Vándorló örökség
II. Észak–dél etno-találkozó
A moholi Aranykezek Kézimunka egyesület szervezésében nagy sikert aratott I. Etno találkozó júliusban az egymás felé való közeledés üzenetével a nemzetek közötti szoros kapcsolat szépségét tárta fel a moholi helyi közösség épületében, ahol a házigazda egyesület tagjainak munkái mellett az užicei Klub tri egyesület keretében működő Zlatne ruke szekció kézimunkázóinak alkotásai közösen tettek bizonyságot erről. A rendezvény sikerének köszönve a teljes közös kiállítás október 1-e és 7-e között újra bemutatkozott a nagyközönségnek, de ezúttal az užicei Klub tri házigazda szervezésében. A II. észak-dél etno-találkozó „Szerb-magyar örökség” címmel megnyitó eseménye volt az užicei napok programsorozatnak és több, mint 4000 látogató tekintette meg.
„Alapvető célunk az egymás közötti kapcsolat szoros kötelékké érlelése, hiszen a mostanihoz hasonló rendezvények lendületet adnak az embereknek és pozitív érzelmekkel töltenek fel – mondta Žarko Krstić, az užicei Klub tri elnöke. – Rendezvényünk üzenetét jó volna más körökben is kiszélesíteni! Már három és fél éve annak, hogy megismerkedtünk a moholi Aranykezek egyesület vezetőjével, Elvirával, és együttműködésünk szinte a találkozásunk percétől közös hangra talált. Első osztályú barátok lettünk, és értekezésünk azóta is folyamatos. A fehér hímzés keltette fel igazán a figyelmünket, és ezt szeretném városom lakosságának is bemutatni.
„A kiállított alkotások 350 km távolságot szűkítettek egy terembe az egymás felé való közeledés üzenetével – mesélte Telečki Elvira, az Aranykezek KE elnöke. – Ez a kiállítás is újabb lehetőség új ismeretek szerzéséhez, kapcsolatok kialakulásához. Egy ilyen eseményen mindig toleránsabbak az emberek, és a kapcsolatok is emberibbek. Ez csak jót hozhat. A sztereotípia változott, és egyre jobban elfogadják a közeledésből kialakuló együttműködések lehetőségeit és fontosságát. Házigazdáinkkal nemcsak a tájegységeinkre jellemző kézimunkázás fortélyait osztjuk meg egymással, hanem hagyományainkon keresztül igyekszünk újra közel hozni egymáshoz nemzeteink kultúráját. Užice város vezetősége az első naptól kezdve odafigyelt ránk. Egyesületünket Ferenc Klára, Kovács Gizella, Jovanka Mišković és jómagam képviseltük. Megérkezésünkkor üdvözlő fogadással tiszteltek meg minket, és az egy hetes ott tartózkodásunk alatt is számos programról gondoskodtak és igyekeztek mindent megtenni annak érdekében, hogy semmiben se szenvedjünk hiányt. Az etno-találkozó közös jövő elé néz.”
Lajkó Szilvia