Gyöngymikulások és papírcsodák
Tavaly advent idején hagyományteremtő szándékkal szerveztek karácsonyi kézművesfoglal-kozásokat az adai Műszaki Iskolában. Akkor csuhé, agyag és papírdíszeket készítettek a középiskolás diákok. A különleges alkotások egy része az iskola karácsonyfájára került, a többit pedig a diákok hazavihették, elajándékozhatták.
Idén azonban az iskola tanulói vezették a fogalkozásokat, ugyanis az osztályfőnökök, a tanárok felhívták a figyelmet arra, hogy az iskolában van néhány olyan tanuló, aki otthon, szabadidejében remekműveket alkot.
A diákok vállalták a kihívást. December 3-án Kőrösi Ágota vezetésével gyöngyből fűzhettek karácsonyfadíszeket az érdeklődő diákok és tanárok. A koradélutáni foglalkozás során mintegy háromtucat gyöngymikulás és csillagdísz készült el.
– Kisgyermekkoromban egy ajándékba kapott könyv útmutatásai alapján kezdtem el gyöngyöt fűzni. Először egyszerűbb dolgokkal próbálkoztam, majd lassacskán a bonyolultabbak is sikerültek – mondta Kőröi Ágota, a Műszaki Iskola harmadikos diákja, és hozzátette –gyöngyből egy kis kreativitással és türelemmel mindent meg lehet csinálni, ezt tapasztalhatták azok is, akik részt vettek az iskolai kézművesfoglalkozáson. Akadtak olyanok is, akik kicsit türelmetlenül fogadták, ha valami elsőre nem sikerült, de nagyon örülök annak, hogy sokaknak megtetszett ez a technika, és otthon is kedvet kaptak a gyöngyfűzéshez.
December 9-én pedig Dancsó Beáta segítségével papírcsodákkal és fonalgömbökkel díszítették az iskola előcsarnokát.
– Számomra a papír az az alapanyag, amellyel legszívesebben dolgozom, hiszen ez könnyen beszerezhető, és akár újságpapírból is lehet igazán dekoratív díszeket, tárgyakat készíteni –magyarázta Dancsó Beáta, az adai középiskola III-7 osztályának tanulója.– Most például szabadidőmben újságpapírból kosarakat fonok, vagy különleges ünnepi papírdíszeket készítek. A kézművesfoglalkozáson olyan díszeket alkottunk, amelyeket gyorsan összeállíthattuk, és örömmel tapasztaltuk, hogy a kezdeti ódzkodás után még a fiúk is szívesen vágtak, ragasztottak és hajtogattak.
A fogalalkozásokat vezető diákok elmondták, hogy szabadidejük nagy részét kézműveskedéssel töltik, és akár gyöngyöt fűznek vagy papírt hajtogatnak, türelmet, kitartást, figyelmet és kreativitást tanulnak. Míg dolgoznak, kikapcsolódnak és feltöltődnek, a jól sikerült munka pedig elégedetséggel, büszkeséggel tölti el őket, és egy-egy ilyen tartalommal megtöltött óra után a tanulás is könnyebben megy.
Józó Krizsán Mónika