Nyelvi figyelõ
Dezsurál
A jugoszláviai magyar regionális nyelvhasználatnak mondhatni közkeletû szava ez az ige. A szerb dežurati nyomán keletkezett, jelentése ’ügyeletet tart, ügyeletesi teendõket végez’. A szerb igének a francia de jour (’ügyeletes’) az alapszava. Belõle jött létre a dežurni, dežuran, dežurna, dežurno melléknév és a dežurstvo fõnév. Egyébként a franciában inkább a de service utal ügyeletesre.
Magyarországon nem ismerik a dezsurál igét, és nyilván nem is fog elterjedni. Azt, hogy valaki a rendes munkaidõn túl készenléti szolgálatot lát el, az ügyeletet tart szókapcsolattal fejezi ki a köznyelv, a bizalmas szóhasználatban az ügyel ige is kap ilyen jelentést, noha egyébként ’vigyáz valakire vagy valamire’, illetve ’figyel valakire vagy valamire’ értelemben használja a választékos beszéd, míg a népnyelv ’szemmel tart valamit, vigyáz rá’ jelentésben él vele.
Aki azt gondolja, hogy olyan szerkezetû szava nincs a magyar nyelvnek, mint a dezsurál, az téved. Formálisan –ál képzõsnek számít az oktrojál és a fókuszál. Az oktrojál (amelynek ’ráerõszakol, rákényszerít’ az értelme) a francia eredetû régi oktroj fõnév származéka, a fókuszál pedig a fókusz fõnévé, és a fizika szóhasználatában ’egy pontból kiinduló fénysugarakat egy másik pontban egyesít’ a jelentése. Az oktroj általában kényszerre, ráerõszakolásra utal, a kereskedelem nyelvében fogyasztási adóra vonatkozik, de van ’szabadalom, kiváltság’ jelentése is. A fókuszál ige német mintát követ, maga a fókusz fõnév viszont latin eredetû a magyarban. A fizika nyelvében gyújtópontot jelöl, az orvosi szóhasználatban gócot, általában pedig középpontot, középponti helyzetet.
Az olaszból német közvetítéssel került a magyarba a bizalmas stílusú szekál (’bosszant, zaklat, nyaggat’, ill. ’piszkál, csipked, nem hagy békében’), a buzerál (’piszkál’, ill. ’ingerel, bosszant’), a modellál (’megmintáz’ a képzõmûvészetben, ’valamirõl modellt készít, modellként ábrázol’ a tudományos szóhasználatban) stb.
Számos latin eredetû igének van –ál végzõdése a magyarban. Például: desztillál (’folyadékot lepárol’), lamentál (’hosszasan siránkozik, sopánkodik, sírósan panaszkodik’), violál (’megsért, megszeg, áthág’ a jogi nyelvben, továbbá ’meggyaláz, megszentségtelenít’), tendál (’irányít, törekszik, hajlandóságot mutat valamire’, ill. ’céloz valamire, ki akar rá lyukadni’), akkumulál (’felhalmoz, összegyûjt’), moderál (’mérsékel, fékez’), tolerál (’eltûr, elvisel’ v. ’megtûr, elnéz’), izolál (’elszigetel, elkülönít’, a mûszaki nyelvben ’szigetel’), illuminál (’ünnepi alkalomból építményt, utcát kivilágít’ a régies szóhasználatban, ’kéziratot, kódexet képekkel, színes kezdõbetûkkel díszít, kifest’ a mûvészettörténetben).
Molnár Csikós László