Legújabb szám - Najnoviji brojSzerkesztõség - UredništvoAnyakönyvi hírek - Vesti od matièaraArchívum - Arhiva

  2006. augusztus

Címoldal
Újabb megfogható eredmények
Megkérdeztük az adai polgármestert
Jelentős beruházások 1997-től 2006-ig
Visszatekintés az elmúlt évekre
Képes krónika
Vizsgabál 2006
Továbbra is szilárd kapcsolat
A felnövekvő nemzedék
Aranykürt 2006
Vadvirág-tábor, Ada-2006
Jár a malom
Pénzautomata a Pannon-banknál
Mohol a Tiszánál
Tanyaszínház - 2006
Veled több vagyok!
Boldogasszony anyánk
Ősztől a világhálón beszélgethetnek
Adán is megállt az ekhós szekér
Motoros találkozó ADA - 2006
Nyelvi figyelő
Rendőrségi hírek
Zöld levél
Fiatalok írják
Strandröplabda
A kispályás focitorna eredményei
Kishírek
Köztéri emlékművek, szobrok, emléktáblák
Tarka oldal
Impresszum

ONA STARA „DOBRA” VREMENA
- ponovo utvrðivanje porekla imovine -

    Davne 1973. godine stupio je na snagu Zakon o utvrðivanju porekla imovine na osnovu kojeg su u tadašnje vreme formirane komisije u svakoj opštini i svakom gradu širom SFRJ, da bi utvrdili ko je radio nelegalne, crne poslove, ko se bogatio mimo plaæanja odgovarajuæeg poreza, i ko se bogatio na leðima radnièke klase nasuprot tekovinama narodne revolucije i samoupravnog socijalistièkog ureðenja naše lepe SFR Jugoslavije.
    Nakon 33 godina ponovo su se dosetili starog recepta za naplaæivanje poreskih dažbina, suzbijanja sive ekonomije, pa èak i otkrivanja protivzakonitih radnji kao što je organizovani kriminal, rasturanje droge, itd. Naime, resorni ministar je krajem jula ove godine doneo Pravilnik o naèinu i postupku utvrðivanja poreske osnovice poreza na dohodak graðana na neprijavljene prihode unakrsnom procenom na osnovu Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji koji važi od 2003. godine.
    Iz dnevnog lista Novosti od 3.08.2006. godine saznajemo da su poreski inspektori veæ krenuli u kontrolu i verovatno æe zakucati na vrata oko 10.000 biznismena, politièara, estradnih zvezda, sportista…, a kontrola je poèela od Beograda. Tokom naredna dva meseca kontrola æe se proširiti na regionalne centre i filijale poreske uprave, tako da sve koji prema procenama imaju imovinu vredniju od 20 miliona dinara (oko 240.000 €), èeka provera razlike izmeðu prihoda i trenutne imovine. Po poslednjim podacima po pozivu iz 2003. godine imovinu vredniju od 20 miliona dinara je prijavilo svega 1.298 graðana Srbije, dok poreznici procenjuju da u Srbiji ima izmeðu 10.000 i 20.000 bogataša.
    O tim novinama, o samom postupku i o moguæim posledicama smo pitali gospodina Milana Joviæa diplomiranog ekonomistu, inaèe sudskog veštaka iz ekonomsko-finansijske oblasti.
    - Ko su po zakonu bili dužni da do 1.11.2003. godine prijave svoju imovinu?
    - To su poreski obveznici fizièka i pravna lica koji su po nekom osnovu dužni da plaæaju  porez, kao napr. porez na zarade i druge prihode, porez na imovinu, porez po odbitku u ime poreskog obveznika, koji su dužni da vode propisano knjigovodstvo, podnose poreske prijave, itd., a koji imaju imovinu vredniju od 20.000.000 dinara.
    - Šta se sve smatra imovinom?
    - Imovinom se smatraju nepokretnosti (stan, kuæa, poslovna zgrada i prostorije, garaža, zemljište i dr.); akcije ili udeli u pravnom licu; oprema za obavljanje samostalne delatnosti; motorna vozila, plovila i vazduhoplovi; štedni ulozi i gotov novac kao i druga imovinska prava.
    - Po malopre pomenutom Pravilniku šta se taèno utvrðuje?
    - Poreska uprava utvrðuje razliku izmeðu prijavljene imovine koju su poreski obveznici prijavili 2003. godine i u meðuvremenu steèene imovine do 31.12.2005. godine. Na tu razliku, poreski obveznici treba da plate porez od 20 odsto, ako tu razliku ne mogu da pravdaju prihodima.
    - Na koji naèin poreznici procenjuju trenutnu poresku osnovicu?
    - Postoji dva naèina. Jedan naèin je metodom parifikacije, kada inspektori Poreske uprave procenjuju osnovicu polazeæi od raspoložive uredne poslovne dokumentacije ako one postoje i nisu proknjižene, raspoložive poslovne dokumentacije o poslovanju u odreðenom periodu kraæem od perioda oporezivanja (dnevnom, nedeljnom ili meseènom) tako što se na osnovu podataka o tom delu poslovanja procenjuje poreska osnovica za period za koji se utvrðuje porez; podataka i èinjenica o ostvarenom prometu (dnevnom, nedeljnom ili meseènom) utvrðenom uviðajem ili kontrolom, tako što se na osnovu tih podataka i èinjenica procenjuje poreska osnovica za period za koji se utvrðuje porez; uporeðivanja sa podacima drugih poreskih obveznika koji obavljaju istu ili sliènu delatnost na istoj ili sliènoj lokaciji, pod približno jednakim uslovima (parifikacija) i ostalih relevantnih podataka i èinjenica.
Drugi naèin procene je tzv. unakrsna procena poreske osnovice kada se uzima razlika izmeðu vrednosti neto imovine na kraju i na poèetku kalendarske godine, uveæane za procenjene izdatke za privatne potrebe (ishrana, letovanje, školarine, troškovi domaæinstva, itd.), s jedne i prijavljenog dohotka s druge strane.
    Jedan primer. Poreski obveznik je 2003. godine prijavio svoju imovinu u vrednosti od 35.000.000,00 dinara. Od avgusta 2006. godine se kontroliše period od 01.01.2003. do 31.12.2005. godine. Procenom je utvrðeno da se vrednost imovine u tom periodu poveæala na 70.000.000 dinara, a procenjeni troškovi za privatne potrebe iznose 5.000.000 dinara.
    70.000.000 dinara - utvrðena vrednost imovine u trenutku kontrole        
   + 5.000.000 dinara  - procenjeni troškovi za privatne potrebe 
    75.000.000 dinara  - ukupno procenjena vrednost imovine                   
   -35.000.000 dinara  - prijavljena imovina 2003. godine
    40.000.000 dinara  - poreska osnovica za kontrolisani period
    - Šta se dešava sa onim poreskim obveznicima koji su po zakonu iz 2003. godine bili dužni da prijave svoju imovinu, a to nisu uèinili ili su pak prijavili manju vrednost od stvarne vrednosti?
    - Ti obveznici su, pre svega izvršili krivièno delo poreske utaje po Kriviènom zakoniku Republike Srbije za koje je propisana kazna zatvora èak do osam godina i novèana kazna. Sa druge strane, kod tih poreskih obveznika se unakrsnom procenom utvrðuje poreska osnovica na celokupnu imovinu u trenutku kontrole što znaèi da oni plaæaju porez na 75.000.000 dinara, ako ostanemo kod gornjeg primera. Iz ovog se vidi da nije bilo pametno ne prijaviti imovinu ili prijaviti u manjoj vrednosti od stvarne, jer æe sadašnjom kontrolom u tom sluèaju utvrditi veæa osnovica, pošto se u tim sluèajevima kontroli podleže celokupna imovina.
    - Kako æe poreski obveznici znati da li vrednost njihove imovine prelazi 20.000.000 dinara po proceni poreznika?
    - Procenu vrednosti imovine mogu da im izvrše finansijski struènjaci po istim metodama koje koriste i inspektori Poreske uprave, pre nego što doðe kontrola kod njih i na taj naèin mogu unapred znati koja æe se vrednost utvrditi i na taj naèin mogu biti blagovremeno spremni za kontrolu.
    - Do nedavno ste puno saraðivali sa preduzeæima, a naroèito sa preduzetnicima iz Ade i okoline, a nekad ste i sami kreirali lokalnu poresku politiku. Kakva je sadašnja situacija?
    - Veæ nekoliko godina smo moja supruga i ja u penziji, ali je ona pored penzije otvorila agenciju za knjigovodstvene usluge. U sklopu te agencije vršimo i savetodavne aktivnosti i zastupanje klijenata pred poreskim organima. Prema tome, i dalje sam aktivan, i dalje radim ono što najbolje znam i šta sam radio celog života.
    Ne zna se još kakve æe efekte doneti republièkom budžetu ovi potezi, ali æe svakako poveæati priliv u zavisnosti od savesnosti, struènosti i agilnosti inspektora Poreske uprave. Postavlja se pitanje, da li æe se stvarno jednako kontrolisati svi koji su po Zakonu bili dužni da prijave svoje prihode, ili æe, radi reda i marketinga naplatiti porez od nekoliko njih manjih i slabijih „bogataša”, a ostalima se progledati kroz prste iz ovih ili onih razloga. Vreme æe pokazati.
Naši èitaoci mogu postaviti svoja pitanja u vezi gore iznetih pismenim putem poštom, faksom ili na naš e-mail redakciji Panorame, pa æemo u zavisnosti od interesovanja nastaviti sa ovom temom.

Vaštag Robert

avgust 2006.

Naslovna strana
Studijska poseta
Pokušajmo zajedno
I u buduće računamo na kamp
Isplata zaolstalih zarada u "Potisju"?
Ona stara "dobra" vremena
Mladi pišu
Molski dobošar
Vesti iz policije
Vesti
Impresum


Design by VA