Augusztus 20. – Szent István király napja
"HOL VAGY ISTVÁN KIRÁLY?"
A katolikus egyház augusztus huszadikán ünnepli Szent István király, Magyarország Fõvédõszentjének napját és ilyenkor a világ magyarsága egyemberként gondol elsõ királyunkra. Róla már minden elmondhatót elmondtak, de nem árt ismételten leírni, hogy mindezidáig õ volt a magyarok legnagyobb királya, aki több mint ezer évvel ezelõtt megvetette az európai Magyarország alapjait. Apja Géza fejedelem, anyja az erdélyi gyulák családjából való Sarolt, aki még a bizánci (keleti) kereszténységet vallotta.
Géza fejedelem fiát Vajkot, a megkeresztelkedett Istvánt jelölte ki utódjául és feleségül a bajor hercegi házból való Gizellát szerezte meg neki. A magyar törzsfõk és nemzetségfõk egy része, saját hatalmát féltve, nyíltan szembefordult az új, keresztény fejedelemmel. A leghíresebb lázadó vezér – a pogány módra kopasz – „Tar” Zerind fia, Koppány volt, aki az Árpádok közeli rokonaként Géza halála után még a fejedelmi méltóságra is jogot formált. Attól sem rettent vissza e somogyi vezér, hogy fegyvert fogjon a fiatal uralkodó ellen. István azonban leverte a lázadókat, Koppány vezér testét négy felé vágatta, majd az esztergomi, a veszprémi, a gyõri és az erdélyi kapura szögeztette ki intõ példa gyanánt.
Hasonló sorsra jutott késõbb a Maros-vidék nagyhatalmú ura Ajtony is, aki a nagyobbik Gellért-legenda szerint „István királynak egyáltalán nem hódolt, elbizakodva vitézei és nemes urai sokaságában.” István anyai nagybátyja, az erdélyi Gyula, látva Koppány és Ajtony sorsát, meg sem kísérelte a fegyveres ellenállást, megtört, s vele behódolt az utolsó lázadó vezér.
Ez után 1000-ben István királlyá koronáztatta magát. A szomszédos Cseh- és Lengyelországgal közel egyidõben, Magyarország is szilárd európai királyság lett, aki élvezte a környezõ és a távoli nagy nemzetek és hatalmak rokonszenvét és támogatását.
A kezdetben igen szigorú, hõs királyt a nép késõbb megszerette, alakja és legendája hamarosan a magyarság és a hazaszeretet, a „megmentõ” szimbólumává vált. Mindenféle bajban és balsorsban a városok és a falvak népe a szent királyt hívta – és hívja ma is – segítségül. Ezért az augusztus huszadikai szentmiséken, ünnepségeken, szerte a világon, így nálunk is, felcsendül a körmenetek áhítatos éneke:
„ Ah, hol vagy magyarok Tündöklõ Csillaga,
Ki voltál valaha országunk istápja?
Hol vagy István király? Téged magyar kíván!
Gyászos öltözetben te elõtted sírván.”
A Krisztus hitére tért Szent királyunk, élete alkonyán, népét és országát féltve, önmagát és királyságát Szûz Mária oltalmába ajánlotta.
Ezt a felajánlást örökítette meg a hírneves magyar festõmûvész, Barabás Miklós is, akinek ez a csodálatos képe a zentai (központi) Szent István kápolnában látható, eredetiben.
Király János