VA