ÚJ MUNKAHELYEKET, KEDVEZŐBB ÉLETKÖRÜLMÉNYEKET
Az adai önkormányzat által szervezet közvélemény-kutatás eredményeiről
A megkérdezett helybeli lakosok több mint fele elégedetlen a községi életkörülményekkel. Ezt állapította meg önkormányzat által elvégzett közvélemény-kutatás. Elsősorban a munkalehetőség hiányával, a csatornahálózat tökéletlenségével, a rossz gazdasági helyzettel, az elégtelen telekommunikációs lehetőségekkel (digitális telefonközpont hiányával), a gázvezeték-hálózat kiépítésével és a gázforgalmazás feltételeivel elégedetlen azoknak a helybelieknek több mint fele, akik részt vettek az önkormányzat által szervezett közvélemény-kutatáson.
A március 14-e és április 13-a között lebonyolított közvélemény-kutatás eredményeit Dragin Anasztázia, pszichológus, Sóti Ernő, gépészmérnök és Danijela Gavrilović, közgazdász elemezte és dolgozta fel. A Koós Sándor, községi menedzser kezdeményezésére lebonyolított közvélemény-kutatás eredményeiről Danijela Gavrilović tájékoztatta a községi képviselőket a testületet legutóbbi ülésén.
A felmérés alkalmával 452 helybeli lakos (többségében harminc évnél idősebb személy) véleményét kérte ki a csoport. A felmérés szerint a helyi lakosság 12,8 százaléka – többségében a harminc év alatti fiatalok – szívesen elköltözne a községből. A megkérdezettek egynegyede azt nyilatkozta, hogy más községben található a munkahelye. A többség viszont úgy látja, hogy helyben is megteremtheti saját és családja biztos megélhetését. Az egykor fejlett kis- és nagyiparral, illetve mezőgazdasággal rendelkező Adát napjainkra a megkérdezettek egynegyede rekreációs és turisztikai központnak tartja, ezt követi a mezőgazdasági jellegű település, a szimpatikus városka, a kisipari központ, az iskolaváros, a sportközpont és végül, utolsó helyen található az ipari-gazdasági jellegű település.
A mindennapi életben a piac nyújtotta szolgáltatással, a szemétkihordással, az áramszolgáltatással, a helyi nevelő és okatási intézmények színvonalával, a szórakozási lehetőségekkel elégedett a többség. Viszont elégedetlenek a nyilatkozók a munkalehetőség hiányával, a csatornahálózat tökéletlenségével, a rossz gazdasági helyzettel, az elégtelen telekommunikációs lehetőségekkel, a gázvezeték-hálózat kiépítésének és forgalmazásának a feltételeivel. A felmérés résztvevői a legfontosabb fejlesztési célok között a munkanélküliség felszámolását és új munkahelyek létesítését, a gazdaság fejlesztését, a szenny- és esővízcsatorna-hálózat kiépítést, az utak és járdák karbantartását és építését, valamint az egészségügyi szolgáltatás színvonalának emelését nevezték meg. A megkérdezettek 69,2 százaléka hajlandó is tenni valamit a jobb életkörülmények megteremtéséért.
A közvélemény-kutatás kitért a jelenlegi és az előző önkormányzati szervek munkájára, a fiatalok gondjaira és a helyi közösségek tevékenységére. A felmérésből kiderült, hogy a helyi lakosok a munkanélküliség felszámolást, a gazdaság fejlesztését, a választási ígéretek teljesítését, valamint az életszínvonal növekedését várják a jelenlegi önkormányzattól. A régi önkormányzat legnagyobb hibájaként a gazdasági fejlesztések elhanyagolását, a passzivitást és az önös érdekek előtérbe helyezését rótták fel.
A fiatalok legfőbb gondjának a munkanélküliséget, a kilátástalanságot, a családalapítási nehézségeket tartják a megkérdezettek. A nyilatkozók 61,5 százaléka újra megszavazná a helyi közösségi járulékot. A helyi közösségek legfontosabb feladatának az utak és járdák építését és karbantartását tartják a megkérdezettek.
Csincsik Zsolt