Kanadai tudósítónktól
Templomától búcsúzott a courtlandi magyar egyházközösség
Hatvannégy év után, december 29-én, délelőtt 11 órakor tartotta az adai származású Pesznyák Béla atya utolsó miséjét a magyar közösség által emelt Szent László templomban az Ontariói ACourtlandban (Kanada). A templomot a londoni (Ontarió) püspökség döntése alapján csukták be.
A templom
Courtland Dél-Ontarió dohánytermelő vidékén elterülő kis falucska, ahova többnyire az első világháború után érkeztek magyarok, főleg a Trianon által elszakított területekről. Ebben az időben az adai származású Bakos György is útnak indult, hogy szerencsét próbáljon az óceánon túl. A harmincas évek második felében Gere Vince adai plébános ösztönzésére, György is meggyőződött arról, hogy templomot kell építeni az itt élő magyar közösség részére az összetartozás érdekében.
A Szent László egyházközösséget Courtlandon, a Bakos farmon alapították meg a londoni (Ontarió) püspök beleegyezésével 1950 újév napján. Az egyházközösség vezetésével Cser László atyát bízták meg. Az első Szent László búcsút júniusban tartották, majd augusztusban a nyári iskolát is beindították, ötvennégy tanulóval. A templom alapjait szeptemberben kezdték lerakni, és az első szentmisét karácsonykor jéghidegben tartották a félig kész templomban. A román stílusban felépített templomot, 1952. június 29-én szentelték fel.
A Bakos-család leszármazottainak egy része
A templom működésének első éveiben az adósság törlesztése volt a legnagyobb feladat. A hitközösség fejlődésnek indul. Huszon-négy ifjú párral megalakul a Fiatal házasok klubja is. Színjátékokat állítanak össze, és az édesanyák adományo-zása jóvoltából megépítették a Fatimai Szűz Mária kegyhelyet is. A minisz-tériumtól engedélyt kaptak temető létrehozására. 1956-ban újabb kivándorlók érkeznek a környékre, akik ugyancsak bekapcsolódnak a közösségi életébe. 1958-ban elkészül az új plébánia, és 1959. szeptember 3-án megnyílik az Our Lady of Fatima iskola is, amelyet nemsokára bővíteni kellett a jelentkezők száma miatt. 1967-től a templomban már angol misét is szolgáltatnak. A templomot közben szépítik, ékesítik. A 17 ablakra innsbrucki, a Tiroler Glassmalerei által festett és égetett üvegek kerülnek. Az oltárt a II. vatikáni zsinat szellemében alakítják át. Bakos György azt is indítványozza, hogy a templom körül magyar települést hozzanak létre.
A felvirágzást követően, a lakosság öregedésével azonban az egyházközösség élete lelassult. Az utóbbi években nehézségekkel küzdenek, és mivel a magyar kivándorlók inkább a nagyobb, ipari városokban telepednek le így megszűnt az utánpótlás. 2009-ben az adai Pesznyák Béla atyát bízza meg a londoni püspökség a templom irányításával, viszont a körülményeket figyelembe véve, a templom megmentésre már nincs esély. Így a templomot a püspökség határozata alapján, 2013. december 29-én becsukják. Az utolsó misén az angol egyház képviselők is jelen voltak csakúgy, mint a még működő magyar görög katolikus templom plébánosa is. A templomot megtöltötték a hívek és szerény búcsút vettek attól az épülettől, amely életük és lelki vigaszuk része volt hosszú éveken át. A templom által kibocsátott utolsó értesítő így búcsúzik a hívektől: “A Jóisten jutalmazza meg a Szent László egyházközösség minden élő és elhunyt hívét!”
Volford Tünde