A tájékoztatási eszközök szerepe a többnemzetiségű közösségekben
A Polgári Mozgalmak – polgárok egyesülete a demokráciáért és a civil oktatásért kormányzaton kívüli szervezetek Nagy-Britannia követségének támogatásával oktató-nevelő szeminárium-sorozatot indított Egyesült polgárok az egyesült Európában címen. Ezeket a szemináriumokat a helyi önkormányzatok és közösségek képviselői, a fiatalok, valamint az újságírók képzésére szervezték meg.
A november 25-26-án megtartott újvidéki szemináriumon lapunk képviselője is részt vett, ami több szempontból is fontos és jelentős volt. Részletesen ismertették a kisebbségi jogok intézményes keretének és gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit, hogy a papíron szavatolt jogokat is meg kellene tartani, hiszen messzemenően nem alkalmazzák őket a mindennapi életben. Külön téma voltak a helyi médiumok, kiemelve a kisebbségi tájékoztatási eszközök fontos szerepét az objektív és szabad tájékoztatás érdekében.
Aleksandra Šanjević, az etnikumok közötti program koordinátora, a szeminárium főszervezője, a Magyar Szó december 8.-i számában így nyilatkozik erről: „A harmadik program a kisebb, 10-30.000 fős településeken, pontosabban Kishegyesen, Petrőcön, Csókán, Adán és Topolyán (a szemináriumon részt vettek még Verbász, Szenttamás és Kúla képviselői is – a szerző megjegyzése) végzett helyi médiumok monitoringja hat hónapon át arról, hogyan írnak azok a többnemzetségről, hogyan tudósítanak a helyi eseményekről, terjesztik-e a toleranciát, a multikulturalizmust. Az eredmények után szeminárium keretében összeülünk, és módot keresünk arra, hogyan javítani. A legutóbbi szemináriumunkat is a médiumoknak szenteltük. Elsősorban a privatizáció kérdése volt időszerű, valamint az alapítók, amelyeknek felelősségteljesen kell végezniük feladatukat. Jó, hogy vannak nemzeti tanácsok, de szerepük nem kielégítő. Gondolok itt elsősorban a pénzhiányra, a fiatal káderhiányra a kisebbségi médiumokban, ezen keresztül pedig a korszerű hozzáállásra és koncepcióra.”
-g-s