Művelődési hírek
Tehetséges gyerekek rajzkiállítása
A Kerekítő Magyar Pedagógusok Egyesülete áprilisban kiírt gyermekrajz pályázatára, ami a Volt egyszer… címet viseli, több, mint 160 alkotás érkezett. Ezekből a rajzokból, festményekből május 7-én kiállítás nyílt a Szarvas Gábor könyvtár képtárában.
A tehetséges óvodások és kis iskolások (a negyedik osztállyal bezárólag) alkotásait Pesznyák Erika képzőművész, rajztanár és Vastag János amatőr festő bírálták el. A zsűri nevében Vastag János szólt az egybegyűltekhez és méltatta a munkákat. Elmondta, nehéz helyzetben volt a zsűri, hisz nagyon sok szép és jó alkotást kellett átnézni és értékelni, amikor figyelembe kellett venni a gyermekek ügyességét, tehetségét, milyen módon vitték papírra színes elképzeléseiket hisz a téma ezúttal Wass Albert: Tavak erdők könyve illetve az azonos témájú bábjáték volt. A zsűri végül is öt óvodást díjazott, az első és második, illetve a harmadik és negyedik osztályosok közül pedig hármat-hármat, de kiosztott még két különdíjat az óvodások és egyet az iskolások között. A díjazott óvodások: Muzslai Anita (Ada), Szenes Viktor (Ada), Mihók Tamara (Mohol), Páncsics Réka (Ada), Szabó Dániel (Zenta). Az 1. és 2. osztályosok: Gecse Egon (Ada), Mellár Dorina (Ada), Szakáll Edina (Szabadka). A 3. és 4. osztályosok: Kalinka Tamás (Ada), Pintér Ákos (Ada), Sebestyén Rebeka (Hajdújárás). Különdíjat kapott: Dil Anna és Zsótér Ágnes óvodások (Ada) és Petrics Réka (Ada). A pályamunkák Adáról, Moholról, Zentáról, Szabadkáról és Hajdujárásról érkeztek.
Könnyűzenei hangverseny
A Bartók Béla Alsó Fokú Zeneiskola énekszakos tanulói, tanáraikkal kiegészítve, május 4-én sikeres könnyűzenei hangversenyt adtak. A műsorban közreműködtek a következő szóló énekesek: Bács Bernadett és Varga Lilla duó, Böködi Tamara, Botos Zsófia valamint a tanáraik Milošev Marina, Antal Melinda, Konc Éva. Az énekeseket Subotički Nadina (zongora), Hényel Csenge (fuvola), Pataki Arnold (dob) Petkovity Olivér (gitár) kísérte.
A hangverseny kiválóan sikerült, nemcsak az ismert és népszerű szerzemények előadása miatt, hanem mert az énekszólistákon látszott és érződött a komoly és alapos felkészülés, ami főleg Konc Éva énektanárnő ragyogó munkájának köszönhető. A sok jó közül nehéz és hálátlan kiemelni a legjobbakat, de figyelembe véve a közönség reagálását, akkor Böködi Tamara, Milošev Marina és Antal Melinda nevét említhetnénk meg.
A Biblia a magyar festészetben
A városháza nagytermében május 9-én dr. Reisinger János budapesti irodalom történész Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) magyar festő Fohászkodó üdvözítő 1903-ban készült alkotásáról tartott igen érdekes előadást.
Csontváry gyógyszerésznek tanult, de autodidakta módon képezte magát festővé, noha időközben többen is tanították. Közép-európai olaszországi, közel-keleti utazásai erősen ösztönözték képalkotó fantáziáját. Festményeit a természet pontos másának tartotta.
Elemezve az említett bibliai tárgyú képet, dr. Reisinger elmondta, hogy Mózest a kőtáblákkal azért ábrázolta Csontváry, mert Jézus volt az aki továbbította tanítványinak és a népnek mindazt amit Isten leírt Mózesnek a kőtáblákra. A kép jobb alsó sarkában látható kilenc arc közül egy-kettő farizeus lehet, a többi pogány, akik nem hisznek Jézus tanaiban. A templom, mellette állati alakok és a templomba tartó nép azt jelképezi, hogy Jézus a templomokban is hirdette Isten igéit. A fekete ruhás alakok akik egy kőlapra borulnak a tanúbizonyságot jelképezik. A központi alak természetesen Jézus akinek ábrázolása azt tükrözi, hogy szerette Istent és ragaszkodott hozzá.
Bálizs Géza