Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2005. augusztus

Címoldal
Rajtunk is múlik
"Hol vagy István király?"
Szerény hozamok
Moholi napok
Rekord a medencéknél
Úszóiskola
Fergeteges siker Muzslyán
Budapesti vendégek Adán
Kétkerekes ünnep
Ki mit zenél?
Egyre több a fiatal tehetség
Határok nélkül
Tekintélyt parancsoló évforduló
Új altisztek az önkéntes tûzoltó testületben
Nessebar
Kicsik, jelentéktelenek vagyunk, de vagyunk!
Háztáji ketreces nyúltenyésztés
Újra és újra: a parlagfű
Csinosodó klubhelyiség
Széleskörű szórakozási lehetőségek a Zionban
Új magyar filmek hete az adai moziban
Az idén több a felnőtt
"Ember, folyó, hal" - rendezvény
Art 2005. - Ada
Fiatalok tollából
Nyelvi figyelő
Rendőrségi hírek
Zöld levél
Ropogós vitamin - Sárgarépa
Egzotikus tájak gyümölcsei
Tarka oldal
Impresszum

AKTUELNA PITANJA PRIVATIZACIJE

    Nesporna je èinjenica da je krajem 2003. i tokom 2004. godine usporen tempo privatizacije. Od ponuðenih preduzeæa na javnim aukcijama, samo manji broj preduzeæa dobija kupca, a vrlo je redak sluèaj nadmetanja više kupaca i poveæanja cene od poèetne cene. Postupak privatizacije treba da se sprovede na preostalim, uglavnom manje »atraktivnim« preduzeæima. Za ova preduzeæa èesto ne postoje kupci, pre svega zbog njihove prezaduženosti i izgubljenih tržišnih pozicija i ona èesto propadaju èime gube i država i zaposleni (u pitanju je oko 1076 preduzeæa u kojima radi oko 350 000 zaposlenih).
    Prema podacima Struène službe Saveza samostalnih sindikata Vojvodine zakljuèno sa mesecom julom 2005. godine, u protekle èetiri godine primene Zakona o privatizaciji procena je izvršena u oko 6500 društvenih preduzeæa u Republici Srbiji, od toga je inicijativa za postupak privatizacije pokrenuta u 2424 preduzeæa (od toga u AP Vojvodini 767) od èega je ukupno privatizovano 1216 preduzeæa (od toga u AP Vojvodini 430). Broj privatizovanih preduzeæa metodom javne aukcije u Republici Srbiji iznosi 1176 (od toga u AP Vojvodini 416), a metodom javnog tendera 40 preduzeæa (od toga u AP Vojvodini 14). U 56 sluèajeva kod privatizovanih preduzeæa od strane Agencije za privatizaciju podneta tužba za raskid kupoprodajnog ugovora sa veæinskim vlasnicima zbog nepoštovanja odredbi kupoprodajnih ugovora ili zbog kašnjenja u plaæanju. Prema navodima nadležnog ministarstva u narednom periodu 71 veliki privredni sistem sa oko 150 000 zaposlenih biæe prioritetan za privatizaciju, koji zbog svoje kompleksnosti zahtevaju posebnu pažnju u planiranju, organizovanju i sprovoðenju privatizacije. Trenutno u 96 preduzeæa u Republici Srbiji (od toga u AP Vojvodini 9) je u toku postupak restruktuiranja, a u oko 1500 preduzeæa je nažalèost u toku steèajni postupak, od kojih polovina traje veæ duže od dve godine.
    Neki od problema u privatizovanim preduzeæima i samoj privatizaciji:

  1. ne postoje pravi strateški partneri u privatizaciji preduzeæa, izuzev manjeg broja stranih investitora koji su visoko profitablini (ne postoji politièka i pravna sigurnost, rizik ulaganja je visok, postoji korupcija i kriminal, poreska optereæenja su velika i èesto podložna promenama, a sudska zaštita neefikasna i nedostižna).
  2. èesti zahtevi za reviziju privatizacije zbog davanja špekulativnih uinformacija i lažnih podataka u predprivatizacionom postupku.
  3. spori, skupi i neefikasni dosadašnji postupci restruktuiranja.
  4. nema pozitivnih efekata na polju poveæanja proizvodnje, investicija i poštovanja kolektivnih ugovora.
  5. drastièno kršenje prava zaposlenih i diskriminacija sindikalnog organizovanja iz pozitivnih zakonskih propisa i kolektivnih ugovora.
  6. nepostojanja adekvatne kaznene odredbe u kupoprodajnim ugovorima u sluèaju kršenja prava zaposlenih.
  7. pravne manjkavosti u zakljuèenim kupoprodajnim ugovorima koji èesto izazivaju žestok konflikt zaposlenih sa novim vlasnikom uz dugotrajne štrajkove.
  8. nije regulisana pravna situacija nakon raskida kupoprodajnog ugovora (koja prava gubi kupac, u kom stanju kupac treba da vrati preduzeæe, šta je sa eventualnom štetom i sl.)
  9. nedovoljna informisanost i neupuæenost manjinskih akcionara u svoja prava i njihova diskriminacija od strane menandžmenta preduzeæa.

    U cilju prevazileženja uoèenih problema i ubrzanja procesa privatizacije usvojen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o privatizaciji koji je objavljen u Službenom glasniku RS broj 45/2005 a stupio je na snagu 07. juna 2005. godine. Pored toga usvojene su i izmene Zakona o Akcijskom fondu i Zakona o tržištu hartijama od vrednosti, a Vlada Srbije usvojila je tri uredbe kojima se stvaraju uslovi za primenu usvojenih izmena i dopuna.
    Neka od najznaèajnijih novina – izmena navedenih zakona:

  1. obavezni otpust 100% iznosa duga preduzeæa u restruktuiranju kod javnih poverilaca uz naknadnu naplatu iz privatizacionog prihoda.
  2. automatski raskid kupoprodajnog ugovora sa kupcem koji ne ispunjava jasno precizirane uslove, uz prenos ukupnog prethodno prodatog kapitala u nadležnost Akcijskog fonda.
  3. moguænost ustupanja kupoprodajnog ugovora (uz saglasnost Agencije) treæem licu u sluèaju kada kupac nije u stanju da ispuni obaveze preuzete ugovorom.
  4. uvoðenje instituta privremenog zastupnika društvenog kapitala, kojeg odmeh nakon raskida ugovora imenuje Akcijski fond i koji se brine za oèuvanje imovine firme, odnosno, omoguæava njeno funkcionisanje do konaène prodaje.
  5. pooštrena je i odgovornost direktora preduzeæa, za koje je, u sluèaju davanja nepotpunih ili netaènih podataka o preduzeæu predviðena kazna i do 5 godina zatvora.
  6. pooštrena je odgovornost kupaca, odnosno novih vlasnika preduzeæa,.
  7. malim akcionarima, vlasnicima najmanje 10% kapitala preduzeæa, kao i Akcijskom fondu omoguæeno je da akcije iznesu na finansijsko tržište bez prospekta.
  8. akcije prenete Akcijskom fondu dobijaju upravljaèka prava, odnosno državna preduzeæa neæe moæi da donesu ni jednu odluku koja se tièe strukture i vrednosti kapitala bez saglasnosti Akcijskog fonda.
  9. kljuèna izmena Zakona o hartijama od vrednosti sastoji se u tome što je omoguæeno da se akcije iz portfelja Akcijskog fonda, mogu prodavati i putem tendera, a ne samo na berzi ili putem preuzimanja kao što je do sada bio sluèaj.

    U našoj opštini od dana stupanja na snagu Zakona o privatizaciji je privatizovano 10 društvenih preduzeæa, a trenutno je najaktuelnija tema privatizacija DP "Potisje" Ada. Prva aukcija je održana dana 25. jula 2005. godine u Novom Sadu i ona je bila neuspešna. Druga aukcija se oèekuje krajem avgusta ili tokom septembra i svi se nadamo da æe se ona uspešno okonèati što je u interesu ne samo samih zaposlenih, nego i bivših zaposlenih i penzionera kao buduæih manjinskih akcionara, a i same naše opštine u celini.

Belanèiæ Miroslav

avgust 2005.

Naslovna strana
Dani Mola
Aktuelna pitanja privatizacije
Na svetskom prvenstvu u ribolovu – glavni sudija je Ađanin
Festival Čovek-Reka-Riba
Molski dobošar
Susret penzionisanih radnika OUP-a
Vesti iz policije
Impresum


Design by VA