SAKKROVAT
19. Sakkfeladvány
Németh János, ADA
Eredeti
Matt két lépésben
20. Sakkfeladvány
Németh János, ADA
Eredeti
Matt két lépésben
Emlékeztető: A világos figurák (gyalogok) lentről föl, a sötét figurák pedig föntről lefelé haladnak a sakkábrán. A világos indul!
A helyes megfejtést a következő számunkban közöljük.
A novemberi szám megfejtései:
A 17. feladvány világos első (kulcs-) lépése: 1.Vf6!
A 18. feladvány világos első (kulcs-) lépése: 1.Va8!
SAKK NYEREMÉNYJÁTÉK
Mindkét feladvány helyes megfejtői között egy ajándékcsomagot (Aquafresh fogkrém és fogkefét, valamint egy példányt a Körkép januári számából) sorsolunk ki. Megfejtéseiket (postán, vagy a postaládánkba bedobva) a Tito Marsall 43-as, vagy a Zentai út 33-as (a rovatvezető, sakk-szerző címére) juttassák el 2015. január 10-ig.
Sorsolás
December 12-én először a karácsonyi különdíjunkat sorsoltuk ki a beérkezett helyes megfejtések beküldői közül. A különdíj az adai Koós Ferencé lett. Lapunk karácsonyi számát az adai Bajúsz Viola és Kamilla, Tóth Tamás, Trombitás Károly és Szakács Elemér, valamint a moholi Paróczi Károly nyerték. Ők lettek lapunk e havi szerencsés nyertesei. Gratulálunk!
Mese az ásítozó királyról
Mesés legenda a sakk születéséről és a búzaszemről
Élt egyszer valamikor réges-régen, lehet annak két-háromezer éve is, Indiában egy Shehram nevű hindu király. A hatalmas ország teljhatalmú uralkodója, mindennek ura volt, csak saját unalmának nem. Unatkozott reggeltől estig. Nap mint nap ásítozva, mogorva, üres tekintettel járkált fel-alá a palotában. Próbálták felvidítani táblajátékkal is, ami a sakkjáték őse. Ebben a játékban (csatur anga) két hadsereg küzd egymással (tehát ezt is ketten játszották). A bábok pedig elefántok (futók), lovasok (huszárok), harci szekerek (bástyák) és gyalogok voltak. De hiába, a királynak nem kötötte le a figyelmét, nem érdekelte a játék sem, csak fásultan nézett maga elé. Közömbössé vált számára az ország sorsa is. A nép már elégedetlenül zúgolódott emiatt. Ekkor Sessa ebu Daher udvari „pihentagyú” bölcs mentette meg az előállt helyzetet avval, hogy kitalált egy új játékot, a sakkot. Ebben a játékban a legfontosabb figura a király (sah) csak tisztjei és közkatonái (gyalogjai) segítségével érvényesülhet, az utóbbi az útja végén átváltozhat vezérré (vagy más tiszté).
Ahogy lejátszotta a király az első játszmát, máris felépült életuntságából. Visszatért a jókedve, csapott is országos lakomát ennek örömére. Visszaállt a rend és a béke. Busásan megakarta jutalmazni a bölcs feltalálót, de ő szerényen „csak” annyi búzát kért, ahány mezője van a sakktáblának, vagyis 64-et, de úgy, hogy az első mezőre (kockára) egy szem búzát, a másodikra két szemet, a harmadikra négyet, a negyedikre nyolcat és így tovább, mindegyikre kétszer annyit, mint az előzőre. A király örült a csekély kérésnek, gondolván, néhány zsák búzával megúszta a dolgot. Amikor kiszámolták, hogy hány szem búza jár, igen csak meglepődött a végösszegen, az ugyanis tizennyolc és fél trillióra rúgott ki. Elkeseredetten vette tudomásul, hogy a bölcs tudós kérése teljesíthetetlen számára, mivel a földkerekség összes búzája sem lenne rá elegendő. Gondolt egyet, kettő lett belőle. A bölcstől megkérte, annak egy szem Indira nevű lánya kezét. Az boldogan adta rá áldását, és nemsokára hozzá is adta feleségül. Nagy országos lakodalmat csaptak, vigadozott a nép apraja-nagyja, még a kóbor kutyák is velős csontot kaptak, akkora dínomdánom, eszem-iszom volt. A szép Indira az ország szeretett királynéjává vált. Tiszteletére a sakk legerősebb bábját, a vezért, királynőnek (dámának) is elnevezték. Azután boldogan éltek, míg meg nem haltak. Aki nem hiszi, járjon utána.
Ez már nem mese, hanem történelmi tény. A sakkjáték Indiából Perzsiába került, ott az V. században terjedt el. A perzsáktól tanulták meg az arabok, és innen kezdve fokozatosan a világ többi népe is. Ezután már nyomon tudjuk követni a sakk hódító útját és fejlődését. Magyarországra a XV. században ért el Mátyás király feleségének, Aragóniai Beatrixnak (1457-1508) köszönhetően, aki az első név szerint ismert magyarországi sakkozó.
A sakkrovat olvasóinak kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánok! Németh János rovatvezető