Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

2013. február

Címoldal
Fogyunk, fogyatkozunk
Községi események
Február 21. - Anyanyelvi világnap
Községi hírek
Kinevezték az ADICA megbízott igazgatóját
Gépköri mozgalom
Sztrájk a Litostroj-Potisje gyárban
Menni, vagy maradni?
Fő az egészség
A te Bálintod
Tűnjön a tél
Farsang Moholon
A jubiláló iskola
2012 a moholi Idősek Napközijében
Mi újság a nagycsaládosoknál?
Hírek
Hírek a Vöröskeresztből
Rendőrségi hírek
Nyelvi figyelő
Teológiai gondolatok
Fiatalok írják
Zöld levél
Eszébe jutott-e már, hogy Önt is eladják a piacon?
A Körkép arcképcsarnoka - V.
Egy öreg csokisdoboz titkai
Az eltűnt idő nyomában
Februárban láttuk
Impresszum

Sztrájk a Litostroj-Potisje gyárban

    Valószínűleg sokan visszasírják, és nosztalgiázva gondolnak vissza az adai Potisje fénykorára, amikor még körülbelül 2000 munkása volt gyárnak, külföldi partnereknek szállították a gépeket. Ugyanúgy sokan nem gondolták volna, hogy ez, az országban és a világon is elismert gyár a 2000-es évekre egy kihasználatlan, omladozó, öregedő csarnok- és épületkomplexum lesz. Azután a szlovéniai Litostroj fémipari cég rátalált Adára, és a remény is kezdett feléledni, hogy az egyesült Litostroj-Potisje fémipari cég talán visszahoz valamit a Potisje dicső múltjából.
    Ám az idei februári történések rámutattak arra, hogy a Litostroj nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. A gyár mintegy 170 dolgozója megelégelte a cégvezetés munkáját, és egy egyórás figyelmeztető sztrájkot követően beszüntették a munkát. A vállalatban a dolgozók többségét tömörítő Önálló Szakszervezetek Szövetsége hirdette meg a munkabeszüntetést. Követelték az elmaradt decemberi bérek kifizetését, a munkások utáni járulékok befizetését, a bérek emelését, a megfelelő munkakörülmények biztosítását, valamint a jelenlegi vezetőség menesztését és új kinevezését a vállalat eredményes működése érdekében. A Litostroj-Potisje számláját zárolták a kifizetetlen tartozások miatt, a Szerb Nemzeti Bank kimutatásai szerint a cég tartozása 8,9 millió dinár. Szitás Lajos, a sztrájkbizottság tagja szerint a legnagyobb probléma, hogy a munkakörülmények katasztrofálisak. A gyárban nincs fűtés, beázik a munkacsarnok, befúj a szél és télen behordja a havat. A munkásoknak nincs megfelelő munkaruházatuk, nincs ivóvíz, és hiányoznak az alapvető higiéniai feltételek is. Kevés a szerszám, ennek következtében az egymásra várakozás rengeteg időt von el, gyakran nincs nyersanyag, olyankor a termelés szünetel. A cég érdekében a sztrájkbizottság követelte Koós Sándor igazgató leváltását, és kérték, hogy Miroslav Gnamuš írásban válaszoljon a követeléseikre.


A Potisje szerelőcsanoka a gyár aranykorában (Fotó: Király J.)

    Nem sokkal ezután baleset történt a gyárban és a dolgok még bonyolultabbá váltak. A baleset körülményeiről elmondták, két dolgozó vett részt a megközelítőleg 8 tonna súlyú öntvény megmunkálásában, amelyről levált egy körülbelül 1,6 tonnás darab, és összezúzta Almási Lehel (1978) padéi lakos mindkét lábát. Jovan Vukov a sztrájkbizottság elnöke szerint feltehetőleg törvényszegés történt, amikor is a cég vállalati érdekekre hivatkozva elrendelte az öntvény megmunkálását a sztrájkoló munkásoknak, sőt felmondással fenyegették meg őket. A munkafolyamat során pedig több mulasztás is történt; túl korán emelték ki az öntvényt a formából, amely még nem hűlt ki teljesen, valamint a szükségesnél kevesebb alapanyag került az öntvénybe. A Litostroj-Potisje szakszervezete és a sztrájkbizottság a balesetet követően levélben kérte Miroslav Gnamuštól, a cég tulajdonosától, hogy azonnal vizsgálják ki az Almási Lehelt ért szerencsétlenség körülményeit és vonják felelősségre, büntessék meg a felelősöket. Jovan Vukov levelében kitért arra is, hogy nem ez az első baleset, korábban is történtek hasonlók, amelyeket azonban eltitkoltak. Neveket is említ, köztük Sterbik Sándort, Kis Kővágó Józsefet, Német Rolandot, akik esetében soha nem vizsgálták ki a balesetek körülményeit, és senkit sem vontak felelősségre. Szégyenteljesnek nevezte, hogy míg a vállalatnak nem telik a gyorssegély folyósítására, addig az adai Iba Csiszolókoronggyár szakszervezete 10 000 dináros adományt juttatott el a férfinak. Az érdekeltek segítségét kérik, akik segíteni szeretnének a balesetet elszenvedő férfinek, azok adományaikat a következő folyószámlára fizethetik be: Sindikalna Organizacija SSMS Litostroj-Potisje Ada, 335-320093-79 (szám), Razvojna Banka Vojvodine AD Novi Sad-Ada, Pomoć nastradalom radniku Almaši Lehelu (megjegyzés).
    Február 11-én, hétfőn 6 órakor a dolgok újabb fordulatot vettek, amikor nem engedték be a cégbe a sztrájkbizottság tagjait, Jovan Vukov elnököt, Szitás Lajost, Tasi Józsefet és Milivoj Tucakovot, és távoltartási intézkedést hoztak meg ellenük. Miroslav Belančić az Önálló Szakszervezetek Szövetségének adai megbízottja elmondta, törvénytelennek tartják a sztrájkbizottság kitiltását a Litostroj-Potisje vállalatból. A továbbiakban beszámolt, hogy a sztrájkbizottság kitiltása miatt kénytelenek voltak megtenni a szükséges lépéseket, és értesítették a munkaügyi felügyelőség nagykikindai illetékeseit, akiktől azt kérték, tegyék lehetővé a sztrájkbizottság visszatérését a vállalatba, ahol a helyük is lenne a sztrájktörvény szerint. A továbbiakban bejelentették, a tárgyalások folytatásának alapfeltétele, hogy visszavonják a sztrájkbizottság tagjai ellen meghozott intézkedéseket, és beengedjék őket a vállalatba. A sztrájkolók többsége támogatta a sztrájkbizottságot, bár a cégvezetés nyomásának hatására a dolgozók egy része felvette a munkát.
    A történet következő és egyben lezáró fejezeteként február 12-én kedden befejeződött a sztrájk, miután a cégvezetőség és a sztrájkbizottság megegyezett a követelésekről, és egy megállapodást írtak alá az Önálló Szakszervezetek Szövetségének adai irodájában. A megállapodást Koós Sándor igazgató írta alá, illetve a sztrájkbizottság tagjai: Jovan Vukov, Szitás Lajos, Tasi József, és Milivoj Tucakov, valamint Miroslav Belančić, a községi szakszervezet megbízottja. E megállapodás értelmében a sztrájkbizottság azonnal bejelentette a munkabeszüntetés befejezését, és felszólította a munkásokat, hogy álljanak munkába. Három követelés esetében, vagyis a munkások utáni járulékok befizetéséről, a megfelelő munkakörülmények biztosításáról és a kollektív szerződés aláírásáról az elkövetkezőkben vezérigazgatóval tárgyalnak. A decemberi bérek kifizetését már a megállapodást megelőzően teljesítette a cégvezetőség. A megegyezés értelmében a cégvezetőség visszavonta a felmondás előtti figyelmeztetést és távoltartási intézkedést, vagyis a sztrájkbizottság tagjai elleni felfüggesztést. A dolgozók tehát visszatértek munkahelyükre, folytathatják a munkát, és ezzel lezárult ez a szakasz a cég életében.

Gecse Attila

februar 2013.

Naslovna strana
Opštinski događaji
Opštinske vesti
Dan Svetog Save
Omladinci pišu
Vesti iz policije
Pruga Šamac-Sarajevo
Da li ste već pomislili na to da ste i Vi „prodavac” na tržištu ?
Februarska zapažanja
Impresum


Design by VA