Nyelvi figyelő
HELYESÍRÁSI GONDOK
Manapság meglehetősen sok nyomtatott anyag jelenik meg, és jut el hozzánk. Nemcsak könyvek, újságok, folyóiratok, de se szeri se száma az egyéb nyomtatott anyagnak: szórólapok, termékismertetők, meghívók, plakátok, akciós árut reklámozó anyagok, propagandaanyag és ezernyi más. Ezek jó részét a postaszekrényünkben találjuk. Ha vesszük a fáradságot és elolvassuk ezeket, gyakran elemi helyesírási hiányosságokra figyelhetünk fel.
Összegyűjtöttem egy csokorra valót az utóbbi időben terjesztett anyagból: „szügség – g-vel írva (helyesen: szükség), kifelyezés – (helyesen: kifejezés), a pénzforrások szó egy s-sel írandó, de a szövegben helytelenül pénzforrássoknak van írva. A kisebbség szó helyesírásával gyakran nem sikerül megküzdeni: hol úgy szerepel helytelenül, hogy kisebség, hol úgy, hogy kissebbség. A most már szókapcsolat, ami helyesen külön írandó, sajnos, egybe van írva: mostmár, az emellett szó egy l-lel, emelett módon, ami szintén helytelen.
Ezek mellett a helyesírási hibák mellett megjelennek még a „nyomda ördöge” által létrejött – olykor megmosolyogtató - hibák is: egy propaganda-újságban olvastam a „vagon-visszaszármaztatási-törvényről – bizonyára itt inkább a vagyon-visszaszármaztatási törvényre kell gondolni.
A „nyomda ördögén” kívül újabban a „számítógép ördöge” által keletkezett hibákkal is számolnunk kell. Ezek teljesen új keletűek, kifejezetten a számítógépes szövegszerkesztés következtében jönnek létre. Fő előfordulási helyük az elválasztás. Olykor sor közepére kerül az elválasztás – nyilván az eredeti szöveg átszerkesztése miatt. Ennél is furcsább, hogy a számítógép olyan elválasztásokat képes produkálni, amilyenre az eddigiek során még nem volt példa. Lássunk erre is néhány példát: ahog-yan, fo-glalkozás, szaba-d, stati-sztika, foly-amán, válto-ztatás, felelev-enít, (helyesen: aho-gyan, fog-lalkozás, sza-bad, statisz-tika, fo-lyamán, változ-tatás, felele-venít).
Nem egyszerű feladat tehát akár a legrövidebb szórólapot vagy propaganda célú reklámanyagot megszövegezni, és jó helyesírással kinyomtatni. A nyelvi igényességet tükröző anyag meggyőzőbb tud lenni. A fenti körülmények is megerősítik, hogy minél előbb szükség volna a tervezett Nyelvi iroda működésének beindítására, ahová bizonytalan vagy vitás nyelvi kérdések esetében tanácsért lehetne fordulni.
Hódi Éva