Határtalan megemlékezés
Az adai Műszaki Iskolában alkalmi műsorral emlékeztek március 15-re, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára. Az ünnepségen a helyi önkormányzat képviselői mellett jelen voltak a Szegedi Móravárosi Ipari Szakképző és Általános Iskola, valamint a szarvasi Székely Mihály Szakképző Iskola növendékei és tanárai is. Az utóbbiak a Rákóczi Diákutaztatási program keretében érkeztek az adai iskolába, ahol bemutatták a magyar nemzeti ünnep alkalmából készített műsorukat. A szegedi és az adai diákok pedig közös, Határtalanul programjuk lezárásaként városaik, iskoláik képviselőinek átadták azokat a folton folt technikával varrott címereket, amelyeket az adai tartózkodás során közösen készítettek.
Gilice Hilda, a Műszaki Iskola igazgatónője ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta a Diákutaztatási és a Határtalanul program jelentőségét, hiszen a közös programok révén nemcsak a diákok ismerkedhetnek és barátkozhatnak, hanem az iskolák is szorosabb együttműködést alakíthatnak ki egymás között.
– A közös Határtalanul projektumban harminc adai és ugyanennyi szegedi diák vett részt – mondta Gilice Hilda. – Diákjaink megismerkedtek egymással, a kirándulások és programok során összebarátkoztak, olyannyira, hogy az adai napok után sokak számára nagyon nehéz volt az elválás. A szegedi iskolával egy évvel ezelőtt alakítottunk ki testvériskolai kapcsolatot, ez volt az első közös programunk, de bízunk benne, hogy az együttműködésnek lesz folytatása. – hangsúlyozta az adai iskola igazgatója.
A szegedi–adai projektum fontos résztvevője volt Szalma Éva, a Műszaki Iskola textilszakos tanára, akinek vezetésével Szegeden jártak az adai diákok, és akinek segítségével a két város és a két iskola címerét elkészítették a tanulók.
– A Szegedi Móravárosi Ipari Szakképző Iskola és Általános Iskola Fonjunk kosarat és kössünk barátságokat mottóval 2014.4.28-án testvériskolai kapcsolatot alakított ki az adai Műszaki Iskolával. A szegedi iskola dolgozójának, Hajdúné Bihari Ágnesnak ötlete alapján a két iskola sikeresen pályázott a Határtalanul programban – magyarázta Szalma Éva. – A pályázatnak köszönhetően az adai Műszaki Iskola tanulói ötnapos magyarországi kiránduláson vehettek részt 2015. február 26-a és március 2-a között.
Az öt nap alatt a vajdasági tanulóknak bemutatták a szegedi iskolát és Szeged város nevezetességeit. Az adai diákok ellátogattak Tápéra, ott megismerkedtek a tápai gyékényezéssel, amit 2013-ban Török Gizella gyékényszobrász munkásságának köszönhetően felvettek a szellemi kulturális örökség listájára. Tápén a város nevezetességeinek megismerése után a művelődési házban műhelymunkákat tartottak.
Az adai diákok részt vehettek Szegeden a végzős középiskolások szalagavatóján is, majd Hódmezővásárhelyre is ellátogattak, ahol megnézték a város nevezetességeit. Szegeden múzeumban és színházban jártak, majd megtekinthették a paksi atomerőművet és múzeumot. Kiskőrösön megnézték Petőfi Sándor szülőházát, és az emlékmúzeumot, végül pedig a kiskunhalasi Csipkeházba is eljutottak. – mesélte a tanárnő, és hozzátette:
– Március 11-e és 14-e között a szegedi tanulók érkeztek Adára, és mi is megmutathattuk nekik iskolánkat, városunkat, Vajdaságot és Szerbiát. Az öt nap alatt az újvidéki és belgrádi kirándulások mellett többek között a műhelymunkára is sor került, az adai iskola varróműhelyben elkészítettük, folton folt technikával megvarrtuk a két középiskola logóját és a városok címereit, amelyeket az utolsó itt töltött napon megtartott ünnepségen át is adtunk a városok és az iskolák képviselőinek.
A szarvasi Székely Mihály Szakképző Iskola tanulói egy napot töltöttek Adán, a március 15-i megemlékezés után számukra ügyességi játékokat szerveztek az iskolában, ennek során megnézték a város nevezetességeit.
A Műszaki Iskola és a magyarországi iskolák közös programjai ezzel korántsem értek véget, hamarosan szintén a Határtalanul program részeként az adai diákok Budapestre majd pedig Egerbe látogathatnak el, később pedig az ottani diákok érkeznek Adára, és ismerhetik meg Vajdaság és Szerbia nevezetességeit.
Józó Krizsán Mónika