ZAJEDNIÈKIM SNAGAMA VIŠE MOŽEMO POSTIÆI
Izvanredna je saradnja izmedju lokalne samouprave i mesnih zajednica – moglo bih konstatovati posle održanog radnog dogovora kod potpredsednika skupštine, Zorana Dragina, gde su bili prisutni predstavnici mesnih zajednica i to: iz I. MZ Geèe Ištvan sekretar i Vaštag Janoš, predsednik Saveta, iz II. MZ Varga Elfride, sekretar, iz MZ MOL Paæi Lajoš predsednik Saveta i Èomor Verona sekretar, a iz MZ Utrine Molnar Jožef, sekretar.
Tema razgovora bila je aktuelna pitanja u opštini, odnosno ovogodišnji rad mesnih zajednica i nacrt plana za iduæu godinu, naroèito u svetlu zajednièkih poslova skupštine i mesnih zajednica. U uvodnom izlaganju potpredsednik opštine govorio je o nacrtu budžeta za iduæu godinu, kada je napomenuo nekoliko važnijih i znaèajnijih poslova za kojih predviðaju odreðena sredstva. Ti poslovi su pre svega obnavljanje i rekonstrukcija gradske elektriène mreže i obnavljanje uliène rasvete, za koji posao se predviða 8.000.000 dinara, zatim izgradnja fekalne kanalizacije na mestima gde se ukaže potreba. Za ove poslove predviða se 10.000.000 dinara. Govorio je o izgradnji parking prostora u centru grada (pored katolièke crkve i u ul. V. Karadžiæa), o rešavanju pitanja javnog WC-a kao i obnovi puta koji vodi na štrand. Posebno je istakao jednu akciju koja æe trajati duže, a to je renoviranje i farbanje fasade stare kuæe na glavnim ulicama (Lenjinova, Maršala Tita, Save Kovaèeviæa i Moša Pijade). Opština može da pomogne vlasnicima zainteresovanih kuæa sa svotom od 300.000 dinara. Isto tako je podvlaèio znaèaj pripreme na sportsku olimpijadu u 2007 godini, i dobar deo poslova odnosi se baš na ovaj dogaðaj. Naravno, u svemu oèekuje pomoæ i od mesnih zajednica, normalno u okvirima svojih moguænosti.
Posle izlaganja potpredsednika, predstavnici mesnih zajednica izneli su u najkraæim crtama šta su sve one uradile u ovoj godini, i šta planiraju za narednu godinu. Posebno su istakli važnu ulogu mesnog samodoprinosa jer bez toga skoro bi bilo nemoguæe održavati veæ dosada izgraðene objekte, a da ne govorimo o buduæim investicijama. Reèeno je da u buduæe veæi akcenat treba staviti na informisanje graðana u vezi utroška i korišæenja mesnog samodoprinosa, da bi svaki graðanin mogao pratiti gde i kako je utrošen njegov dinar, tim pre, što krajem 2006 godine skoro u svim mesnim zajednicama istièe deset godina od uvoðenja ovog samodoprinosa, kada treba ponova da se glasa za ili protiv uvoðenja.
VJ