88. Zöld levél
A NASPOLYA
Ismét egy egzotikus, távoli tájakról származó növényről írok, amelyik közvetlenül a lóversenypálya szomszédságában napról-napra köszönti és talán el is bűvöli az adai Varga József utca lakóit, vagy az arra járókat, köztük engem is. Tudós könyvek azt írják róla, hogy a naspolya hazája Japánban, vagy Közép-Ázsiában, a Kaukázus déli lejtőin van. A Balkán-félsziget országaiban vadon terem, de a kertekben szívesen ültetik. Melegigényes növény lévén a Kárpát-medencénél északabbra nemigen merészkedik.
A naspolya (Mespilus germanica – szerbül mušmula) tehát a meleg tájak szülötte, nálunk se szereti a hideg fekvést. Legjobban a napos, félárnyékos helyeken érzi magát, épületek, falak északi oldalára ne ültessük. A téli hideget viszont jól elviseli, és a kora tavaszi fagyok se szoktak kárt tenni a későn nyíló virágokban. Hogy miért ültessük? Különleges, kellemes, fanyar ízű gyümölcsét október végén, november elején szüreteljük, de még így is utóérlelésre szorul, így nagy értéke, hogy akkor válik élvezhetővé, amikor szerény a gyümölcsválaszték, hiszen a déligyümölcsön kívül karácsony és újév táján csak a saját termelésű téli alma, a téli körte és a felaggatott csemegeszőlő kerül a család asztalára. Az ünnepnapok gyümölcstálját a naspolya is színesíti, sőt még a karácsonyfára is fel lehet függeszteni, – ahogy régen a dióval és az aranyalmával tettük. Az érett gyümölcsöt fogyaszthatjuk nyersen, oly módon, hogy a héját a csészeleveleknél fogva lehúzzuk, majd a gyümölcshúst kikanalazzuk, figyelve arra, hogy a magokat ott hagyjuk. A kikanalazott gyümölcshúst még egy rövid főzéssel tovább sűríthetjük és így sülthúsok különleges kísérője lehet. Az almástermésűek között a legmagasabb C-vitamin tartalommal rendelkezik. Tartalmaz még vasat és kalciumot. Vastartalma miatt fogyasztása vérzékenyeknek kifejezetten ajánlott, és ezen kívül még csonterősítő hatása is van. Vitaminban gazdag gyümölcséből befőttet készítenek, de nyersen is fogyasztják. A naspolyafa terméséből és leveléből előállított készítmények a szájüreg és a garat gyulladásainak csökkentésére használhatók. Bélbetegségek kezelésében is szerepet kapott. A naspolyafa kérgének főzetét a népi gyógyászatban vérzések csillapítására alkalmazták. Fája nagyon szívós, az esztergályos- és az asztalosiparban megkülönböztetett értéke van. A faszobrászok is sokra értékelik. Faiskolákban vásárolható.
Naspolyabefőtt
Hozzávalók: 3 kg naspolya, 1 kg cukor, 2 liter víz, 2 dkg citromsav. A naspolyát megtisztítjuk, alaposan megmossuk, és a cukor és a víz hozzáadásával puhára főzzük. A megfőtt naspolyát kiszedjük, és üvegekbe tesszük. A levet felfőzzük a citromsavval, és kihűlés után ráöntjük az üvegekbe helyezett naspolyára.
Király János