VELED TÖBB VAGYOK!
- Keresztény családi táborozás Adán -
Ezúttal másodízben szervezték meg Adán július 24. és 30. között a Keresztény családi táborozást a felderítõk otthonának sátortáborában.
Jómagam két napot töltöttem a táborban, és ez idõ alatt elbeszélgettem a fõszervezõkkel, a lelkipásztorokkal és magukkal a tábor lakóival. Csincsik Lajos egyik szervezõ a táborozás célkitûzéseirõl beszélt, amikor elmondta, hogy egyik fõ célja elmélyíteni a hitet a családokban, az emberekben, hisz tapasztalható, hogy a lélekben való elmélyülés bizonyos idõben és helyen akkor a leghatásosabb, ha a családok együtt vannak. Az emberek itt felszabadultabbak, közlékenyebben és nyitottabbak. A táborban vannak hívõk is, de olyanok is, akik nehezen szánják rá magukat, hogy eljárjanak a templomba. Eddig összesen 230-an fordultak meg, azzal, hogy a táborozásra mintegy 140-en jöttek el. Legtöbben Óbecsérõl érkeztek, de vannak itt Péterrévérõl, Zentáról, Felsõhegyrõl, Oromról, Szabadkáról, Törökbecsérõl, Temerinbõl, Moholról és természetesen Adáról. A többségük már az elõbbi táborozáson is részt vett. Elmondta, hogy az egyház fõleg erkölcsi támogatásban részesítette a szervezõket, biztosította az elõadókat, viszont anyagi támogatást az önkormányzattól, a helyi közösségektõl, a felderítõktõl, a harcosoktól kaptak, valamint a jóindulatú emberektõl, magánszemélyektõl. Nagyon sok nehézséggel kellet megküzdeniük a szervezés során, mert a bejelentkezés sem ment simán, még a tábornyitás napján is érkezett bejelentkezés.
A sátorok
Boros Elvira, a másik szervezõ a gyerekekkel volt megbízva. Elmondta, hogy velük külön foglalkoznak, több csoportba osztották be õket, akikkel pedagógusok foglalkoznak. A kézmûves foglalkozások mellett számukra is szerveztek elõadásokat a Bibliából, érthetõ stílusban és módon. Tormás Nemeshalmi Ervin szintén a gyerekekkel volt megbízva. Õ egy 12 fõs, 13-16 éves korosztályú gyerekeket vezetett, majd részletesen ismertette a napi munkákat. Elmondta, hogy a napi Ószövetségbõl és Újszövetségbõl történõ oktatás mellett számos más szórakozást is szerveztek a gyerekeknek, mint pl. kézmûvességet, fürdést, különféle játékokat, sportolást stb.
Napi foglalatosság
A lelki „táplálékról” Pósa László óbecsei plébános és Nagy József zentai esperes gondoskodott. László atya elmondta, hogy ezúttal a Tízparancsolatot dolgozta fel, tíz elõadás formájáéban, érthetõ stílusban, életképekkel illusztrálva. Elmondta, hogy azt figyelte meg, hogy a táborlakók jól érezték magukat, testi-lelki felfrissülést találtak itt és elõadásai során egy magasabb szintre emelkedtek. József atya elmondta, hogy az õ elõadásai nem tartoznak szorosan a megbeszélt témakörhöz. Ugyanis a Biblia értelmezése körül fennáll bizonyos szellemi zûrzavar, így inkább az egyház szerepérõl beszélt a Biblia értelmezésében. Megjegyezte, érdemes ilyen táborozást szervezni, mert sajátos módon lehet az embereknek lelki táplálékot nyújtani, amire máskor talán nem olyan fogékonyak.
Lelki foglalkozások
A táborban eltöltött idõ tartalmas volt. Minden nap délután a felnõtteknek külön programjuk volt, fõleg csoportos beszélgetések, amikor megvitatták a délelõtti munkákat, elmesélték saját életpéldáikat, vallomásaikat, néhányan még személyes fájdalmaikról, betegségükrõl és gyógyulásukról is beszéltek. Egyesek arra mutattak rá, hogy a mai rohanó világban nincs idõnk se Istennel, se egymással beszélgetni. A mindennapi program egyik része a reggeli elmélkedés, a másik része a koraesti rózsafüzér volt, majd az esti szentmise, melyet Pósa László és Nagy József plébánosok közösen celebráltak.
Minden testben egy apró lélek
Brusznyai Timea óbecsei lány, mint táborlakó, elmondta, hogy elõször jár ilyen táborban, amirõl barátai, ismerõsei meséltek elõtte. Úgy döntött, hogy az idén õ is megpróbálja a tábori életet, amit nem bánt meg, mindannak ellenére, hogy a szabályok eléggé szigorúak. Jól érezte magát, több emberrel is megismerkedett, jó volt, hogy a gyerekekkel külön foglalkoztak. Azt mondta, újra eljön a táborba.
Bálizs Géza
Fényképezte Fehér Petra táborlakó