Testvértelepülési kapcsolatok
INÁRCSI FALUNAP, 2006.
A Pest-megyei, 5000 lakosú Inárcs község, az adai II. Helyi Közösség testvér-települése 2006. június 4-én, Pünkösdvasárnap tartotta a falu napját. Az ünnepségre – az adai Aranykapu Művelődési Egyesület néptánc-együttesével megerősítve – ellátogatott az említett helyi közösség küldöttsége, amelynek e tudósítás szerzője is tagja volt

Tarka vásár

Táncol az Aranykapu
Legifjabb testvértelepülésünk vezetői és polgárai, Laczy Károly polgármesterrel és Szuroczky István alpolgármesterrel az élükön, nagy-nagy szeretettel és barátsággal fogadtak bennünket és mindent megtettek, hogy jól érezzük magunkat körükben. Ebbe a „felhőtlen” találkozóba csak az időjárás zavart be, hisz a rendezvények nagy részét elmosta a zápor. Mégis, amit átéltünk, és amit láttunk arról győzött meg bennünket, hogy ebben a településben és lakóiban jó testvérekre leltünk, akiktől lesz mit tanulnunk, bár nekünk is van mit nekik mutatnunk és adnunk!
Honfoglalás-kori viselet és a jurta
Nagy hatással volt ránk a nemrégiben uniós pénzen létrehozott és felavatott emlékparkjuk, amit nem lehet megindulás nélkül nézni és ami megható módon szemlélteti a település gazdag múltját és történelmi emlékeit. Az itt látható, másfélszeres életnagyságú, fából faragott szobrok viszont közös őseinket, közös történelmünk nagyjait, őseit-hőseit, Szent István királyt, Szent Adalbert püspököt (aki megkoronázta István-királyt), Szent Imre herceget, Szent Gellért püspököt, Szent Lászlót, a sárkányölő Szent Györgyöt, Szent Margitot, Szent Hedwiget, Szent Erzsébetet, Boldog Apor Vilmos püspököt ábrázolják.
Festett gyermekarcok
Sajnáltuk, hogy a zápor elmosta a honfoglalás-kori vitézi lovasíjász bemutatót, viszont nagy hatással voltak ránk népünk vándorlás-kori jurtái, a korhű viseletekkel. Az inárcsiakat meg láthatólag lenyűgözték a mi Aranykapunk Kopogtató együttesének néptáncosai, a Csonka és barátai zenekar, a citerás Hézső Zsolt és az énklő Katona-lányok. Az egyik tájékozottabb inárcsi polgár ezek láttán azt mondta nekem, hogy:
- Bravó délvidékiek! Bravó, adaiak! Nektek ilyen is van?
Szobrok az emlékparkban - Szt. Margit
A búcsúzkodás és az eső elvonulta után az vígasztal bennünket, hogy a július másodikai Ada-napon (és talán jövőre, a követklező inárcsi falunapon) viszontlátjuk egymást!
Szöveg és képek
Király János