Vadvirág-tábor, Ada-2006
A nyár az üdülések, a kirándulások vagy éppen a táborozások idõszaka. Adán a nyáron egyidejûleg több táborozás is volt. Ezúttal a VADVIRÁG 12. alkalommal megszervezett hagyományõrzõ, anyanyelvi és honismereti táborát mutatjuk be, melyet július 23. és 30. között tartottak a helyi lóversenypályán. E táborról Varga Líviával, a Vadvirág Hagyományápoló Kör elnökével beszélgettem el.
- Az idén valamivel kevesebb a táborlakók létszáma, mintegy 80 gyerek és 20 felnõtt jött el a táborba. Zömük adai, de Torontálvásárhelyrõl, Kanizsáról, Temerinbõl, Péterrévérõl, Magyarországról is érkeztek (Budapestrõl, Szarvasról pedig a táncoktatók jöttek). A tábor élete, a munkamódszer így alakult: a néptáncosokat 3 csoportra osztottuk Az ifjúsággal a szarvasi Csasztvan András és párja Medvegy Andrea foglalkozott, a középsõ csoportot Varga Andreász, míg a pionír korosztályt Lukács Imre oktatta. A csoportok tyukodi, bodrogközi ill. somogyi táncokat tanultak be. A hangszer-oktatást Török Ádám furulya (Ada) és ifjú Csóri Sándor brácsa (Budapest) vezették. A népdaléneklés két csoportban zajlott, az oktatók pedig Török Flóra és Török Tilla voltak, gyímesi, ill. moldvai dalokat tanítottak.
- Az idei történelmi elõadás témája az 1956-os magyar forradalom volt; a Csongrád megyei '56-os eseményekrõl, személyes élményeirõl Fejér Dénes szegedi forradalmár a POFOSZ Csongrád-megyei elnöke beszélt.
A kézmûves foglalkozás keretében a gyerekek a szövést Lukács Fodor Valériától, a batikolást és agyagozást Vrábel Rozáliától tanulhatták. Mindig valami újat is mutatunk a gyerekeknek. Ezúttal a madzagszövést, bábuk, nyakba akasztható tarisznyák, tarsolyok készítését mutattuk be.
Minden este táncházat szerveztünk, ami talán az egyik legkedvesebb szórakozás volt, egy este pedig „helyzetjátékot” mutatott be Mácsai Mónika kanizsai drámapedagógus, és ezt a gyerekek szívesen fogadták.
A tábor július 29-én zárult gálamûsorral – fejezte be a beszélgetést Varga Lívia.
Bálizs Géza