82. Zöld levél
JÚDÁSFA
Amiről ma akarok írni, az egy ritka, de rendkívül megkapó, szép és különleges fa, a júdásfa – Cercis siliquastrum. Március-áprilisban virágzik és a jellegzetessége az, hogy a virágok a levelek kifejlődése előtt jelennek meg, a csupasz ágakon vagy a fa törzsén, az ágak vagy a törzs oldalából fakadó csomókban. A szirmok különböző nagyok, a virág kétoldalian részarányos, a pillangósvirághoz közeledő, rózsásan bíboros.
Virágok a júdásfa törzsén Ada központjában
A levelei épek, ép szélűek, kerek vese alakúak, kopaszak. Lombfakadás előtt virít, éppen e sorok megjelenésének idejében. A bevezetőben látható képet egy-két napja készítettem saját házam előtt, de nekem ez a fa annyira tetszik, hogy beljebb, a házam oldalánál van mégegy! Ha valaki közelről, hosszasan akar látni, vagy nézni – netalán fényképezni! – ilyen fát, az megteheti az adai autóbuszállomás melletti parkban, ahol központi helyen látható két csodálatosan szép példánya is. Mondhatjuk, hogy ebben az időszakban ez Ada egyik legékesebb fája! (Sajnos, a városi kertészet emberei most túl merészen lekopaszították a törzseiket.)
A fa magról szaporítható. Magtermése nagyon hasonlít az akácéhoz. Bőven terem, így magja könnyen gyűjthető. A magvak héja azonban nagyon kemény, ezért ültetés előtt egy vászonzacskóban merítsük néhány másodperce forrásban levő vízbe, amitől a héj felpuhul, és meg is reped. Nagyon könnyen csírázik, és aki ilyen fát ültet, garantáltan hosszú évekig örömét leli benne!
A fáról azt tartják, hogy Jézus egyik tanítványáról, az áruló Júdásról kapta a nevét, aki, miután elárulta Mesterét, lelkiismeret-furdalása hatására, egy ilyen fára akasztotta fel magát. Hogy ebből mi igaz, nem tudhatjuk, hisz a másik legenda szerint ahhoz, hogy Júdás tettének elkövetése után felakaszthassa magát, egy bodzafa nyújtotta az ágát!
Mindenesetre, a júdásfát ajánlhatjuk díszfának, a madárbarát kertnek is hasznára válik, mert jó fészkelőhelyet biztosít a rigóknak, gerléknek, magja pedig zimankóban kalóriadús eleségül szolgál a cinegéknek, tengeliceknek.
Király János