Téli népszokások
BÛBÁJOK, VARÁZSLATOS ÜNNEPEK
Amikor a mezõgazdasági munkák befejezõdtek, és beköszöntöttek a korán sötétedõ, sejtelmes, titokzatos téli hónapok, az emberek többet foglalkoztak szórakozással és gyakrabban jártak el társas összejövetelekre.
November második felében kezdõdött a fonás, és az asszonyok gyakran farsangig ezzel múlatták idejüket. Tilos volt azonban fonni az egyházi és népi ünnepeken, jeles napokon, így Borbála, Luca napján és karácsony két napján. A fonóban beszélgetés, énekszó, játék mellett jobban ment a munka, és ez volt a társas összejöveteleknek, a népköltészet megszólaltatásának, a népdaléneklésnek egyik fõ alkalma.
November-december hónapban egy sor olyan jeles napot is találunk, amely nõi munkaalkalommal kapcsolatos. Az ünnepre való felkészülés során az emberek megpróbáltak még a sorson is kifogni, ha másként nem, hát praktikákhoz folyamodtak. Varázsolgattak, jósolgattak. András napon a lányok böjtöltek, csak három szem búzát ettek, három csepp vizet ittak, s akkor megálmodták, hogy ki lesz a férjük.
Borbála napján a lányok cseresznyeágat vágtak, kérõt jósolt a karácsonyra kinyílt virág. Ezen a napon nem örültek a nõi látogatóknak, mert szerencsétlenséget hoz a házra. Ha mégis jött, seprûvel verték ki.
A téli asszonykímélõ ünnepek közül Luca napja a legjelentõsebb. Luca megbünteti azokat, akik varrni, mosni, szõni mernek az ünnepnapján. A téli napforduló idejéhez is sok hiedelem kötõdik. Mivel ekkor a leghosszabb az éjszaka, ez a legmegfelelõbb idõ a gonoszjárásra, de a gonosz ûzésére is. A napforduló alkalmas termékenységvarázslásra, szerelmi varázslásra és idõjóslásra is. A legismertebb idõjósló módszer közé tartozik a hagymakalendárium készítés. Tizenkét gerezd fokhagymába sót tettek, hónapok szerint elnevezték, és amelyik reggelre nedves lett, az annak megfelelõ hónapban sok esõ vagy hó fog esni.
Ilyenkor szokás az ólomöntés, vagy az egészségre kevésbé veszélyes, ám ugyanolyan hatékony módszer, a faggyúöntés. Az egyiknél ólmot olvasztanak, a másiknál gyertyafaggyút vagy viaszt. Mindkét eljárás azonos. A felmelegített anyagot hideg vízbe öntik és megnézik, milyen alakot vett fel. Az alakok, formák jellegzetességei utalnak a jövendõre, és az elkövetkezõ eseményeket vetítik elõre.
Ha talán ezek után valakinek kedve támad a jóslásokhoz, jó szórakozást!
Sáfrány Ágnes