Pokušajmo zajedno
Civilna organizacija DUGA, u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku – sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom, od juna meseca sprovodi projekat pod nazivom "Pokušajmo zajedno". Ovim projektom obuhvaæena su deca ometana u razvoju, hendikepirana, kao i deca iz siromašnih porodica. "Projektom želimo da rešimo problem izolovanosti dece i mladih sa smetnjama u razvoju, èije negativne posledice oseæaju oni sami, buduæi da ih ometa u razvijanju i ispoljavanju vlastitih potencijala, samim tim ne uèestvuju u razvijanju lokalne zajednice. Stoga je naš cilj ukljuèivanje dece sa invaliditetom i smetnjama u razvoju i njihopvih porodica, pružanjem jednakih šansi u životu, kroz: razvijanje samopoštovanje i samopouzdanja dece, jaèanje kapaciteta lokalne zajednice za prepoznavanje, zaštitu potreba i prava dece i mladih sa invaliditetom i smetnjama u razvoju" - stoji u obaveštenju Duge.
Deca koja oèekuju pomoæ od zajednice
Ovom akcijom obuhvaæena je preko 70 deca iz raznih porodica koja su evidentirana kod ove organizacije po bilo kom osnovu (siromaštvo, broj dece, ometane u razvoju i sl.). Pre nego što je zapoèet rad sa ovim decama, jedna struèna ekipa je izvršila pregled i analizu svakog deteta, postavljena je dijagnoza da bi mogli nesmetano i pravilno raditi sa njima. Pored toga trebala i saglasnost roditelja. Nakon ovih pregleda i formalnosti i po osnovu mišljenja ekipe, moglo ih uvrstiti u programom predvidjenu aktivnost. Struèna ekipa bila je sastavljena od pedijatra, defektologa, socijalnog radnika, nastavnika fizièkog vaspitanja i drugih struènih saradnika. Kao prvi korak, prema umnim i fizièkim sposobnostima izabrali su preko 30 deteta sa kojima je zapoèet konkretan rad – škola plivanja, pod nazivom, stvorimo sto plivaèa. Ova akcija traje preko celog leta, a sam projekat æe trajati godinu dana kroz razne radionice kreativnog karaktera, edukativne radionice i dr. Nakon ove akcije, rad se nastavlja u školi gde æe po planovima, biæe posebno opremljena jedna uèionica za potrebe ovih mališana.
Ovaj projekat Duge svakako je za pohvalu, jer do sada skoro ništa konkretno nije raðeno sa decama ometanim u razvoju. Treba iznalaziti rešenje za njihovo psihofizièke i mentalne napredovanje, za socijalizaciju, jer mnogi od njih bilo je zapušteno. I hendikepiranoj deci treba pružiti moguænost da žive normalan život i da budu ravnopravni èlanovi ovog društva.
Na kraju vredi napomenuti ekipu koja je zapoèela i sprovodi ovaj humanitarni projekat. Pored Vesne Civriæa kao koordinatorke, svoj rad volonterski su uložili Ivana Jakšiæ, Dušan Civriæ, Isidora Jakšiæ, Molnar Elvira, dr.Balda Ivanoviæ Margareta, Nað Tot Leona i Adamoviæ Marko.
V.J.