Továbbra is szilárd a kapcsolat
Négy évvel ezelõtt, 2002 július 27.-én írta alá a baráti együttmûködésrõl szóló megállapodást az adai Elsõ Helyi Közösség és Muzslya Helyi Közösségének képviselõi. Ennek kapcsán július 27-én a testvértelepülésre, Muzslyára látogatott a helyi közösség tanácsának elnöke, Vastag János, titkára, Gecse István, valamint Zoran Dragin községi alelnök. A látogatás célja inkább munkajellegû volt, mintsem ünneplés, különösképp a községi alelnök szempontjából, mert ezúttal járt elõször Muzslyán, megismerkedett az ottani általános helyzettel, az emberekkel, a fennálló problémákkal, szóval átfogó képet kapott a helyi közösségünk testvértelepülésének életérõl.
Kihasználva az adott helyzetet, Szabó Béla, a Muzslyai Újság munkatársa, illetve az Újvidéki Rádió tudósítója interjút készített Zoran Dragin alelnökkel és Vastag János tanácselnökkel. A beszélgetés során az alelnök elégedettségét fejezte ki a két helyi közösség ilyen szoros és gyümölcsözõ kapcsolatáról, kiemelve azt a tényt, hogy konkrét gazdasági együttmûködés is történt, ami a szórakozás és mûvelõdés mellett, sokat nyom a latban. A továbbiakban támogatásáról biztosította a két helyi közösség ilyen célú és irányú együttmûködését.
Vastag János az elmúlt négy éves idõszakot elemezve elmondta, hogy az idõ nem üresen telt el, a tartalom folyamatos volt, mindig újabb lehetõségeket keresett a két közösség a kapcsolat fejlesztése és továbbvitele érdekében. – Valóban pontosan ezen a napon írtuk alá négy évvel ezelõtt a baráti együttmûködésrõl szóló szerzõdést Adán, és most itt vagyunk Muzslyán, hogy megemlékezzünk errõl a napról. Véleményem szerint a két helyi közösség kapcsolata valóban jó és gyümölcsözõ, ezt igazolja az elmúlt négy év is. Elsõ lépésként fõleg a mûvelõdés terén jutott kifejezésre az együttmûködés, klubok, egyesületek kölcsönös látogatása során, de ami ettõl fontosabb, komoly munkákra is sor került Muzslyán adai vállalkozók részérõl, amit külön kiemelnék, hisz az együttmûködésnek ez is egyik lényege. Büszkeséggel tölt el bennünket ez a tény, mert helyi közösségi szintrõl ilyen magasra tudott emelkedni az együttmûködés. Ezek mind azt igazolják, hogy az együttmûködés nemcsak papíron létezik, él és aktív. Mindez mellett sok új ismeretség született, majdhogynem havonta találkozunk, ami mégiscsak olyan dolog, hogy közelebb kerülünk egymáshoz, jobban megismerjük egymást. Ezért nem is kerestünk külföldi testvér-települési kapcsolatot, mi megtaláltuk Muzslyát. Kiemelném, hogy mindez a két újságon keresztül született meg, mivel a Községi Körkép és a Muzslyai Újság már jóval a megállapodás aláírása elõtt testvéri kapcsolatban álltak egymással, ami alapot képezett a két helyi közösség közötti szorosabb kapcsolat létrehozására.
Kapcsolatunk természetesen folyamatos, sõt mindig próbálunk újabb tartalmat találni. Példaként megemlíthetem, hogy a nehéz pillanatokban is egymás mellet álltunk. Gondolok itt a tiszai árvízre, amikor azt olvastuk az újságban és néztük e TV-ben, hogy a muzslyaiak szenvednek a Tiszával, tõlünk telhetõen igyekeztünk segíteni nekik úgy és olyan formában, ami nekik akkor, abban a pillanatban a legszükségesebb volt. Így vittünk nekik 20 pár gumicsizmát, esõkabátot stb. Mondhatom, hogy nagyon sok az emberektõl, a kialakított viszonyoktól függ, és úgy érzem, olyan úton haladunk, hogy semmi sem tántoríthat meg kapcsolatunk továbbvitelében – nyilatkozta Vastag János.
Kovács László, a Muzslyaiak Klubjának elnöke így beszélt az együttmûködésrõl:
- Nekem személyesen kizárólag pozitív véleményem van errõl a testvér-települési együttmûködésrõl. Ugyanis egyik úttörõje voltam annak az elképzelésnek, hogy Adával alá kell írni a megállapodást. Muzslyának van még két testvér-települése a határon kívül, de mindig az a legkedvesebb, amelyik legközelebb van. Hogy történelmi visszaemlékezést mondjak, a két újság szerkesztõségei tették meg az elsõ lépéseket, õk voltak azok, akik megkezdték ezt az együttmûködést, aminek a gyümölcse az lett, hogy a két település aláírta az együttmûködési szerzõdést. Már a kezdetben az volt az elképzelés, hogy ne csak hivatalos legyen, hogy csak a vezetõség látogassa egymást, hanem, hogy mindkét oldalról minél több polgár is bekapcsolódjon. Azt hiszem ez sikerült is, hiszen a 24 civil szervezetünk közül nagyon sokan megtalálták maguknak azt a kapcsolatot, amely nekik a legjobban megfelel. Legtöbbet a nyugdíjasok, a sportklubok, a nõk klubja, a kultúregyesületek találkoznak, természetesen az újságok szerkesztõségei is. Gazdasági téren is bõvült az együttmûködés, ugyanis Muzslyán az adai Obnova végezte a szennyvízcsatorna építését, ugyanakkor a muzslyaiak sûrûn látogatják az Adica Üdülõközpontot. Ez alkalommal is köszönetet mondok az adaiaknak, hogy mindezt biztosították a muzslyai polgárok számáéra. Ez mellett több alkalommal is szerveztünk kultúrmûsorokat Muzslyán és Adán. Nem is olyan régen nagyon sikeres fellépése volt a Midnight táncklubnak és azt hiszem, ezt hamarosan megismételjük, mert nagy az érdeklõdés iránta. A Lehel kézilabda csapata is szerepelt Adán és sorolhatnám a további szervezeteket is. Természetes, hogy kapcsolataink bõvülhetnek. A négy év alatt megtapasztaltuk, hogy állandóan bõvül azoknak a száma, akik jó barátra találnak, felújítják régi ismeretségüket, vagy új ismeretséget kötnek. Végül is a testvér-település lényege az, hogy állandóan bõvüljön, új kapcsolatokat teremtsenek a polgárok és bízva mondhatom, hogy ha bármikor Muzslyára látogatnak az adaiak mindig kedves vendégek, ugyanakkor azt is tudom, hogy fordítva is így van – mondta Kovács úr.
-gs